LG G4 - Tryb fotografowania i użytkowanie

Do naszej redakcji trafił zaprezentowany niedawno telefon LG G4, który zamierza powalczyć o tytuł fotograficznego smartfona roku. W naszym teście postanowiliśmy sprawdzić jak wbudowany aparat radzi sobie w rzeczywistości.

Autor: Maciej Luśtyk

11 Czerwiec 2015
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Do trybu fotografowania, tak jak w większości urządzeń z Androidem, przechodzimy poprzez wciśnięcie ikonki aparatu na pulpicie, lub przeciągnięcie podobnej ikonki na ekranie startowym. Warto nadmienić, że aparat możemy w każdej sytuacji błyskawicznie uruchomić, także gdy telefon jest uśpiony, poprzez przytrzymanie przycisku głośności z tyłu obudowy. To wygodne rozwiązanie, które umożliwia nam natychmiastową reakcję w przypadku gdy dzieje się coś wartego sfotografowania. Cieszymy się, że po włączeniu aparatu ostrość ustawiana jest niemal momentalnie, z czym miał problem testowany przez nas niedawno główny konkurent ze stajni Samsunga.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Aplikacja aparatu jest zaprojektowana bardzo wygodnie i umożliwia szybki dostęp do najważniejszych funkcji. Aparat umożliwia pracę w trzech trybach: prostym, podstawowym i ręcznym, umożliwiającym szerszą kontrolę nad parametrami fotografowania. Ikonki funkcji wyświetlane są w postaci białych ikonek po obu stronach ekranu. Po lewej stronie znajduje się panel ustawień aparatu (format zdjęć, lampa błyskowa, samowyzwalacz, tryb HDR, drugi aparat, histogram), natomiast na dole znajdziemy funkcje odpowiadające za parametry ekspozycji.

W trybie ręcznym możemy manualnie kontrolować punkt ostrości, balans bieli, czułość, czas naświetlania i sterować kompensacją ekspozycji. Podoba nam się też przycisk AE-L, który pozwala zablokować ekspozycję. Daje to dużą swobodę w wykonywaniu zdjęć. Brakuje nam natomiast możliwości wyboru trybu pomiaru światła, który był już dostępny w telefonach z androidem kilka lat temu. Pewne ograniczenia w trybie ręcznym wprowadza też stała przysłona o świetle f/1,8. Cieszymy się jednak, że otrzymujemy pełną kontrolę nad czasem naświetlania, który możemy wydłużyć aż do 30 s. Pozwoli to na przykład na wykonanie ciekawych ujęć miasta nocą i otrzymanie efektów niedostępnych wcześniej w smartfonach.

Szkoda natomiast, że w trybie ręcznym nie jesteśmy w stanie pracować w trybie półautomatycznym, z preselekcją czasu lub czułości. Zwiększając jeden z parametrów, musimy ręcznie wyrównać ekspozycję korygując inny parametr.

Pochwalić należy natomiast system autofokusa, który bardzo szybko i dokładnie nastawia ostrość nawet w słabych warunkach oświetleniowych. Z pewnością przyczynia się do tego laserowy czujnik AF, wspomagający detekcję kontrastu. Dodatkowo w centrum kadru system AF ustawia ostrość za pomocą 9 punktów na raz, co również zwiększa jego skuteczność. Niestety czasem zdarza się, że autofokus potwierdza ustawienie ostrości mimo widocznego rozostrzenia.

Migawkę zwalniamy za pomocą ikonki aparatu, która w zależności od pozycji telefonu jest wyświetlana u dołu ekranu (położenie pionowe) lub po prawej stronie (położenie poziome). Migawkę możemy zwolnić także poprzez użycie przycisków z tyłu obudowy. Dobrym rozwiązaniem jest to, że dłuższe przytrzymanie guzików uruchamia tryb seryjny, w którym możemy wykonać około 10 zdjęć pełnej rozdzielczości na sekundę. Niestety zdjęcia seryjne nie są dostępne w przypadku pracy w trybie ręcznym, czego nie rozumiemy. Mamy też wrażenie, że obsługa byłaby wygodniejsza gdyby przyciski zostały umieszczone na krawędziach obudowy. Szczególnie w przypadku wykonywania zdjęć seryjnych, a zwłaszcza zdjęć w poziomie. Ułożenie, które otrzymujemy jest wygodne wyłącznie w przypadku zdjęć pionowych oraz selfie. Na szczęście bardzo sprawnie działa wirtualny spust migawki ułożony w wygodnym miejscu na ekranie.

