Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm f/4 IS PRO - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7.5
Cena / Jakość:
5
Optyka:
7
Budowa:
8
Marka:
Olympus
Nasza ocena:

80%

Wykonanie uniwersalnego i zaawansowanego szkła z pewnością nie jest proste i wielu producentów już się o tym przekonało. Dziś sprawdziliśmy, czy Olympus ze swoim najnowszym M.Zuiko 12-100 mm f/4 wychodzi z tej próby zwycięsko.

Autor: Michał Chrzanowski

11 Luty 2017
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Nie przesadzimy, jeśli powiemy, że na obiektyw M.Zuiko Digital ED 12-100 mm f/4 IS PRO czekało wielu fotografów. A to dlatego, że do tej pory w ofercie Olympusa brakowało zaawansowanego obiektywu o stałym świetle i uniwersalnym zakresie ogniskowych. Wszystko odmienił zaprezentowany w połowie ubiegłego roku najmłodszy reprezentant rodziny M.Zuiko Pro.

Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm f/4 IS PRO to uszczelniony zoom do zadań specjalnych, który pokrywa zakres ogniskowych 24-200 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki) oraz zapewnia stałe światło f/4. Do tego mamy otrzymać szybki, cichy i bardzo precyzyjny system autofokusa, który powinien sprawdzić się nawet w trudnym oświetleniu. Jednak prawdziwą perłą w koronie ma okazać się system optycznej stabilizacji obrazu oparty na technologii IS Sync. Obiektyw będzie doskonale współpracował z usprawnioną 5-osiową stabilizacją matrycy aparatu OM-D E-M1 Mark II, oferując skuteczność rzędu 6,5 EV - obiecuje producent.

Nowy M.Zuiko Digital 12-100 mm f/4 jest już dostępny w sprzedaży. Za tę konstrukcję trzeba jednak zapłacić 5690 zł, co może wydawać się już sporą kwotą jak za obiektyw o stałym świetle f/4. Jednak pamiętać trzeba, że dostajemy wszechstronny zakres ogniskowych, tubus odporny na warunki pogodowe oraz system stabilizacji obrazu, czyli wszystko to czego może potrzebować fotograf z żyłką podróżnika.

Gdy spojrzymy na system Mikro Cztery Trzecie to trudno w nim odszukać się silnej konkurencji. Tak naprawdę nie znajdziemy drugiego takiego szkła, które łączyłoby w sobie wszystkie te cechy. Niemniej jednak jeśli zależy nam na podobnym zakresie ogniskowych i uszczelnieniach to powinniśmy rozważyć zakup Olympusa M.Zuiko Digital ED 14-150 mm 1:4.0-5.6 II (2899 zł). Jednak w tym przypadku musimy pogodzić się ze zmiennym światłem. Ciekawie wygląda także Panasonic Lumix G Vario HD 14-140 mm f/4.0-5.8 ASPH. MEGA O.I.S. (2999 zł), który został wyposażony w optyczną stabilizację obrazu, jednak został pozbawiony uszczelnień.

Czy w takim razie model M.Zuiko Digital ED 12-100 mm f/4 IS PRO przypadnie do gustu wymagającym fotografom? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższym teście, gdzie zaprezentujemy wyniki, które otrzymaliśmy w naszym laboratorium oraz zdjęcia przykładowe wykonane w plenerze. Obiektyw testowaliśmy razem z aparatem Olympus OM-D E-M1 Mark II.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
OM System M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy teleobiektyw OM System pozwala na fotografowanie i filmowanie na odpowiedniku ogniskowej wynoszącym aż 1200 mm. Oto, jak M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED spisuje się w...
23
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – zdjęcia przykładowe [RAW]
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – zdjęcia przykładowe [RAW]
Druga generacja tego popularnego zooma do bezlusterkowców Sony to lepsze parametry i przeprojektowany układ optyczny. Sprawdziliśmy jak zachowuje się w połączeniu z korpusem Sony A7 III
25
Tamron 17-50 mm f/4 Di III VXD - zdjęcia przykładowe [RAW]
Tamron 17-50 mm f/4 Di III VXD - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Tamron 17-50 mm to kolejny model do bezlusterkowców Sony z bardzo ciekawym zakresem ogniskowych. Jest przy tym bardzo kompaktowy i stosunkowo niedrogi. A jak wypada sama optyka? Zobaczcie...
32
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)