Canon EOS 5D Mark II - Podsumowanie

Canon EOS 5D Mark II to długo wyczekiwany następca modelu 5D. Najnowsza propozycja Canona oferuje 21-megapikselową, pełnoklatkową matrycę CMOS z systemem czyszczenia, która pozwala na rejestrowanie zdjęć z czułościami od ISO 50 do ISO 25600. Poza tym 5D Mk II wyposażono w 3-calowy monitor LCD o rozdzielczości VGA z możliwością podglądu na żywo i funkcję nagrywania filmów HD o rozdzielczości 1920 x 1080 z dźwiękiem.

Autor: Marcin Falana

7 Styczeń 2009
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Canon EOS 5D Mark II jest bardzo atrakcyjną propozycją z kilku powodów. Po pierwsze został wyposażony w znakomitą, pełnoklatkową matrycę CMOS, która oferuje jednocześnie dużą rozdzielczość - 21 Mp i doskonałe osiągi na wysokich czułościach. Poza tym została wyposażona w zintegrowany system czyszczenia i pozwala na rejestrowanie filmów HD o rozdzielczości 1920 x 1080 z dźwiękiem. Po drugie wszystko to dostajemy w dość umiarkowanej cenie w porównaniu z konkurencyjnymi konstrukcjami. Do tego dostajemy bardzo przyzwoity 3-calowy monitor LCD o rozdzielczości 920 tys. punktów.

W 5D Mk II poprawiono ergonomię użytkowania i poza niewielkimi niedogodnościami jak przyciski przypisane do dwóch parametrów właściwie nie ma się do czego przyczepić. Elementy sterujące znajdują się w dobrych miejscach i pracują bez zarzutów.

Z elementów, które można poprawić należy wymienić uszczelnienia, prędkość zdjęć seryjnych, reprodukcję czerwieni i obszar pomiaru punktowego, który stanowi aż 3,5% kadru. Canon powinien jeszcze zadbać o problem czarnych kropek powstających czasem na skraju przepalonych blików, o którym pisaliśmy w oddzielnym artykule. Według zapewnień producenta ma to skorygować najnowsza wersja firmwaru.

Gdyby nie te kilka minusów Canon 5D Mk II otrzymałby ocenę wzorcową. Pomimo to obecnie na rynku nie znajdziemy w podobnej cenie konstrukcji, która mogłaby bezpośrednio konkurować z 5D Mk II pod względem jakości zdjęć. Jednym słowem Canon 5D Mk II ma rewelacyjny stosunek jakości do ceny.

+ wysokiej jakości materiały z jakich wykonano aparat

+ wygodna tylna tarcza nastaw

+ matryca CMOS 21,1 Mp

+ system czyszczenia matrycy

+ niski poziom szumu na wysokich czułościach

+ reprodukcja szczegółów

+ rozszerzony zakres czułości od ISO 50 do ISO 25600

+ bardzo dobrej jakości wizjer

+ informacja w wizjerze

+ monitor LCD o rozdzielczości 920 tys. punktów

+ górny wyświetlacz LCD

+ podgląd na żywo z symulacją ekspozycji

+ nagrywanie filmów w jakości HD 1920 x 1080

+ małe RAW-y - sRAW

+ złącze HDMI

+ gniazdo mikrofonu

+ menu

+ automatyczny balans bieli

- obszar pomiaru punktowego stanowiący aż 3,5 % kadru

- uszczelnienia gniazd karty pamięci i komory baterii

- reprodukcja czerwieni

- prędkość zdjęć seryjnych

- czarne kropki

- przyciski przypisane do dwóch parametrów

Canon EOS 5D Mark II uzyskał 77%
wykres przedstawiający procentowe wyniki w poszczególnych częściach testu
Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A9 III – pierwsze wrażenia
Sony A9 III – pierwsze wrażenia
Na światowej premierze przyjrzeliśmy się bliżej zaprezentowanemu właśnie modelowi Sony A9 III. W trakcie krótkiej sesji testowej w Centrum Olimpijskim sprawdziliśmy na co go stać. Oto szybkie...
31
Sony A9 III i FE 300 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
Sony A9 III i FE 300 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
Sony zaprezentowało przełomowy korpus i jasny obiektyw reporterski. Oto pierwsze zdjęcia wykonane aparatem A9 III i teleobiektywem FE 300 mm f/2.8 GM OSS. 
29
Polaroid I-2 - test aparatu natychmiastowego
Polaroid I-2 - test aparatu natychmiastowego
Jaśniejszy obiektyw, wygodna manualna obsługa, świetny design i solidne wykonanie - nowy I-2 to skok od razu o kilka długości. Aparat nie jest jednak tani, sprawdźmy więc co otrzymujemy za nieco...
33
Powiązane artykuły