Aparat nie umożliwia nałożenia żadnych filtrów w czasie rzeczywistym jednak posiada potężne zaplecze narzędzi w postaci powiązanej aplikacji służącej do post-produkcji. Za jej pomocą możemy korygować wszystkie parametry udostępniane przez najpopularniejsze edytory zdjęć na system Android, a także nakładać przeróżne ramki i filtry kolorystyczne. Warto dodać, że możemy sterować również parametrami filtrów. Tych z kolei jest całe zatrzęsienie i trudno przywołać aplikację, która udostępniała by podobną ilość. Wszystkimi parametrami sterujemy wygodnie, przesuwając palcem po ekranie. Nie ma też żadnego opóźnienia w podglądzie nałożonych efektów. Co ciekawe korekty możemy dokonywać również selektywnie, na wybranym obszarze zdjęcia, dzięki czemu zyskujemy bardzo funkcjonalne narzędzie do obróbki. Co więcej wyjściowy obrazek nie zostaje zmniejszony, dzięki czemu nie obserwujemy spadku jakości zdjęcia. To wielki plus aparatu LG G4, który docenią wszystkie osoby lubiące ingerować w swoje zdjęcia.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Pochwalić należy też świetny tryb Makro, który umożliwia ostrzenie od około 6 cm, a za sprawą jasnego obiektywu o świetle f/1.8 uzyskamy bardzo ładne rozmycie i okrągłe bokeh.

Przechodząc do trybu podstawowego możemy włączyć funkcję panoramy, a także opcję wykonywania zdjęć jednocześnie za pomocą obu aparatów. W tym wypadku zdjęcie z przedniego aparatu nadpisywane jest na na zdjęcie z aparatu głównego.. W przypadku panoram możemy swobodnie regulować ich długość poprzez kąt obrotu jaki wykonujemy. Maksymalnie możemy wykonać panoramę obejmującą około 270 stopni.

Ciekawie prezentuje się również funkcja HDR, która radzi sobie naprawdę dobrze i wydobywa wiele informacji z przepaleń oraz cieni. Dostępna jest ona zarówno podczas pracy z tylnym i przednim aparatem. Denerwujące jest jedynie, że nie możemy z niej korzystać w trybie profesjonalnym, a jedynie w trybie Podstawowym.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Aparatem możemy sterować również za pomocą komend głosowych. Wypowiadając słowa takie jak „Cheese”, „Kimchi” lub „LG” spowodujemy zwolnienie migawki i wykonanie zdjęcia. Funkcja ta spodoba się szczególnie fanom selfie, ale okaże się przydatna również w przypadku fotografowania ze statywem.

LG G4 został wyposażony w optyczną stabilizację obrazu, która pozwoli na zrobienie nieporuszonych zdjęć w gorszym oświetleniu, przy dłuższych czasach naświetlania. Dobrze się ustawiając, jesteśmy w stanie „utrzymać” zdjęcia robione z czasem 1/4 -1/2 s.

Warto też wspomnieć, że jest to obecnie jeden z niewielu aparatów na rynku umożliwiający zapisywanie plików w formacie RAW, co zwiększa pole manewru w późniejsze post-produkcji zdjęcia.

Aparat został wyposażony w szerokokątny obiektyw 28 mm i umożliwia wykonywanie zdjęć w maksymalnej rozdzielczości 16 Mp (5312 x 2988), w formacie 16:9. Format panoramiczny w połączeniu z szerokim kątem widzenia obiektywu powoduje, że choć aparat świetnie sprawdza się w przypadku fotografowania większej ilości osób, to w przypadku innego rodzaju zdjęć, jego pole widzenia momentami okazuje się zwyczajnie zbyt duże do wygodnego wykadrowania zdjęcia. Dużo bardziej wolelibyśmy zobaczyć 16 megapikseli w formacie 4:3.

Filmowanie

LG G4 umożliwia filmowanie w maksymalnej rozdzielczości 4K (3840 x 2160) z prędkością 30 kl/s. Dodatkowo możemy filmować z prędkością 60 kl/s z w jakości FullHD 1080p, a dla fanów sportów ekstremalnych i szybkiej akcji została oddana możliwość nagrywania filmów w zwolnionym tempie 120 kl/s w rozdzielczości HD 720p. Podczas nagrywania filmów, za pomocą dotyku możemy sterować cyfrowym zoomem, który działa bardzo płynnie i szybko. Również autofokus w trybie filmowym radzi sobie bardzo dobrze, szybko przeostrzając, z obiektu na obiekt. Podczas filmowania możemy również wykonywać zdjęcia w pełnej rozdzielczości. Zabrakło nam jednak możliwości użycia lampy LED jak dodatkowego źródła światła. Dodatkowo przy szybszych ruchach smartfona dosyć widoczny jest efekt rolling shutter, przez co obraz “pływa” i jest momentami zniekształcony.

