Canon EOS 5D Mark II - Podsumowanie

Canon EOS 5D Mark II to długo wyczekiwany następca modelu 5D. Najnowsza propozycja Canona oferuje 21-megapikselową, pełnoklatkową matrycę CMOS z systemem czyszczenia, która pozwala na rejestrowanie zdjęć z czułościami od ISO 50 do ISO 25600. Poza tym 5D Mk II wyposażono w 3-calowy monitor LCD o rozdzielczości VGA z możliwością podglądu na żywo i funkcję nagrywania filmów HD o rozdzielczości 1920 x 1080 z dźwiękiem.

Autor: Marcin Falana

7 Styczeń 2009
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Canon EOS 5D Mark II jest bardzo atrakcyjną propozycją z kilku powodów. Po pierwsze został wyposażony w znakomitą, pełnoklatkową matrycę CMOS, która oferuje jednocześnie dużą rozdzielczość - 21 Mp i doskonałe osiągi na wysokich czułościach. Poza tym została wyposażona w zintegrowany system czyszczenia i pozwala na rejestrowanie filmów HD o rozdzielczości 1920 x 1080 z dźwiękiem. Po drugie wszystko to dostajemy w dość umiarkowanej cenie w porównaniu z konkurencyjnymi konstrukcjami. Do tego dostajemy bardzo przyzwoity 3-calowy monitor LCD o rozdzielczości 920 tys. punktów.

W 5D Mk II poprawiono ergonomię użytkowania i poza niewielkimi niedogodnościami jak przyciski przypisane do dwóch parametrów właściwie nie ma się do czego przyczepić. Elementy sterujące znajdują się w dobrych miejscach i pracują bez zarzutów.

Z elementów, które można poprawić należy wymienić uszczelnienia, prędkość zdjęć seryjnych, reprodukcję czerwieni i obszar pomiaru punktowego, który stanowi aż 3,5% kadru. Canon powinien jeszcze zadbać o problem czarnych kropek powstających czasem na skraju przepalonych blików, o którym pisaliśmy w oddzielnym artykule. Według zapewnień producenta ma to skorygować najnowsza wersja firmwaru.

Gdyby nie te kilka minusów Canon 5D Mk II otrzymałby ocenę wzorcową. Pomimo to obecnie na rynku nie znajdziemy w podobnej cenie konstrukcji, która mogłaby bezpośrednio konkurować z 5D Mk II pod względem jakości zdjęć. Jednym słowem Canon 5D Mk II ma rewelacyjny stosunek jakości do ceny.

+ wysokiej jakości materiały z jakich wykonano aparat

+ wygodna tylna tarcza nastaw

+ matryca CMOS 21,1 Mp

+ system czyszczenia matrycy

+ niski poziom szumu na wysokich czułościach

+ reprodukcja szczegółów

+ rozszerzony zakres czułości od ISO 50 do ISO 25600

+ bardzo dobrej jakości wizjer

+ informacja w wizjerze

+ monitor LCD o rozdzielczości 920 tys. punktów

+ górny wyświetlacz LCD

+ podgląd na żywo z symulacją ekspozycji

+ nagrywanie filmów w jakości HD 1920 x 1080

+ małe RAW-y - sRAW

+ złącze HDMI

+ gniazdo mikrofonu

+ menu

+ automatyczny balans bieli

- obszar pomiaru punktowego stanowiący aż 3,5 % kadru

- uszczelnienia gniazd karty pamięci i komory baterii

- reprodukcja czerwieni

- prędkość zdjęć seryjnych

- czarne kropki

- przyciski przypisane do dwóch parametrów

Canon EOS 5D Mark II uzyskał 77%
wykres przedstawiający procentowe wyniki w poszczególnych częściach testu
Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon Z6 III - pierwsze wrażenia
Nikon Z6 III - pierwsze wrażenia
Na polskiej premierze aparatu Nikon Z6 III mogliśmy wstępnie sprawdzić jego nowe możliwości. Przykładowe zdjęcia z nowego korpusu już opublikowaliśmy, teraz kilka wniosków na szybko.
20
Nikon Z6 III - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Z6 III - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowa matryca z szerokim zakresem ISO, wydajniejszy tryb seryjny i zaawansowany autofokus. To tylko niektóre nowości w zaprezentowanym wczoraj Nikonie Z6 III. Dziś mogliśmy już sprawdzić go w...
25
Panasonic Lumix S9 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Panasonic Lumix S9 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Lumix S9 to najtańsza z kompaktowych pełnych klatek skierowanych do vlogerów i hobbystów. Czy jednak aparat nie przypłaca tego funkcjonalnością? Oto jak nowy pełnoklatkowy korpus...
19
Powiązane artykuły