Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Zeiss Otus 100 mm f/1.4 - nowy król obiektywów portretowych?

2

Autor: Maciej Luśtyk

25 Kwiecień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Nowy pełnoklatkowy obiektyw z serii Otus, kierowany do użytkowników lustrzanek Canon i Nikon oferować ma wszystko, by jakość wykonywanych z jego pomocą portretów stała na jak najwyższym poziomie.

Na przestrzeni ostatnich lat widzieliśmy wiele wyjątkowo ciekawych obiektywów portretowych, jednak to być może najnowszy manualny Zeiss wywoła największe emocje wśród zawodowców, którzy lubią pracować ze sprzętem jak najwyższej klasy. Mimo iż na pewno nie będzie tani, jego cenę wynagradzać ma ponadprzeciętna jakość dostarczanego obrazu.

Plastyka jak ze średniego formatu

Najdłuższa ogniskowa w serii Otus w połączeniu ze światłosiłą f/1.4 dostarczać ma nam rezultatów, które pod względem estetyki kojarzyć będą się ze średnim formatem. Wpływ na to ma również mieć apochromatyczny układ oparty o 14 soczewek w 11 grupach. Apochromatyczna konstrukcja zapewnić ma zniwelowanie występowania aberracji chromatycznej i jakichkolwiek przekłamań kolorystycznych.

Do tego soczewki asferyczne, które zadbają o równomierną ostrość na całej powierzchni kadru oraz zaawansowane powłoki antyrefleksyne redukujące występowanie flar i blików.

Jednym słowem po modelu Zeiss Otus 100 mm f/1.4 oczekiwać mamy doskonałej jakości optycznej. Przykładowe zdjęcia możecie obejrzeć poniżej.

Zdjęcia do pobrania:

1/800 s, f/1.4, ISO 100

1/160 s, f/1.4, ISO 100

Szkło oferuje minimalną odległość ostrzenia równa 1 m, a przysłonę domkniemy do wartości f/16. Jak na swoje możliwości, szkło jest też względnie kompaktowe, przy wymiarach 101 x 129 mm. Waży jednak swoje - 1,4 kg.

Obecnie linia Otus, oprócz modelu 100 mm f/1.4 składa się z modeli 28 mm f/1.4, 55 mm f/1.4 i 85 mm f/1.4.

Cena i dostępność

Jak na razie nie wiemy jeszcze kiedy i w jakiej cenie obiektyw zawita na rynku. Prawdopodobnie jednak podobnie jak w przypadku pozostałych obiektywów z oferty należy się spodziewać pułapu 4-5 tys. dolarów. Potwierdzałyby to także doniesienia serwisu Nokishita, które mówią o cenie 4,5 tys. dolarów (około 17500 zł) i premierze w przyszłym miesiącu.

Więcej informacji na temat obiektywu znajdziecie pod adresem zeiss.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Trzy nowe kompaktowe stałki Sigmy - premiera już we wtorek
Trzy nowe kompaktowe stałki Sigmy - premiera już we wtorek
Po kompaktowym obiektywie 45 mm f/2.8 DG DN, Sigma szykuje premierę trzech kolejnych niewielkich obiektywów do bezlusterkowców - modeli 24 mm f/3.5 DG DN, 35 mm f/2 DG...
12
0
Nadchodzi Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RX D - zoom, dla którego porzucisz pełną klatkę
Nadchodzi Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RX D - zoom, dla którego porzucisz pełną klatkę
Wyciekły informacje na temat nowego obiektywu zoom Tamron, który oferując ekwiwalent ogniskowych 25-105 mm i dużą jasność, ma szansę przynieść rewolucję w systemach...
20
15
Tokina ATX-i 17-35 mm f/4 - szerokokątny zoom do pełnej klatki
Tokina ATX-i 17-35 mm f/4 - szerokokątny zoom do pełnej klatki
Tokina zaprezentowała szerokokątny zoom nowej generacji. Model z serii ATX-i dostępny jest w wersji z bagnetami Canon EF oraz Nikon F ma do zaoferowania
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)