Podsumowanie

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
7
Optyka:
8
Budowa:
8
Marka:
Sigma
Nasza ocena:

85%

Najnowszy tele-zoom Sigmy, ma być przystępną propozycją dla użytkowników bezlusterkowców na wejście w świat długich ogniskowych. Czy model Sigma C 100-400 mm f/5-6.3 DG DN OS wypada lepiej niż, skądinąd i tak bardzo dobra, wersja lustrzankowa?

Autor: Maciej Luśtyk

28 Sierpień 2020
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Podsumowanie

Sigma C 100-400 mm f/5-6.3 DG DN OS nie jest zaskoczeniem, w końcu model o niemal identycznych możliwościach widzieliśmy już w wersji lustrzankowej. Nowa wersja jest jednak doskonalsza i oferuje wyższą kulturę pracy. Tele-zoom ma nam do zaoferowania przyzwoitą rozdzielczość, cichy, szybki i skuteczny system AF, a także dobrą kontrolę aberracji chromatycznej i dystorsji (oprócz długiego krańca ogniskowych). Obiektyw jest też świetnie wyważony, uszczelniony i teraz pozwala wreszcie na podpięcie firmowego mocowania statywowego.

Oprócz tego nowa Sigma dostarcza przyjemny dla oka obrazek, z miękkim, ale nie pozbawionym charakteru rozmyciem ostrości i jest obiektywem, którym zwyczajnie wygodnie i przyjemnie się fotografuje. Duża w tym zasługa także względnie kompaktowych wymiarów i niskiej wagi.

Biorąc pod uwagę cenę, od obiektywu trudno wymagać więcej. Trzeba jedynie pamiętać, że nie jest to jasna stałka i przy tego typu konstrukcji musimy pogodzić się z pewnymi kompromisami. Przede wszystkim, ze względu na małą jasność i długie ogniskowe normą będzie tutaj praca na wysokich czułościach. Bo choć stabilizacja działa całkiem skutecznie to przy ogniskowej 400 mm i tak będziemy musieli korzystać z krótkich czasów, żeby nie poruszyć zdjęć.

Do tego szkło obarczone jest dość dużym winietowaniem przy nominalnym otworze przysłony i przeciętnie wypada w przypadku pracy pod światło. Fotografując, zauważymy też widocznie mniejszą skuteczność podążania autofokusu w trybie "Full". Są to jednak problemy, z którymi da się żyć. Szkoda natomiast, że producent nie dorzuca do zestawu mocowania statywowego, nawet mimo tego, że Sigma C 100-400 mm f/5-6.3 DG DN OS debiutuje w cenie o 700 zł wyższej od wersji lustrzankowej.

Czy jest też o 700 zł lepsza? To już każdy musi ocenić samemu, ale trzeba pamiętać, że póki co w systemie E nowa Sigma nie ma w zasadzie żadnego bezpośredniego konkurenta. Nie będą to więc na pewno źle wydane pieniądze. Jest to obiektyw godny polecenia, a spodoba się także użytkownikom aparatów APS-C, którym zaoferuje ekwiwalent 150-600 mm.

Plus image
plusy:
 • Wymiary
 • Bardzo dobre wyważenie i ergonomia
 • Wyrównana rozdzielczość
 • Skuteczny i cichy silnik AF
 • Dobra kontrola aberracji chromatycznej
 • Przyjemne rozmycie
 • Stabilizacja
 • Możliwość podpięcia mocowania statywowego
 • Uszczelnienia
Minus image
minusy:
 • Praca pod światło
 • Duża winieta
 • Dystorsja na 400 mm
 • Mocowanie statywowe nie jest dodawane do zestawu
 • Cena startowa 700 zł wyższa niż wersji lustrzankowej
Oceny szczegółowe
Cena / Jakość:
7
Optyka:
8
Budowa:
8
Ocena ogólna

85%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G to najnowszy szerokokątny zoom z oferty Sony E, który łączy kompaktowe wymiary z przystępną ceną. Nowy obiektyw zabraliśmy na spacer po ulicach Londynu. Zobaczcie...
13
Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Kolejny teleobiektyw w systemie Nikon Z jest alternatywą z jednej strony dla drogich, profesjonalnych stałek, a z drugiej klasycznych zoomów do dzikiej przyrody i sportu. Sprawdzamy, czy ta...
40
Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Rozwiązywanie problemu którego nie ma, czy może przebłysk geniuszu? Sprawdzamy, co do zaoferowania ma Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - kompaktowa i tańsza alternatywa dla systemowego zooma...
36
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)