Sigma zapowiada obiektyw 16 mm f/1.4 DC DN do Sony E i Mikro Cztery Trzecie. Zdradza też plany kolejnej konstrukcji

Autor: Maciej Luśtyk

24 Październik 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Silniejszą ekspansję na rynek bezlusterkowców Sigma zapowiadała już od pewnego czasu. Dziś mamy tego potwierdzenie - producent pokazuje obiektyw 16 mm f/1.4 do aparatów APS-C oraz konstrukcji z matrycą Mikro Cztery Trzecie. Ale na horyzoncie jest także kolejne szkło.

Na rynek „bezlusterkowej” optyki Sigma wkracza dość spokojnie, ale ciekawie. Zapowiedziany obiektyw 16 mm f/1.4 DC DN Contemporary to kolejna po modelu 30 mm f/1.4 konstrukcja stworzona z myślą o aparatach z matrycą APS-C i Mikro Cztery Trzecie. Na pełnoklatkowe szkła będziemy musieli więc jeszcze poczekać, mimo to nowe szkło to jak do tej pory najjaśniejszy obiektyw w tym systemie o ekwiwalencie 24 mm.

Optyka bliska tej z linii ART

Jego układ optyczny bazuje na 16 elementach w 13 grupach, wśród których znajdziemy 2 soczewki asferyczne oraz 5 soczewek o obniżonym współczynniku dyspersji (FLD i SLD). Producent obiecuje najwyższą jakość optyczną i doskonałe wyniki nawet przy szeroko otwartej przysłonie, z minimalnymi aberracjami i równą ostrością na całej powierzchni kadru. Ostrzyć za pomocą nowego obiektywu będziemy mogli z kolei już z odległości 25 cm, a 9-listkową przysłonę domkniemy do wartości f/16.

Szkło ma być także przydatne podczas filmowania, a to za sprawą silnika krokowego, który pozwalać ma na płynne przeostrzanie podczas rejestracji materiałów wideo. Szkło ponadto zostało uszczelnione przed kurzem i zachlapaniami.

Nowa Sigma będzie mierzyć 72,2 × 92,3 mm przy wadze 405 g. Na razie nie wiemy jeszcze kiedy i w jakiej cenie obiektyw pojawi się ostatecznie na rynku, ale prawdopodobnie nie będziemy musieli długo czekać. Już teraz możemy bowiem zobaczyć zdjęcia przykładowe wykonane obiektywem.

Kolejne konstrukcje już w drodze

To jednak nie wszystko. Przy okazji, producent zaktualizował także "mapę obiektywów" dla systemów Sony E i Mikro Cztery Trzecie. W niedalekiej przyszłości pojawić ma się stałoogniskowy obiektyw DC DN o ogniskowej około 50-55 mm. Prawdopodobnie otrzymamy więc ekwiwalent 80-85 mm dla systemu APS-C i 100-110 mm dla Mikro Cztery Trzecie. Miejmy nadzieję, że o takiej samej jasności jak poprzednie konstrukcje z serii.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem sigma-global.com.

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 z mocowaniem Nikon Z
Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 z mocowaniem Nikon Z
Po wersjach do systemów Leica M i Canon RF, jasną manualną portretówkę Voigtlander Norton 75 mm f/1.5 otrzymujemy także z mocowaniem Nikon Z. Obiektyw łączy wysokiej jakości optykę ze...
1
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Next77, dystrybutor obiektywów Irix informuje o specjalnej ofercie na obiektyw Irix 45 mm f/1.4. Do końca kwietnia model ten dostępny jest z 40-procentowym rabatem.
4
Irix Cine 65 mm T1.5 - jasna filmowa stałka już dostępna
Irix Cine 65 mm T1.5 - jasna filmowa stałka już dostępna
Zapowiadany od roku obiektyw Irix Cine 65 mm T1.5 w końcu trafia na rynek. Krótki filmowy teleobiektyw może pochwalić się kompaktową budową, dużą jasnością, wysokiej jakości optyką i...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)