Zeiss zawiązuje współpracę z Vivo - nadchodzą nowe mocne fotograficzne smartfony

Autor: Maciej Luśtyk

22 Grudzień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Zeiss poinformował i zawiązaniu strategicznej współpracy z chińską marką Vivo. Czy właśnie rodzi się konkurencja dla najlepszych fotograficznych smartfonów na rynku?

Choć smartfony Vivo możemy w Polsce kupić dopiero od października, chińska marka jest jednym z 5 największych producentów smartfonów na świecie. Teraz będzie miała szansę jeszcze mocniej ugruntować swoją pozycję, a to za sprawą zawiązania współpracy z Zeissem.

Podobnie jak w przypadku Leiki i Huaweia, współpraca będzie opierać się na wymianie know-how i technologii z zakresu optyki i obrazowania. W tym celu firmy uruchamiają wspólny program R&D, który przesunąć ma granice smartfonowej fotografii jeszcze dalej.

Efekty współpracy Zeiss i Vivo zobaczymy prawdopodobnie jeszcze w tym roku

Pierwsze efekty współpracy zobaczy wraz z nadchodzącymi flagowcami serii X60. Póki co, nie wiemy jeszcze czym zaowocuje nowe przedsięwzięcie, ale sam układ aparatów prezentuje się podobnie jak w przypadku serii X50. Pierwsze przecieki mówią o czterech tylnych aparatach, z 48-megapikselowym modułem głównym (f/1,48), 13-megapikselowym obiektywem ultraszerokokątnym, 13-megapikselowym obiektywem portretowym i 8-megapikselowym peryskopowym teleobiektywem.

Jednym słowem nic, czego jeszcze nie widzielibyśmy u konkurencji, ale wrażenie robi jasność głównego obiektywu, a obydwaj producenci zapewne nie zapomnieli o software’owej magii, która to w większości odpowiada dzisiaj za wygląd zdjęć ze smartfonów.

Czy Vivo wyrośnie na fotograficznego giganta?

Cóż, o wszystkim przekonamy się już niebawem. Nowe smartfony Vivo z układami Zeissa mogą zostać pokazane jeszcze w tym roku. Warto też przypomnieć, że nie jest to pierwszy raz kiedy Zeiss podejmuje współpracę z producentami telefonów. Warto wspomnieć tu chociażby Sony i Nokię. Być może to jednak właśnie wspólny projekt z chińczykami pozwoli wyrobić markę niemieckiemu producentowi w świecie smartfonów.

Więcej informacji znajdziecie zeiss.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Xiaomi 14 Ultra - 4 aparaty 50 Mp, profesjonalny tryb wideo i sztuczna inteligencja. Czy to jeszcze smartfon?
Xiaomi 14 Ultra - 4 aparaty 50 Mp, profesjonalny tryb wideo i sztuczna inteligencja. Czy to...
Xiaomi zaprezentowało najnowszego flagowego smartfona. Model 14 Ultra obiecuje najlepsze do tej pory możliwości fotograficzne na rynku mobile i podpiera to imponującą specyfikacją. Z...
7
Google inwestuje w startup, który odmienić ma fotografię mobilną - Glass AI jest już dostępne dla producentów
Google inwestuje w startup, który odmienić ma fotografię mobilną - Glass AI jest już dostępne dla...
Software’owe sztuczki stosowane przez producentów smartfonów potrafią działać cuda. Ale nie zawsze takie, jakich pożądają użytkownicy. Glass Imaging wie jak sprawić, by smartfonowi...
6
OnePlus 12 - najlepsze podzespoły i rozbudowany moduł foto z dużą matrycą
OnePlus 12 - najlepsze podzespoły i rozbudowany moduł foto z dużą matrycą
Na swoje 10-urodziny OnePlus prezentuje nowego flagowca. OnePlus 12 to najlepsza na rynku wydajność i zaawansowany moduł foto przygotowany we współpracy z Hasselbladem i Sony
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)