Podsumowanie

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
7
Optyka:
8
Budowa:
8
Marka:
Sigma
Nasza ocena:

85%

Najnowszy tele-zoom Sigmy, ma być przystępną propozycją dla użytkowników bezlusterkowców na wejście w świat długich ogniskowych. Czy model Sigma C 100-400 mm f/5-6.3 DG DN OS wypada lepiej niż, skądinąd i tak bardzo dobra, wersja lustrzankowa?

Autor: Maciej Luśtyk

28 Sierpień 2020
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Podsumowanie

Sigma C 100-400 mm f/5-6.3 DG DN OS nie jest zaskoczeniem, w końcu model o niemal identycznych możliwościach widzieliśmy już w wersji lustrzankowej. Nowa wersja jest jednak doskonalsza i oferuje wyższą kulturę pracy. Tele-zoom ma nam do zaoferowania przyzwoitą rozdzielczość, cichy, szybki i skuteczny system AF, a także dobrą kontrolę aberracji chromatycznej i dystorsji (oprócz długiego krańca ogniskowych). Obiektyw jest też świetnie wyważony, uszczelniony i teraz pozwala wreszcie na podpięcie firmowego mocowania statywowego.

Oprócz tego nowa Sigma dostarcza przyjemny dla oka obrazek, z miękkim, ale nie pozbawionym charakteru rozmyciem ostrości i jest obiektywem, którym zwyczajnie wygodnie i przyjemnie się fotografuje. Duża w tym zasługa także względnie kompaktowych wymiarów i niskiej wagi.

Biorąc pod uwagę cenę, od obiektywu trudno wymagać więcej. Trzeba jedynie pamiętać, że nie jest to jasna stałka i przy tego typu konstrukcji musimy pogodzić się z pewnymi kompromisami. Przede wszystkim, ze względu na małą jasność i długie ogniskowe normą będzie tutaj praca na wysokich czułościach. Bo choć stabilizacja działa całkiem skutecznie to przy ogniskowej 400 mm i tak będziemy musieli korzystać z krótkich czasów, żeby nie poruszyć zdjęć.

Do tego szkło obarczone jest dość dużym winietowaniem przy nominalnym otworze przysłony i przeciętnie wypada w przypadku pracy pod światło. Fotografując, zauważymy też widocznie mniejszą skuteczność podążania autofokusu w trybie "Full". Są to jednak problemy, z którymi da się żyć. Szkoda natomiast, że producent nie dorzuca do zestawu mocowania statywowego, nawet mimo tego, że Sigma C 100-400 mm f/5-6.3 DG DN OS debiutuje w cenie o 700 zł wyższej od wersji lustrzankowej.

Czy jest też o 700 zł lepsza? To już każdy musi ocenić samemu, ale trzeba pamiętać, że póki co w systemie E nowa Sigma nie ma w zasadzie żadnego bezpośredniego konkurenta. Nie będą to więc na pewno źle wydane pieniądze. Jest to obiektyw godny polecenia, a spodoba się także użytkownikom aparatów APS-C, którym zaoferuje ekwiwalent 150-600 mm.

Plus image
plusy:
 • Wymiary
 • Bardzo dobre wyważenie i ergonomia
 • Wyrównana rozdzielczość
 • Skuteczny i cichy silnik AF
 • Dobra kontrola aberracji chromatycznej
 • Przyjemne rozmycie
 • Stabilizacja
 • Możliwość podpięcia mocowania statywowego
 • Uszczelnienia
Minus image
minusy:
 • Praca pod światło
 • Duża winieta
 • Dystorsja na 400 mm
 • Mocowanie statywowe nie jest dodawane do zestawu
 • Cena startowa 700 zł wyższa niż wersji lustrzankowej
Oceny szczegółowe
Cena / Jakość:
7
Optyka:
8
Budowa:
8
Ocena ogólna

85%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 75 mm f/1.2 XF Pro - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Viltrox AF 75 mm f/1.2 XF Pro - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Pierwsze szkło Viltrox z linii Pro aspiruje do miana najdoskonalszego obiektywu portretowego w systemie Fujifilm X. Jego możliwości mieliśmy okazję przetestować...
42
Sigma Sport 60-600 mm f/4.5-6.3 DG DN OS - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sigma Sport 60-600 mm f/4.5-6.3 DG DN OS - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sigma kontynuuje rozwój serii obiektywów do bezlusterkowców i wprowadza do oferty przeprojektowany teleobiektyw Sport 60-600 mm f/4.5-6.3 DG DN OS z mocowaniem Sony E i L-mount. Wszystko wskazuje...
44
Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD do Nikon Z - zdjęcia przykładowe [RAW]
Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD do Nikon Z - zdjęcia przykładowe [RAW]
Do sprzedaży wchodzi właśnie Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD z mocowaniem Nikon Z. Ten teleobiektyw stanowi jednocześnie zapowiedź rozszerzenia oferty japońskiego producenta o nowe...
22
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)