Podsumowanie

Huawei P20 Pro, który jako pierwszy na rynku wyposażony został w 3 moduły aparatów i “sztuczną inteligencję”, na nowo definiować ma pojęcie fotograficznego smartfona. Sprawdzamy czy nareszcie doczekaliśmy się pełnoprawnego zastępstwa dla zwykłych aparatów.

Autor: Maciej Luśtyk

15 Czerwiec 2018
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

Podsumowanie

Huawei P20 Pro to bez wątpienia jeden z najlepszych fotograficznych smartfonów na rynku, a pod pewnymi względami na pewno najlepszy. Zachwyca w szczególności dopracowana technologia łączenia informacji z kilku matryc i przetwarzania na ich podstawie finalnego obrazu, co pozwala uzyskać zdjęcia o rozszerzonej dynamice tonalnej czy wyjątkowo dobrą, jak na smartfona jakość obrazu podczas pracy w słabym świetle - coś, co do tej pory było piętą achillesową mobilnych konstrukcji.

Bardzo dobrze sprawuje się także tryb portretowy i symulowanie rozmycia nieostrości. Wszystko to sprawia, że coraz bardziej zaciera się już granica między smartfonem, a zwykłym aparatem z dobrą optyką, co zapewne zachwyci zarówno amatorów, którzy będą mogli cieszyć się “profesjonalnie” wyglądającymi zdjęciami, jak i tych bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy w przypadku dokumentacji codziennych chwil nie odczują już ogromnej różnicy w jakości, gdy zamiast po aparat zdecydują się sięgnąć po smartfon.

 

Oczywiście aparat ma pewne wady, jakimi są choćby zbyt intensywne efekty nakładane na zdjęcia przez “sztuczną inteligencję”, automatycznie rozpoznającą rodzaj fotografowanej sceny czy ciągle jeszcze widocznie gorszej jakości zdjęcia w przypadku wykonywania przybliżeń i korzystania z modułu teleobiektywu. Do tego dochodzi ograniczenie zapisu RAW jedynie do trybu manualnego i kolorowej matrycy, czy sam fakt, że w trybie manualnym nie możemy skorzystać z technologii, która tak skutecznie “poprawia” zdjęcia w przypadku fotografowania z pełna automatyką. Nieco denerwuje też, że nie zawsze oferuje ona pełnię swoich możliwości w przypadku maksymalnej rozdzielczości zdjęć. Są to jednak niuanse, które w doskonałej większości wypadków nie wpłyną na ocenę użytkowników.

Poza tym P20 Pro oferuje bardzo dobrą ogólna specyfikację i wysoką jakość wykonania. Ekran się nie rysuje i oferuje dobre odwzorowanie kolorów, bateria wytrzyma ponad 2 dni użytkowania, a obsługa jest prosta i szybka. Do wad zaliczyć moglibyśmy jedynie wystające, a przez to narażone na uszkodzenia moduły aparatów, szklane plecki oraz brak wejścia słuchawkowego. Poza tym, korzystanie z najnowszego flagowca Huawei to czysta przyjemność.

Plusy i minusy:

+ jakość wykonania

+ jakość zdjęć

+ praca w słabym świetle

+ szybki autofokus

+ tryb portretowy

+ innowacyjny układ przetwarzania obrazu

+ pojemna bateria

+ szybkość obsługi

+ rozbudowana aplikacja aparatu

 

- szklane plecki

- brak gniazda słuchawkowego

- system AI niekiedy za bardzo ingeruje w wygląd zdjęć

- tryb 40 Mp nie wykorzystuje wszystkich możliwości przetwarzania obrazu

- brak możliwości zapisu RAW w trybie automatycznym i czarno-białym

- praca z lampą błyskową

- stabilizacja w trybie filmowym ograniczona wyłącznie do Full HD 30 kl./s

- symulacja oświetlenia w trybie portretowym

- podpowiedzi trybu rozpoznawania scen utrudniają niekiedy pracę z aparatem

Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Vivo X80 Pro 5G - pierwsze zdjęcia testowe [RAW]
Vivo X80 Pro 5G - pierwsze zdjęcia testowe [RAW]
Nowy flagowiec chińskiego producenta debiutuje właśnie na polskim rynku. Przyglądamy się możliwościom modułu fotograficznego opracowanego wspólnie z renomowaną, niemiecką pracownią Carl Zeiss....
41
OnePlus 9 i OnePlus 9 Pro - test aparatów
OnePlus 9 i OnePlus 9 Pro - test aparatów
Najnowsze flagowce chińskiego producenta kuszą aparatami stworzonymi we współpracy z legendarnym Hasselbladem. Czy dzięki temu wybijają się ponad smartfonową stawkę?...
12
Sony Xperia 1 II - zdjęcia przykładowe
Sony Xperia 1 II - zdjęcia przykładowe
Najnowsza flagowa Xperia to telefon, którym producent wracać ma do boju o miano najlepszego fotograficznego smartfona. Mieliśmy już okazję sprawdzić, jak radzi sobie w...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)