Kliknij, aby pobrać film przykładowy w jakości 4K

Kliknij, aby pobrać film przykładowy w jakości 4K

Przednia kamera

Producent wyposażył telefon w przedni aparat o rozdzielczości 8 Mp, który oferuje bardzo dobrą jakość obrazu i pozwoli na wykonanie świetnych selfie w każdych warunkach. Pomoże w tym też szerokokątny obiektyw 24 mm o świetle f/2.0 i autofokus z wykrywaniem twarzy. Ciekawie prezentuje się możliwość sterowania migawką za pomocą gestów. Wykonując odpowiednie ruchy możemy wykonać zdjęcie pojedyncze lub serię 4 zdjęć, z których łatwiej będzie nam wybrać najlepsze ujęcie. W trybie autoportretów znajdziemy też opcję wygładzania cery oraz opcję HDR, która zadba o to żeby nasze selfie były doskonale naświetlone.

Lampa błyskowa

Flash, w który został wyposażony LG G4 działa całkiem dobrze. Błyska mocno, a jego skuteczność ć w pomieszczeniach to około 3, co jest wynikiem porównywalnym z niektórymi aparatami kompaktowymi.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Jak widzimy na wykresie, przy użyciu flasha różnica między środkiem, a brzegami kadru wynosi jedynie 38%, co przekłada się na około 0,4 EV i stanowi bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę szeroki kąt widzenia obiektywu, przez co aparat znajdował się bardzo blisko tablicy testowej. Dodatkowo punkt padania światła znajduje się praktycznie w centrum kadru, dzięki czemu zdjęcia będą równomiernie oświetlone.

Podsumowanie tej cześci:

+ szybkość działania

+ bardzo dobra jakość obrazu

+ szybki AF

+ możliwość szybkiego włączenia aparatu podczas uśpienia telefonu

+ zaawansowane funkcje fotograficzne w trybie manualnym

+ możliwość sterowania czasem naświetlania

+ dobrze działający tryb HDR

+ możliwość zapisywania zdjęć w formacie RAW

+ przedni aparat 8 Mp

+ filmy 4K

+ filmy w zwolnionym tempie 120 kl/s w rozdzielczości 720p

+ optyczna stabilizacja obrazu

+ wydajna lampa błyskowa

+ tryb makro

+ plastyczne rozmycie dzięki obiektywowi f/1.8

+ świetna aplikacja do post-produkcji zdjęć

+ szybki tryb seryjny

+ sterowanie głosem

+ sterowanie gestami

- stała przysłona

- brak możliwości fotografowania w trybie preselekcji

- brak funkcji HDR w trybie profesjonalnym

- format 16:9 czasem okazuje się za szeroki

- brak możliwości użycia diody LED podczas filmowania

- widoczny efekt rolling shutter w trybie filmowym

Test składa się z następujących części:

1. Wstęp

2. Ergonomia i wykonanie

3. Tryb fotografowania i użytkowanie

4. Jakość zdjęć

5. Reprodukcja szczegółów i odwzorowanie kolorów

6. Porównanie z...

7. Podsumowanie

8. Zdjęcia przykładowe

Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Huawei P60 Pro - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Huawei P60 Pro - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
W temacie fotografii smartfonowej Huawei jest synonimem jakości i innowacji. Najnowszy flagowiec to m.in. pierwszy tak jasny teleobiektyw,...
17
Oppo Find N2 Flip - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Oppo Find N2 Flip - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Find N2 Flip to pierwszy składany smartfon Oppo dostępny na rynku międzynarodowym. Otrzymał główny aparat z flagowca i chce zmienić podejście do fotografowania...
9
Vivo X80 Pro 5G - pierwsze zdjęcia testowe [RAW]
Vivo X80 Pro 5G - pierwsze zdjęcia testowe [RAW]
Nowy flagowiec chińskiego producenta debiutuje właśnie na polskim rynku. Przyglądamy się możliwościom modułu fotograficznego opracowanego wspólnie z renomowaną, niemiecką pracownią Carl Zeiss....
52
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (15)