Ustawianie ostrości

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8.5
Cena / Jakość:
5.5
Optyka:
7.5
Budowa:
8
Marka:
Sony
Nasza ocena:

84%

Dziś sprawdzamy czy Sony FE 100-400 mm f/4.5–5.6 GM OSS to konstrukcja, która faktycznie może przekonać do siebie zawodowych fotografów sportu i dzikiej przyrody.

Autor: Michał Chrzanowski

15 Czerwiec 2018
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

Ustawianie ostrości

Jak przystało na profesjonalną konstrukcję, obiektyw Sony oferować ma wyjątkowo szybką i wydajną automatykę przeostrzania obrazu. Za precyzję ostrzenia odpowiada tu połączenie podwójnego silnika liniowego i silnika DDSSM (Direct Drive Super Sonic Wave Motors), który służy do efektywnego przesuwania grupy soczewek skupiających.

Do tego dochodzi usprawniony algorytm AF, a także wbudowane czujniki precyzji, które „gwarantują wsparcie w czasie rzeczywistym dla zapewnienia bardzo wysokiej dokładności pozycjonowania, pozwalając na najlepszą pracę systemu AF umieszczonego w korpusie“ - obiecuje producent.

W przypadku tego modelu mamy także do czynienia z systemem wewnętrznego ogniskowania. Oznacza to, że tylko środkowe elementy układu optycznego poruszają się, aby nastawić ostrość. Dzięki temu nie tylko zyskujemy na czasie przeostrzania, lecz także całkowita długość obiektywu pozostaje bez zmian. Poza tym gwint mocowania z przodu obiektywu nie obraca się, a więc możemy nakręcić filtry o średnicy 77 mm.

W kwestii automatyki ostrzenia nie ma żadnych powodów do zmartwień. Przeostrzanie z planu dalekiego na bliski zajmowało: 0.2 sekundy dla ogniskowej 100 mm i 0.7 sekundy dla 400 mm. Oczywiście nieco dłużej przebiegało ostrzenie w trudniejszym i bardziej wymagającym oświetleniu, gdzie obiektyw potrzebował około jednej sekundy. Niemniej jednak nie można odmówić mu precyzji. Obiektyw ostrzy celnie i trafia w punkt - nawet z minimalnej odległość ostrzenia, która wynosi 98 cm. Tak więc podczas fotografowania w terenie nie powinniśmy się martwić o to, że z winy obiektywu nie uchwycimy w kadrze szybko poruszającego się obiektu.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Fujifilm Fujinon XF 18 mm f/1.4 R LM WR - zdjęcia testowe i pierwsze wnioski
Fujifilm Fujinon XF 18 mm f/1.4 R LM WR - zdjęcia testowe i pierwsze wnioski
Najnowsza zaawansowana stałka Fujinon to kombinacja dużej jasności i szerokiej ogniskowej, zamkniętych w solidnym uszczelnionym korpusie. Jak wypada w praktyce? I co oferuje pod względem jakości...
32
Olympus M.Zuiko Digital ED 8-25 mm f/4 PRO - pierwsze wnioski i zdjęcia przykładowe
Olympus M.Zuiko Digital ED 8-25 mm f/4 PRO - pierwsze wnioski i zdjęcia przykładowe
Ekwiwalent obiektywu 16-50 mm z serii PRO ma być uniwersalnym, wzorowym optycznie, kompaktowym szerokokątnym zoomem, który pokochają fotografowie krajobrazu, reportażu...
3
Sigma 28-70 mm f/2.8 DG DN Contemporary - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Sigma 28-70 mm f/2.8 DG DN Contemporary - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Ten jasny standardowy zoom do bezlusterkowców Sony to mniejsza, lżejsza i przede wszystkim tańsza wersja modelu z zaawansowanej linii Art. Czy będzie jego największym rywalem? Oto nasz szybki...
3
Powiązane artykuły