Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Stabilizacja

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8.5
Cena / Jakość:
5.5
Optyka:
7.5
Budowa:
8
Marka:
Sony
Nasza ocena:

84%

Dziś sprawdzamy czy Sony FE 100-400 mm f/4.5–5.6 GM OSS to konstrukcja, która faktycznie może przekonać do siebie zawodowych fotografów sportu i dzikiej przyrody.

2

Autor: Michał Chrzanowski

15 Czerwiec 2018
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

Stabilizacja

Konstruktorzy Sony zdawali sobie sprawę, że przy tak dużym zakresie ogniskowych kluczową funkcją obiektywu powinien być skuteczny system stabilizacji. Nie tylko jest on w stanie kompensować wszelkie poruszenia (aparatu i obiektywu) widoczne na zdjęciach, lecz także umożliwia minimalizowanie efektu drgania kadru widzianego w wizjerze - obraz delikatnie pływa gwarantując znacznie lepsze panowanie nad kompozycją przy fotografowaniu z ręki. Dlatego też układ optyczny modelu FE 100-400 mm f/4.5-5.6 GM OSS wyposażono stabilizator obrazu OSS (Optical SteadyShot), który w praktyce okazał się niezastąpioną funkcją.

Wbudowane czujniki żyroskopowe wykrywają nawet najmniejszy ruch obiektywu, a soczewka stabilizująca jest precyzyjnie przesuwana, dzięki czemu niweluje wszelkie rozmycia obrazu. Do tego „wykorzystanie precyzyjnych, cichych silników liniowych oraz technologii pochodzącej z profesjonalnych kamer firmy Sony zapewnia niezwykle cichą i skuteczną stabilizację obrazu, czego efektem są zdjęcia i filmy wysokiej jakości“ - podkreśla producent.

Poza tym na tubusie znajdziemy przełącznik, dzięki któremu wybierzemy jeden ze zdefiniowanych wariantów, które sprawdzają się w różnych sytuacjach zdjęciowych. Pozycja 1 to tryb standardowy, który zachowuje balans między stabilnością obrazu w wizjerze i efektem stabilizacji na zdjęciu, natomiast pozycja 2 to tryb, który powinniśmy wybrać wyłącznie do panoramowania.

Testowany obiektyw, w połączeniu z 5-osiową stabilizacją dostępną w korpusach Sony, zapewnił rewelacyjne osiągi. W praktyce - przy włączonej stabilizacji - na ogniskowej 100 mm byliśmy w stanie wykonać 100% nieporuszonych zdjęć z czasem naświetlania wynoszącym 1/30 sekundy. Jednak nawet na 1/15 s, a nawet na 1/8 s udało nam się uzyskać ostre kadry - wydajność stabilizacji wyniosła odpowiednio 70% i 30%.

Poniżej prezentujemy wykres, który przedstawia odsetek ostrych zdjęć dla danego czasu naświetlania przy włączonej i wyłączonej stabilizacji obrazu. W przedziale, w którym działa system, skuteczność stabilizacji wynosi ponad 3 EV.

Stabilizacja obrazu w praktyce

stabilizacja on: 1/30s, f/14, ISO 100, ogniskowa: 100 mm

stabilizacja off: 1/30s, f/20, ISO 100, ogniskowa: 100 mm

stabilizacja ON / stabilizacja OFF (wycinek kadru)

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Najnowszy pełnoklatkowy zoom Tamrona z mocowaniem Sony E, to konstrukcja na pewno lekka i uniwersalna. A jak wypada pod względem optycznym? W nasze ręce trafił już...
3
1
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S - zdjęcia przykładowe
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S - zdjęcia przykładowe
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S to najnowszy szerokokątny zoom do bezlusterkowców Nikon Z. Prezentujemy zdjęcia przykładowe wykonane tym obiektywem w połączeniu z najnowszym aparatem Nikon Z6...
6
1
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Najnowsza 35-tka Samyanga proponuje alternatywę dla natywnego obiektywu Sony w dużo niższej cenie. Czy przypłacimy to jakością obrazu? Zobaczcie zdjęcia...
14
3
Powiązane artykuły