Sigma zapowiada obiektyw 16 mm f/1.4 DC DN do Sony E i Mikro Cztery Trzecie. Zdradza też plany kolejnej konstrukcji

5
Maciej Luśtyk
24 Październik 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Silniejszą ekspansję na rynek bezlusterkowców Sigma zapowiadała już od pewnego czasu. Dziś mamy tego potwierdzenie - producent pokazuje obiektyw 16 mm f/1.4 do aparatów APS-C oraz konstrukcji z matrycą Mikro Cztery Trzecie. Ale na horyzoncie jest także kolejne szkło.

Na rynek „bezlusterkowej” optyki Sigma wkracza dość spokojnie, ale ciekawie. Zapowiedziany obiektyw 16 mm f/1.4 DC DN Contemporary to kolejna po modelu 30 mm f/1.4 konstrukcja stworzona z myślą o aparatach z matrycą APS-C i Mikro Cztery Trzecie. Na pełnoklatkowe szkła będziemy musieli więc jeszcze poczekać, mimo to nowe szkło to jak do tej pory najjaśniejszy obiektyw w tym systemie o ekwiwalencie 24 mm.

Optyka bliska tej z linii ART

Jego układ optyczny bazuje na 16 elementach w 13 grupach, wśród których znajdziemy 2 soczewki asferyczne oraz 5 soczewek o obniżonym współczynniku dyspersji (FLD i SLD). Producent obiecuje najwyższą jakość optyczną i doskonałe wyniki nawet przy szeroko otwartej przysłonie, z minimalnymi aberracjami i równą ostrością na całej powierzchni kadru. Ostrzyć za pomocą nowego obiektywu będziemy mogli z kolei już z odległości 25 cm, a 9-listkową przysłonę domkniemy do wartości f/16.

Szkło ma być także przydatne podczas filmowania, a to za sprawą silnika krokowego, który pozwalać ma na płynne przeostrzanie podczas rejestracji materiałów wideo. Szkło ponadto zostało uszczelnione przed kurzem i zachlapaniami.

Nowa Sigma będzie mierzyć 72,2 × 92,3 mm przy wadze 405 g. Na razie nie wiemy jeszcze kiedy i w jakiej cenie obiektyw pojawi się ostatecznie na rynku, ale prawdopodobnie nie będziemy musieli długo czekać. Już teraz możemy bowiem zobaczyć zdjęcia przykładowe wykonane obiektywem.

Kolejne konstrukcje już w drodze

To jednak nie wszystko. Przy okazji, producent zaktualizował także "mapę obiektywów" dla systemów Sony E i Mikro Cztery Trzecie. W niedalekiej przyszłości pojawić ma się stałoogniskowy obiektyw DC DN o ogniskowej około 50-55 mm. Prawdopodobnie otrzymamy więc ekwiwalent 80-85 mm dla systemu APS-C i 100-110 mm dla Mikro Cztery Trzecie. Miejmy nadzieję, że o takiej samej jasności jak poprzednie konstrukcje z serii.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem sigma-global.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Laowa 17 mm f/1.8 MFT - dla takich obiektywów istnieje system Mikro Cztery Trzecie
Laowa 17 mm f/1.8 MFT - dla takich obiektywów istnieje system Mikro Cztery Trzecie
Chiński producent zdecydował się na odświeżenie swojego kompaktowego klasyka, który ze względu na swoje rozmiary i parametry może być idealnym obiektywem spacerowym dla miłośników manualnych...
0
0
Tokina ATX-i 11-16mm F2.8 CF - popularny szeroki kąt do lustrzanek APS-C odświeżony
Tokina ATX-i 11-16mm F2.8 CF - popularny szeroki kąt do lustrzanek APS-C odświeżony
Coraz mniej optycznych premier na lustrzanki o mniejszych matrycach? Tokina zdaje się tej tezie zaprzeczać, ale trochę trudno nazwać obiektyw zaprezentowany dla aparatów Nikon F i Canon EF-S...
11
1
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 do Sony E i Color-Skopar 21 mm f/3.5 do Leica M już dostępne w Polsce
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 do Sony E i Color-Skopar 21 mm f/3.5 do Leica M już dostępne w Polsce
Szerokokątne nowości firmy Voigtlander mają zainteresować miłośników wyrafinowanej optyki opakowanej w klasyczny i elegancki design - dodatkowo niemiecki producent przedstawił nowe akcesoria.
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)