Zeiss Otus 100 mm f/1.4 - nowy król obiektywów portretowych?

Autor: Maciej Luśtyk

25 Kwiecień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Nowy pełnoklatkowy obiektyw z serii Otus, kierowany do użytkowników lustrzanek Canon i Nikon oferować ma wszystko, by jakość wykonywanych z jego pomocą portretów stała na jak najwyższym poziomie.

Na przestrzeni ostatnich lat widzieliśmy wiele wyjątkowo ciekawych obiektywów portretowych, jednak to być może najnowszy manualny Zeiss wywoła największe emocje wśród zawodowców, którzy lubią pracować ze sprzętem jak najwyższej klasy. Mimo iż na pewno nie będzie tani, jego cenę wynagradzać ma ponadprzeciętna jakość dostarczanego obrazu.

Plastyka jak ze średniego formatu

Najdłuższa ogniskowa w serii Otus w połączeniu ze światłosiłą f/1.4 dostarczać ma nam rezultatów, które pod względem estetyki kojarzyć będą się ze średnim formatem. Wpływ na to ma również mieć apochromatyczny układ oparty o 14 soczewek w 11 grupach. Apochromatyczna konstrukcja zapewnić ma zniwelowanie występowania aberracji chromatycznej i jakichkolwiek przekłamań kolorystycznych.

Do tego soczewki asferyczne, które zadbają o równomierną ostrość na całej powierzchni kadru oraz zaawansowane powłoki antyrefleksyne redukujące występowanie flar i blików.

Jednym słowem po modelu Zeiss Otus 100 mm f/1.4 oczekiwać mamy doskonałej jakości optycznej. Przykładowe zdjęcia możecie obejrzeć poniżej.

Zdjęcia do pobrania:

1/800 s, f/1.4, ISO 100

1/160 s, f/1.4, ISO 100

Szkło oferuje minimalną odległość ostrzenia równa 1 m, a przysłonę domkniemy do wartości f/16. Jak na swoje możliwości, szkło jest też względnie kompaktowe, przy wymiarach 101 x 129 mm. Waży jednak swoje - 1,4 kg.

Obecnie linia Otus, oprócz modelu 100 mm f/1.4 składa się z modeli 28 mm f/1.4, 55 mm f/1.4 i 85 mm f/1.4.

Cena i dostępność

Jak na razie nie wiemy jeszcze kiedy i w jakiej cenie obiektyw zawita na rynku. Prawdopodobnie jednak podobnie jak w przypadku pozostałych obiektywów z oferty należy się spodziewać pułapu 4-5 tys. dolarów. Potwierdzałyby to także doniesienia serwisu Nokishita, które mówią o cenie 4,5 tys. dolarów (około 17500 zł) i premierze w przyszłym miesiącu.

Więcej informacji na temat obiektywu znajdziecie pod adresem zeiss.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang AF 35 mm f/1.4 P FE - pierwszy z nowej serii rekordowo lekkich i poręcznych obiektywów
Samyang AF 35 mm f/1.4 P FE - pierwszy z nowej serii rekordowo lekkich i poręcznych obiektywów
Samyang zaprezentował nowy pełnoklatkowy obiektyw do korpusów Sony. AF 35 mm f/1.4 P FE to lekki i kompaktowy standard, który rozpoczyna nową serię “Prima” w portfolio koreańskiego...
11
Samyang wprowadza na rynek swój pierwszy ultraszerokokątny obiektyw z mocowaniem RF-S
Samyang wprowadza na rynek swój pierwszy ultraszerokokątny obiektyw z mocowaniem RF-S
Jest poręczny i lekki, ale z dużym potencjałem dla fotografujących i filmujących. Nowy Samyang AF 12 mm f/2 RF-S to pierwszy obiektyw tego producenta przeznaczony do aparatów Canon RF z matrycami...
2
Tamron 11-20 mm f/2.8 DiIII-A RXD - pierwszy obiektyw Tamron z mocowaniem Canon RF
Tamron 11-20 mm f/2.8 DiIII-A RXD - pierwszy obiektyw Tamron z mocowaniem Canon RF
Tamron prezentuje swój pierwszy obiektyw z mocowaniem Canon RF - kompaktowy i lekki, ultraszerokokątny zoom Tamron 11-20 mm F/2.8 Di III-A RXD przeznaczony do bezlusterkowców Canon z matrycą...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)