Chcesz zacząć tworzyć filmy poklatkowe? Ten obszerny wideoporadnik pokaże Ci jak robić to dobrze

Autor: Maciej Luśtyk

20 Grudzień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Ostatnimi czasy timelapsy stają się coraz bardziej popularne. Choć podstawy są bardzo proste, opanowanie tej techniki wymaga długiego doskonalenia umiejętności. Wszystkiego, co musisz wiedzieć o timelapsach dowiesz się z tego wideoporadnika.

Filmy poklatkowe z pozoru wydają się proste. Wystarczy przecież tylko ustawić interwalometr i złożyć gotowy zestaw zdjęć w finalny materiał wideo. Szybko okaże się jednak, że znaczący wpływ na wygląd naszych timelapsów ma długość interwału, tryb fotografowania, czas naświetlania, dobór obiektywu czy panujące warunki oświetleniowe. Do tego dochodzą problemy z zasilaniem, trudności z wprowadzaniem ruchu kamery i całe multum innych czynników, których okiełznanie wymaga długiej praktyki. Nic dziwnego, że w obecnych czasach istnieją fotografowie i filmowcy, którzy specjalizują się wyłącznie w tworzeniu tego typu materiałów.

Zanim jednak wskoczymy na głęboką wodę warto poznać podstawy i wspomóc się doświadczeniem starszych kolegów. Jedno i drugie oferuje nam 5-odcinkowy wideoporadnik dotyczący filmów poklatkowych, stworzony przez firmę Zeiss z udziałem fotografa Briana Leary’ego.

 

 

 

 

 

Poradniki przechodzą od tematu sprzętu, przez różne rodzaje timelapsów aż po konkretne ustawienia dla specyficznych rodzajów scen i oczekiwanych rezultatów. Oczywiście musimy też przełknąć marketingową pigułkę Zeissa, mimo to nowe poradniki to dużo więcej niż tylko materiał reklamowy i przydadzą się wszystkim, którzy zaczynają przygodę z filmami poklatkowymi.

Jak zapowiada producent, w przyszłości pojawić ma się więcej ciekawych 5-odcinkowych poradników dotyczących fotografii i filmowania. Znajdziecie je na kanale Zeiss Camera Lenses w serwisie Youtube.

(fot. okładkowa: Joey Kyber / Unsplash.com)

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Perseidy 2024: Jak sfotografować sierpniowy deszcz meteorów?
Perseidy 2024: Jak sfotografować sierpniowy deszcz meteorów?
12 sierpnia 2024 roku przypada maksimum Perseidów, nazywane potocznie nocą spadających gwiazd. Podpowiadamy jak obserwować i uchwycić na zdjęciach to coroczne widowisko.
104
Uchwyć puls ulicy, czyli sposób na „streeta” Jamiego Canninga
Uchwyć puls ulicy, czyli sposób na „streeta” Jamiego Canninga
Wystarczy znaleźć ciekawy spot i czekać, by wcisnąć spust migawki w najlepszym momencie... Fotografia uliczna może wydawać się prosta, ale robienie zdjęć, które zapadną w pamięć, jest prawdziwą...
19
Pracuj nad kadrem w plenerze nie przed monitorem, czyli o potędze filtrów optycznych
Pracuj nad kadrem w plenerze nie przed monitorem, czyli o potędze filtrów optycznych
Zobacz, które filtry warto mieć w swojej torbie, i jak z nich korzystać, aby zaoszczędzić czas i nadać swoim zdjęciom profesjonalny wygląd.
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)