Eksperyment się nie udał. Zeiss ZX1 znika ze sprzedaży

Autor: Redakcja Fotopolis

16 Luty 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Miała być rewolucja a wyszło jak zwykle. Pełnoklatkowy kompakt z Lihtroomem na pokładzie nie jest już dostępny w największych fotograficznych sklepach.

Po niespełna dwóch latach na rynku Zeiss ZX1 został wycofany z oferty B&H i nie jest już dostępny także w Adoramie i Amazonie. To może oznaczać, że przestał być produkowany i zakończono jego dystrybucję.

Historia tego intrygującego kompaktu zaczęła się jesienią 2018 roku, kiedy Zeiss zaprezentował swój oryginalny koncept. Oprócz wysokiej jakości zdjęć, aparat miał pozwalać na ich bezpośrednią edycję i udostępnianie.

Niestety Zeiss ZX1 pojawił się w sklepach dopiero dwa lata później. W międzyczasie swoją premierę miała Leica Q2 i Fujifilm X100V, a do tego producenci opanowali do perfekcji bezprzewodową łączność między aparatem a smartfonem. Idea edycji zdjęć na aparacie praktycznie straciła sens.

Więc, choć ZX1 oferował ciekawą specyfikację - z pełnoklatkową matrycą 37,4 Mp, 4,3-calowym wyświetlaczem, obiektywem Distagon 35 mm f/2, wgranym Lightroomem Mobile i pamięcią 512 GB na pokładzie - na aparat tego typu było już raczej za późno. Tym bardziej, że zaporowa cena rzędu 30 tys. zł również nie zachęcała.

Od premiery ZX1 Zeiss nie zaprezentował innych aparatów, ani nawet planów co do rozwoju firmy w tym zakresie. Wszystko wskazuje więc na to, że ZX1 był tylko pojedynczym epizodem marki.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic zaprezentował swoją pierwszą kompaktowa pełną klatkę z segmentu amatorskiego. Lumix S9 zamyka możliwości modelu S5 II w niewielkiej konstrukcji kierowanej do twórców...
8
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Pentax zaprezentował pierwszą oficjalną zapowiedź swojego nowego analogowego kompaktu. Teaser potwierdza domysły, że będzie to aparat pozwalający naświetlić dwa zdjęcia na jednej...
8
Rollei 35AF - wszystko, co musisz wiedzieć o nowym analogowym kompakcie
Rollei 35AF - wszystko, co musisz wiedzieć o nowym analogowym kompakcie
MiNT zdradza kolejne szczegóły na temat pierwszego współczesnego analogowego aparatu kompaktowego, który już niebawem trafi na rynek. Oto czym nowy model, różni się od wcześniejszych...
18
Powiązane artykuły