Fotografia portretowa dla początkujących. Zobacz, jak ogniskowa obiektywu wpływa na wygląd osoby na zdjęciu

Autor: Maciej Luśtyk

2 Styczeń 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Kwestia wpływu różnej długości obiektywów na perspektywę, a tym samym wygląd osoby na zdjęciu znana jest dobrze większości fotografujących. Poznanie jej jest jednak wyjątkowo istotne dla początkujących, którzy próbują swoich sił w portrecie.

Jaka jest najlepsza ogniskowa do fotografii portretowej? Ile fotografów, tyle opinii, nie bez powodu jednak większość portrecistów wybiera szkła oferujące ogniskowe mieszczące się w zakresie 70-135 mm. Powód jest prosty - w tym zakresie ogniskowych nie uświadczymy przesadnych zniekształceń, jakie obserwujemy w przypadku fotografowania szkłami szerokokątnymi, ani charakterystycznej dla teleobiektywów kompresji perspektywy, która sprawia, że fotografowana osoba wydaje się o dobrych kilka kilogramów cięższa niż w rzeczywistości.

Jak wygląda to w rzeczywistości? Dowiedziecie się tego z nowego poradnika z kanału Pixel Village. Aby zilustrować zmiany w sposobie przedstawienia fotografowanej osoby za pomocą różnych szkieł, wykonuje taki sam portret przy wykorzystaniu obiektywów o ogniskowych od 14 do 200 mm.

Ogniskowa, a perspektywa w praktyce

 

Jak widzicie, różnice są diametralne. Oczywiście, jak już wspomnieliśmy, nie ma jednej właściwej portretowej ogniskowej, a w celu uzyskania konkretnego efektu niekiedy nawet pożądane będzie wykorzystanie w tym celu wyjątkowo szerokiego obiektywu. Przykładem może być tutaj chociażby tegoroczny kalendarz Lavazza autorstwa Platona Antoniou. Warto jednak zawczasu wiedzieć, jakich efektów możemy spodziewać się po obiektywie o danej ogniskowej.

Film jest w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów serwisu Youtube, powinien być zrozumiały dla wszystkich.

Więcej ciekawych wideoporadników znajdziecie na kanale Pixel Village w serwisie Youtube.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
PASM, czyli jak w pełni wykorzystać możliwości swojego aparatu
PASM, czyli jak w pełni wykorzystać możliwości swojego aparatu
Dowiedz się, jak i kiedy używać różnych trybów pracy swojego aparatu, aby przejąć kontrolę nad ekspozycją i robić jeszcze lepsze zdjęcia.
12
Odkryj magię zdjęć makro. Sprawdź czym i jak fotografować z bliska
Odkryj magię zdjęć makro. Sprawdź czym i jak fotografować z bliska
Fotografuj z bliska i skup się na niesamowitych szczegółach niewidocznych gołym okiem. Twoim przewodnikiem będzie fotograf Dan Mold
5
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Opanuj sztukę kontrolowania czasu trwania ekspozycji, aby tworzyć prawdziwe fotograficzne dzieła sztuki. Kiedy (i jak) go wydłużać, a kiedy zdecydowania skracać? W tym tekście znajdziesz...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)