Ustawianie ostrości

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7.5
Cena / Jakość:
5
Optyka:
8
Budowa:
8
Marka:
Sigma
Nasza ocena:

81%

Zaawansowany układ optyczny wspomagany systemem stabilizacji, szybki autofokus oraz kompaktowy, jak na tę klasę sprzętu, i uszczelniony tubus - to główne cechy obiektywu 100-400 mm f/5-6.3 DG OS HSM. Zobaczcie co oferuje najnowszy model Sigmy z rodziny Contemporary.

Autor: Michał Chrzanowski

18 Wrzesień 2017
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Ustawianie ostrości

Nowa Sigma - na tle konkurencyjnych telezoomów - ma wyróżniać się szybkim i precyzyjnym systemem ustawiania ostrości. Pomóc w tym mają najnowsze i najbardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne, jakimi obecnie dysponuje japoński producent.

Za automatyczne ostrzenie odpowiada ultradźwiękowy silnik (HSM), którego praca jest prawie w ogóle niesłyszalna. Poza tym AF ze zaktualizowanym algorytmem ma odznacz się o 30% większą skutecznością od tych z wcześniejszych konstrukcji producenta. Do tego dochodzi system wewnętrznego ogniskowania, który polega na przesuwaniu soczewek środkowych i tylnych bez przesuwania większych soczewek umieszczonych z przodu, co także ma wpłynąć na wydajność autofokusa - nawet przy minimalnej odległości ostrzenia, która wynosi 160 cm.

Otrzymujemy także możliwość personalizacji układu AF, czego nie zapewniają najwięksi systemowi konkurenci. Za pomocą stacji dokującej Sigma USB DOCK i oprogramowania Sigma Optimization Pro jesteśmy w stanie przypisać do pozycji C1 i C2 przełącznika „custom“ dowolne ustawienia autofokusa, na przykład wybrany przez siebie zakres ogniskowania - inny niż ten zaproponowany przez producenta (1.6-6 m, 6 m - nieskończoność, pełny zakres).

Ponadto na tubusie znajdziemy również przełącznik trybu autofokusa. Otrzymujemy pozycję AF/MF, gdzie w przypadku wyboru AF pierścień manualnego ustawiania ostrości jest aktywny, dzięki czemu możemy doostrzyć fotografowaną scenę. Jednak otrzymujemy również pozycję MO, czyli Manual Override. Pozwala ona na efektywne operowanie pierścieniem ostrzenia - nawet, gdy AF jest ustawiony na tryb ciągły.

Jeżeli chodzi o efektywne przeostrzanie, to mamy do czynienia z prawdziwym miksem czasów. Ustawienie ostrości przez cały zakres długości (pozycja FULL od 1.6 m - do nieskończoności) zajmuje około jedną sekundę, co może nie zachwycać, ale jest wynikiem porównywalnym z konkurencyjnymi telezoomami. Niemniej jednak, gdy wybierzemy któryś z proponowanych zakresów (1.6-6 m lub 6 m - nieskończoność), to czas ostrzenia ulega znacznemu skróceniu - nawet do 0,4 sekundy.

W kwestiach celności nie mamy większych powodów do zmartwień. Obiektywy w dobrych warunkach oświetleniowych ostrzy precyzyjnie. Niemniej jednak kilkukrotnie zdarzyło mu się pogubić - zauważyliśmy charakterystyczne poszukiwanie ostrości. Na szczęście po upływie chwili Sigma poprawnie wyostrzyła fotografowaną scenę. Oczywiście podobna tendencja zdarzała się częściej w nieco bardziej wymagających sytuacjach.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To dziś najlżejszy i najbardziej poręczny teleobiektyw w swojej klasie. Oto, jak ta wyjątkowa konstrukcja dla fotografów sportu i dzikiej przyrody sprawdza się w praktyce.
12
Sigma 50 mm f/1.2 DG DN ART - test obiektywu
Sigma 50 mm f/1.2 DG DN ART - test obiektywu
Najjaśniejszy obiektyw standardowy w ofercie producenta pretenduje do miana najdoskonalszej konstrukcji tego typu na rynku. Sprawdzamy czy będąc o połowę tańszym jest w stanie...
29
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G to najnowszy szerokokątny zoom z oferty Sony E, który łączy kompaktowe wymiary z przystępną ceną. Nowy obiektyw zabraliśmy na spacer po ulicach Londynu. Zobaczcie...
22
Powiązane artykuły