Ustawianie ostrości

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8.5
Cena / Jakość:
5.5
Optyka:
7.5
Budowa:
8
Marka:
Sony
Nasza ocena:

84%

Dziś sprawdzamy czy Sony FE 100-400 mm f/4.5–5.6 GM OSS to konstrukcja, która faktycznie może przekonać do siebie zawodowych fotografów sportu i dzikiej przyrody.

Autor: Michał Chrzanowski

15 Czerwiec 2018
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

Ustawianie ostrości

Jak przystało na profesjonalną konstrukcję, obiektyw Sony oferować ma wyjątkowo szybką i wydajną automatykę przeostrzania obrazu. Za precyzję ostrzenia odpowiada tu połączenie podwójnego silnika liniowego i silnika DDSSM (Direct Drive Super Sonic Wave Motors), który służy do efektywnego przesuwania grupy soczewek skupiających.

Do tego dochodzi usprawniony algorytm AF, a także wbudowane czujniki precyzji, które „gwarantują wsparcie w czasie rzeczywistym dla zapewnienia bardzo wysokiej dokładności pozycjonowania, pozwalając na najlepszą pracę systemu AF umieszczonego w korpusie“ - obiecuje producent.

W przypadku tego modelu mamy także do czynienia z systemem wewnętrznego ogniskowania. Oznacza to, że tylko środkowe elementy układu optycznego poruszają się, aby nastawić ostrość. Dzięki temu nie tylko zyskujemy na czasie przeostrzania, lecz także całkowita długość obiektywu pozostaje bez zmian. Poza tym gwint mocowania z przodu obiektywu nie obraca się, a więc możemy nakręcić filtry o średnicy 77 mm.

W kwestii automatyki ostrzenia nie ma żadnych powodów do zmartwień. Przeostrzanie z planu dalekiego na bliski zajmowało: 0.2 sekundy dla ogniskowej 100 mm i 0.7 sekundy dla 400 mm. Oczywiście nieco dłużej przebiegało ostrzenie w trudniejszym i bardziej wymagającym oświetleniu, gdzie obiektyw potrzebował około jednej sekundy. Niemniej jednak nie można odmówić mu precyzji. Obiektyw ostrzy celnie i trafia w punkt - nawet z minimalnej odległość ostrzenia, która wynosi 98 cm. Tak więc podczas fotografowania w terenie nie powinniśmy się martwić o to, że z winy obiektywu nie uchwycimy w kadrze szybko poruszającego się obiektu.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 50 mm f/1.4 GM - test obiektywu
Sony FE 50 mm f/1.4 GM - test obiektywu
Po 7 latach Sony pokazuje wreszcie zastępstwo dla wysłużonego obiektywu Zeissa w postaci nowej konstrukcji z serii G Master. Sony FE 50 mm f/1.4 GM jest kompaktowy,...
9
OM System 90 mm f/3.5 Macro IS Pro - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
OM System 90 mm f/3.5 Macro IS Pro - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
To pierwszy obiektyw z autofokusem, który oferuje 2-krotne powiększenie, ale w praktyce możemy sięgnąć znacznie dalej. Sprawdzamy, w jakim stopniu OM System 90 mm f/3.5 Macro IS Pro ułatwi...
35
Sigma 50 mm f/1.4 DG DN ART - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sigma 50 mm f/1.4 DG DN ART - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa generacja popularnej jasnej stałki to przede wszystkim nowy, szybszy silnik AF, jeszcze lepsza rozdzielczość i znacznie lżejsza budowa. Oto jak „bezlusterkowa”...
27
Powiązane artykuły