Zeiss Nano Prime - pierwsze od lat obiektywy Zeissa to filmowe stałki do bezlusterkowców

Autor: Maciej Luśtyk

7 Luty 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

W ostatnich latach wielu spekulowało, że Zeiss wycofał się z rynku optyki foto-wideo. Producent przerywa wreszcie wieloletnią przerwę i prezentuje cały zestaw kompaktowych obiektywów fotograficznych, przeznaczonych do współpracy z aparatami bezlusterkowymi.

Zeiss to marka, która przez lata była synonimem najwyższej jakości optycznej na rynku obiektywów. W ostatnim czasie mocno jednak straciła na konkurencyjności. Po tym, gdy Sony przestało korzystać z pomocy Zeissa przy opracowywaniu szkieł do systemu E, rozwój oferty niemieckiego producenta znacznie wyhamował, a obecnie praktycznie zupełnie się zatrzymał.

Ostatni fotograficzny obiektywy Zeiss zaprezentował w 2019 roku. W 2021 roku przypomniał o sobie jedynie 4 nowymi modelami z kinematograficznej serii Supremę Radiance Prime. Od tamtej pory nie pokazał jednak żadnego nowego obiektywu. Teraz nareszcie się to zmienia. I choć nadal nie wiadomo czy producent nie porzucił walki o rynek fotograficzny, to pokazuje bardzo ciekawie zapowiadające się nowe obiektywy do filmowania.

Seria Zeiss Nano Prime to 6 kompaktowych manualnych pełnoklatkowych stałek o ogniskowych 18 mm, 24 mm, 35 mm, 50 mm, 75 mm i 100 mm, ze światłem T1.5. Szkła wyposażone są w 12-listkowe przysłonę, oferują układ elektroniki do komunikacji z aparatem i jak na optykę wideo mają do zaoferowania bardzo kompaktową budowę - w sam raz do współpracy z aparatami bezlusterkowymi i niewielkimi kamerami, którym są dedykowane.

 

Obiektywy Nano Primę mierzą 100 x 89 mm lub 100 x 112 mm, ważą od 871 g do 1,3 kg i wyposażone są w mocowanie Sony E. Mocowanie jest wymienne, więc w przyszłości może pojawić się więcej wariantów. Wszystkie modele oferują identyczną średnicę frontowego elementu (82 mm), co ułatwić ma pracę z matce bogami i i filtrami.

Cena i dostępność

W segmencie optyki kinematograficznej, szkła Nano Primę można by uznać za serię budżetową, w praktyce to jednak nadal bardzo kosztowne obiektywy, które w większości pozostaną domeną wypożyczalni i bardziej poważnych produkcji.

Obiektywy trafią na rynek w cenach 4490-4990 dolarów (18000-21000 zł) za sztukę, lub jako cały zestaw w cenie 27440 dolarów (ok. 111 000 zł). Szkła będą dostępne w sprzedaży od maja 2024 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie zeiss.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Przywitaj lato z Irix - wszystkie obiektywy foto 15% taniej do 22 czerwca
Przywitaj lato z Irix - wszystkie obiektywy foto 15% taniej do 22 czerwca
Aby uczcić nadejście nowego sezonu, od 20 do 22 czerwca Irix oferuje 15% rabatu na wszystkie obiektywy fotograficzne w ofercie.
1
Nowe obiektywy Voigtlander - Nokton 75 mm f/1.5 do Sony E i Color Skopar 50 mm f/2.2 do Leica M
Nowe obiektywy Voigtlander - Nokton 75 mm f/1.5 do Sony E i Color Skopar 50 mm f/2.2 do Leica M
Ofertę Voigtlandera rozbudowują nowe manualne obiektywy do aparatów Leica i Sony. Otrzymujemy kolejny wariant Noktona 75 mm, a po raz pierwszy w ofercie pojawia się model Skopar 50 m...
5
Ulanzi prezentuje swój pierwszy obiektyw. Od razu z autofokusem
Ulanzi prezentuje swój pierwszy obiektyw. Od razu z autofokusem
Producent akcesoriów Ulanzi dołączył do grona chińskich firm, które mają w swojej ofercie obiektywy. Pierwszym szkłem w katalogu jest wyposażony w system AF, niedrogi model 27 mm f/2.8...
6
Powiązane artykuły