5. Rozmycie
Wartość BxU dostarczana przez DxO Analyzer opisuje jak ostry dla ludzkiego oka jest obraz planu fotograficznego. Bierze ona pod uwagę nie tylko ostrość obiektywu ale także jakość sensora i procesy obróbki obrazu w aparacie. Skala BxU jest dość prosta: 0 oznacza drastyczne przejście pomiędzy czernią i bielą, co w kryteriach obrazu jest zbyt ostre. 1 oznacza idealny obraz. Gdy rozmycie staje się bardziej widoczne, jego rozmiar określamy w pikselach. Ponieważ jednak liczba pikseli znajdująca się na określonym obszarze jest związana z rozdzielczością sensora i jego rozmiarem, skala BxU nie może być używana do porównywania aparatów z różną specyfikacją matrycy. Dlatego wartości BxU są także określane na odbitkach o rozmiarze 20 x 30. Dane są porównywane z uwzględnieniem wielkości matrycy i jej rozdzielczości:
Wartości dla matrycy:
poniżej 0.5 - obraz zbyt ostry
0.5-1.5 - obraz ostry
1.5-2.5 - delikatne rozmycie
2.5-3.5 - rozmycie widoczne
3.5-4.5 - rozmycie jest denerwujące
powyżej 4.5 - rozmycie nie do przyjęcia
Jak możemy zauważyć na powyższym wykresie, podczas fotografowania z wykorzystaniem przysłony f/1.2 rozmycie obrazu będzie widoczne i denerwujące. W niektórych partiach obrazu będzie nawet nie do przyjęcia - zwłaszcza na brzegach kadru, gdzie wartości BxU wahają się od 6.64 do 9.28. Wyższe wyniki rozmycia rzędu 4.08-4.67 wystąpią również w centrum zdjęcia. Takie rezultaty sprawiają, że charakterystyka wykresu nie tworzy równej płaszczyzny. Oznacza to, że dysproporcje rozmycia między poszczególnymi fragmentami kadru są duże i zauważalne. Sytuacja ulega zmianie dopiero po przymknięciu przysłony do f/4. Wykres zdecydowanie spłaszcza się, a wartości BxU oscylują w granicach 2.74-3.95 - rozmycie wciąż jest widoczne.
Wartości dla odbitki 20x30 cm:
poniżej 10 - obraz zbyt ostry
10-20 - obraz ostry
20-30 - delikatne rozmycie
30-40 - rozmycie widoczne
40-50 - rozmycie jest denerwujące
powyżej 50 - rozmycie nie do przyjęcia
W przypadku odbitki 20 x 30 cm obraz będzie ostry niemal na całej powierzchni kadru (fotografowanie na przysłonie f/1.2). Wyjątek stanowi prawy dolny róg, gdzie może wystąpić delikatne rozmycie (22.89). Jednak w praktyce nie powinno być zauważalne i nie wpłynie znacząco na ostateczny odbiór zdjęcia.
]> */
]