Zeiss Otus 100 mm f/1.4 - nowy król obiektywów portretowych?

2
Maciej Luśtyk
25 Kwiecień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Nowy pełnoklatkowy obiektyw z serii Otus, kierowany do użytkowników lustrzanek Canon i Nikon oferować ma wszystko, by jakość wykonywanych z jego pomocą portretów stała na jak najwyższym poziomie.

Na przestrzeni ostatnich lat widzieliśmy wiele wyjątkowo ciekawych obiektywów portretowych, jednak to być może najnowszy manualny Zeiss wywoła największe emocje wśród zawodowców, którzy lubią pracować ze sprzętem jak najwyższej klasy. Mimo iż na pewno nie będzie tani, jego cenę wynagradzać ma ponadprzeciętna jakość dostarczanego obrazu.

Plastyka jak ze średniego formatu

Najdłuższa ogniskowa w serii Otus w połączeniu ze światłosiłą f/1.4 dostarczać ma nam rezultatów, które pod względem estetyki kojarzyć będą się ze średnim formatem. Wpływ na to ma również mieć apochromatyczny układ oparty o 14 soczewek w 11 grupach. Apochromatyczna konstrukcja zapewnić ma zniwelowanie występowania aberracji chromatycznej i jakichkolwiek przekłamań kolorystycznych.

Do tego soczewki asferyczne, które zadbają o równomierną ostrość na całej powierzchni kadru oraz zaawansowane powłoki antyrefleksyne redukujące występowanie flar i blików.

Jednym słowem po modelu Zeiss Otus 100 mm f/1.4 oczekiwać mamy doskonałej jakości optycznej. Przykładowe zdjęcia możecie obejrzeć poniżej.

Zdjęcia do pobrania:

1/800 s, f/1.4, ISO 100

1/160 s, f/1.4, ISO 100

Szkło oferuje minimalną odległość ostrzenia równa 1 m, a przysłonę domkniemy do wartości f/16. Jak na swoje możliwości, szkło jest też względnie kompaktowe, przy wymiarach 101 x 129 mm. Waży jednak swoje - 1,4 kg.

Obecnie linia Otus, oprócz modelu 100 mm f/1.4 składa się z modeli 28 mm f/1.4, 55 mm f/1.4 i 85 mm f/1.4.

Cena i dostępność

Jak na razie nie wiemy jeszcze kiedy i w jakiej cenie obiektyw zawita na rynku. Prawdopodobnie jednak podobnie jak w przypadku pozostałych obiektywów z oferty należy się spodziewać pułapu 4-5 tys. dolarów. Potwierdzałyby to także doniesienia serwisu Nokishita, które mówią o cenie 4,5 tys. dolarów (około 17500 zł) i premierze w przyszłym miesiącu.

Więcej informacji na temat obiektywu znajdziecie pod adresem zeiss.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Venus Optics niebawem zaprezentować ma superjasne szkła ze światłem f/0.95
Venus Optics niebawem zaprezentować ma superjasne szkła ze światłem f/0.95
W ostatnich latach może się wydawać, że miarą jakości obiektywu stało się to, jak bardzo za jego pomocą możemy rozmyć tło. Już niebawem swoją propozycję w tym temacie...
21
1
Tokina ATX-M 85 mm f/1.8 FE - niedrogi obiektyw portretowy do Sony E
Tokina ATX-M 85 mm f/1.8 FE - niedrogi obiektyw portretowy do Sony E
Tokina wprowadza nową serię obiektywów do bezlusterkowców, które charakteryzować mają się wysoką jakością, oferowaną w przystępnej cenie. Na pierwszy ogień idzie jedna...
20
0
Hasselblad XCD 45 mm f/4 (45P) - najlżejszy średnioformatowy obiektyw z autofokusem na rynku. Do tego stosunkowo niedrogi
Hasselblad XCD 45 mm f/4 (45P) - najlżejszy średnioformatowy obiektyw z autofokusem na rynku. Do...
Innowacyjny, bezlusterkowy aparat średnioformastowy Hasselblad X1D II wreszcie może stać się naprawdę mobilny. Nowy obiektyw o ogniskowej 45 mm ma być jedną z...
11
2
Powiązane artykuły