Stabilizacja

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8.5
Cena / Jakość:
5.5
Optyka:
7.5
Budowa:
8
Marka:
Sony
Nasza ocena:

84%

Dziś sprawdzamy czy Sony FE 100-400 mm f/4.5–5.6 GM OSS to konstrukcja, która faktycznie może przekonać do siebie zawodowych fotografów sportu i dzikiej przyrody.

Autor: Michał Chrzanowski

15 Czerwiec 2018
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

Stabilizacja

Konstruktorzy Sony zdawali sobie sprawę, że przy tak dużym zakresie ogniskowych kluczową funkcją obiektywu powinien być skuteczny system stabilizacji. Nie tylko jest on w stanie kompensować wszelkie poruszenia (aparatu i obiektywu) widoczne na zdjęciach, lecz także umożliwia minimalizowanie efektu drgania kadru widzianego w wizjerze - obraz delikatnie pływa gwarantując znacznie lepsze panowanie nad kompozycją przy fotografowaniu z ręki. Dlatego też układ optyczny modelu FE 100-400 mm f/4.5-5.6 GM OSS wyposażono stabilizator obrazu OSS (Optical SteadyShot), który w praktyce okazał się niezastąpioną funkcją.

Wbudowane czujniki żyroskopowe wykrywają nawet najmniejszy ruch obiektywu, a soczewka stabilizująca jest precyzyjnie przesuwana, dzięki czemu niweluje wszelkie rozmycia obrazu. Do tego „wykorzystanie precyzyjnych, cichych silników liniowych oraz technologii pochodzącej z profesjonalnych kamer firmy Sony zapewnia niezwykle cichą i skuteczną stabilizację obrazu, czego efektem są zdjęcia i filmy wysokiej jakości“ - podkreśla producent.

Poza tym na tubusie znajdziemy przełącznik, dzięki któremu wybierzemy jeden ze zdefiniowanych wariantów, które sprawdzają się w różnych sytuacjach zdjęciowych. Pozycja 1 to tryb standardowy, który zachowuje balans między stabilnością obrazu w wizjerze i efektem stabilizacji na zdjęciu, natomiast pozycja 2 to tryb, który powinniśmy wybrać wyłącznie do panoramowania.

Testowany obiektyw, w połączeniu z 5-osiową stabilizacją dostępną w korpusach Sony, zapewnił rewelacyjne osiągi. W praktyce - przy włączonej stabilizacji - na ogniskowej 100 mm byliśmy w stanie wykonać 100% nieporuszonych zdjęć z czasem naświetlania wynoszącym 1/30 sekundy. Jednak nawet na 1/15 s, a nawet na 1/8 s udało nam się uzyskać ostre kadry - wydajność stabilizacji wyniosła odpowiednio 70% i 30%.

Poniżej prezentujemy wykres, który przedstawia odsetek ostrych zdjęć dla danego czasu naświetlania przy włączonej i wyłączonej stabilizacji obrazu. W przedziale, w którym działa system, skuteczność stabilizacji wynosi ponad 3 EV.

Stabilizacja obrazu w praktyce

stabilizacja on: 1/30s, f/14, ISO 100, ogniskowa: 100 mm

stabilizacja off: 1/30s, f/20, ISO 100, ogniskowa: 100 mm

stabilizacja ON / stabilizacja OFF (wycinek kadru)

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 50 mm f/1.4 GM - test obiektywu
Sony FE 50 mm f/1.4 GM - test obiektywu
Po 7 latach Sony pokazuje wreszcie zastępstwo dla wysłużonego obiektywu Zeissa w postaci nowej konstrukcji z serii G Master. Sony FE 50 mm f/1.4 GM jest kompaktowy,...
9
OM System 90 mm f/3.5 Macro IS Pro - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
OM System 90 mm f/3.5 Macro IS Pro - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
To pierwszy obiektyw z autofokusem, który oferuje 2-krotne powiększenie, ale w praktyce możemy sięgnąć znacznie dalej. Sprawdzamy, w jakim stopniu OM System 90 mm f/3.5 Macro IS Pro ułatwi...
35
Sigma 50 mm f/1.4 DG DN ART - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sigma 50 mm f/1.4 DG DN ART - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa generacja popularnej jasnej stałki to przede wszystkim nowy, szybszy silnik AF, jeszcze lepsza rozdzielczość i znacznie lżejsza budowa. Oto jak „bezlusterkowa”...
27
Powiązane artykuły