Sigma C 100-400 mm f/5-6.3 DG DN OS - test obiektywu

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
7
Optyka:
8
Budowa:
8
Marka:
Sigma
Nasza ocena:

85%

Najnowszy tele-zoom Sigmy, ma być przystępną propozycją dla użytkowników bezlusterkowców na wejście w świat długich ogniskowych. Czy model Sigma C 100-400 mm f/5-6.3 DG DN OS wypada lepiej niż, skądinąd i tak bardzo dobra, wersja lustrzankowa?

7

Autor: Maciej Luśtyk

28 Sierpień 2020
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

W 2017 roku, w momencie swojego debiutu Sigma 100-400 mm f/5-6.3 DG OS HSM w wersji do lustrzanek zrobiła wokół siebie sporo szumu. W końcu otrzymywaliśmy tele-zoom o ciekawym zakresie, skrojony na możliwości finansowe hobbystów. Nie był najjaśniejszy, ale wynagradzał to dobrą jakością optyki i wykonania, nienaganną wydajnością no i oczywiście kompaktowymi - jak na taką ogniskową - wymiarami.

Dziś, przeznaczona do bezlusterkowców Sony i Panasonic wersja Sigma C 100-400 mm f/5-6.3 DG DN OS już takiego wrażenia nie robi - zwyczajnie się już opatrzyliśmy. Nie jest przez to jednak mniej warta uwagi. To w końcu nadal kompaktowy i dobry jakościowo (a przynajmniej mamy taką nadzieję) długi zoom, dla którego na próżno szukać zamiennika w systemie Sony E.

Dodatkowo producent obiecuje, że układ optyczny opracował na nowo, specjalnie pod katem pracy z bezlusterkowcami. Otrzymujemy m.in. krótszą minimalną odległość ostrzenia (116 mm), a dodatkowo, według Sigmy szkło odznaczać ma się taką samą rozdzielczością zarówno w centrum, jak i na brzegach kadru, w całym zakresie ogniskowych.

O tym czy nie były to słowa rzucane na wiatr przekonamy się w kolejnych rozdziałach. Warto jeszcze nadmienić, że tym razem za pracę AF odpowiada silnik krokowy, który zapewnić ma szybką i praktycznie bezgłośną pracę, a dodatkowo szkło wyposażone zostało w przycisk funkcyjny oraz możliwość zablokowania zooma w pozycji „transportowej” i zapobiegnięcia mimowolnemu wysuwaniu się tubusu podczas chodzenia. Na dokładkę system stabilizacji o deklarowanej skuteczności 4 EV.

Przeczytaj także:
Sigma 100-400 mm f/5-6.3 DG OS HSM Contemporary - test obiektywu

Zaawansowany układ optyczny wspomagany systemem stabilizacji, szybki autofokus oraz kompaktowy, jak na tę klasę sprzętu, i uszczelniony tubus - to główne cechy obiektywu 100-400 mm f/5-6.3 DG OS HSM. Zobaczcie co oferuje najnowszy model Sigmy z rodziny Contemporary. [Czytaj więcej]

Póki co, nowa Sigma C 100-400 mm f/5-6.3 DG DN OS nie ma zbyt trudnego zadania, gdyż w systemie E, oprócz ponad dwukrotnie droższego, reprezentującego wyższy segment obiektywu Sony 100-400 mm f/4-5.6 GM, nie ma dla niej bezpośredniej konkurencji. Niebawem jednak pojawić ma się Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD, a w niedalekiej przyszłości należałoby też spodziewać się bezlusterkowego wcielenia modelu Tamron 150-600 mm f/5-6.3, którego lustrzankowa wersja obecnie oscyluje na poziomie cenowym nowej Sigmy.

No właśnie, Sigma C 100-400 mm f/5-6.3 DG DN OS została wyceniona wyżej niż swój lustrzankowy pierwowzór. Różnica jest spora (4490 zł względem 3790 zł), zachodzi więc pytanie czy nie bardziej opłaca się podłączyć starą wersję, lub wspomnianego Tamrona 15-600 mm przez adapter (o ile taki posiadamy)? Sprawdzamy to w kolejnych rozdziałach.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe
Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe
Jakich efektów możemy spodziewać się po profesjonalnym obiektywie standardowym z serii Lumix S? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane szkłem Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4.
10
12
Sigma 85 mm f/1.4 DG DN Art - zdjęcia przykładowe
Sigma 85 mm f/1.4 DG DN Art - zdjęcia przykładowe
Stworzona z myślą o systemach bezlusterkowych Sigma 85 mm f/1.4 DG DN Art, dzięki kompaktowej budowie i dobrym osiągom oferować ma nowe spojrzenie na tego typu konstrukcje. Czy rzeczywiście tak...
13
1
Irix 45 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe
Irix 45 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe
Nie ma autofokusa, ale ergonomią, optyką i solidnością wykonania chce konkurować z najlepszymi. Czy ma szansę? Zanim opublikujemy pełny test, spróbujcie sami...
9
0
Powiązane artykuły