Canon EOS 5D Mark II - Budowa i obsługa

Canon EOS 5D Mark II to długo wyczekiwany następca modelu 5D. Najnowsza propozycja Canona oferuje 21-megapikselową, pełnoklatkową matrycę CMOS z systemem czyszczenia, która pozwala na rejestrowanie zdjęć z czułościami od ISO 50 do ISO 25600. Poza tym 5D Mk II wyposażono w 3-calowy monitor LCD o rozdzielczości VGA z możliwością podglądu na żywo i funkcję nagrywania filmów HD o rozdzielczości 1920 x 1080 z dźwiękiem.

Autor: Marcin Falana

7 Styczeń 2009
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Optyka i sensor

W modelu EOS 5D Mark II zastosowano standardowe dla lustrzanek Canona metalowe mocowanie obiektywów - EF. Ponieważ Mk II wyposażono w pełnoklatkową matrycę producent nie przewidział możliwości zastosowania obiektywów EF-S przeznaczonych do aparatów z matrycą APS. Dzięki zastosowaniu matrycy w formacie pełnej klatki 35 mm nie ma problemu z przeliczaniem ogniskowej. Zakładanie i zdejmowanie obiektywów nie nastręcza żadnych problemów, a mocowanie jest solidne i dobrze oznaczone.

mocowanie obiektywu

W modelu 5D Mk II Canon zastosował 21,1 Mp sensor typu CMOS dostosowany do podglądu na żywo i nagrywania filmów. Jego wymiary to 36 x 24 mm, a całkowita liczba pikseli wynosi około 22 Mp. Sensor został wyposażony w zintegrowany system czyszczenia matrycy EOS.

Podobnie jak w modelu EOS 50D w Mk II zastosowano nowy proces produkcji matrycy i przeprojektowane fotodiody i mikrosoczewki. Przerwy między mikrosoczewkami zostały zmniejszone co ma ponieść efektywność każdego piksela. Dzięki takiemu rozwiązaniu 5D Mk II ma dawać dobrą jakość obrazu na wyższych czułościach przy zwiększeniu liczby pikseli do 21,1 Mp.

Sensor pozwala na wybór czułości ISO 100-6400, którą można rozszerzyć o nieskalibrowane ISO L - odpowiednik ISO 50 i H1 - ISO 12800 oraz H2 - ISO 25600. Za dalszą obróbkę zdjęć odpowiedzialny jest procesor DIGIC IV.

Wizjer

W modelu EOS 5D Mk II zastosowano szklany pryzmat, który daje jasny i kontrastowy obraz. Jak we wszystkich pełnoklatkowych konstrukcjach także w 5D Mk II nie ma mowy o efekcie ciemnego tunelu, aparat daje duży i klarowny obraz z powiększeniem na poziomie 0,71 x i punktem ocznym 21 mm. W wizjerze widzimy około 98% rejestrowanego obrazu. 5D Mk II pozwala na korektę dioptrażu w zakresie od -3 do +1 dioptrii. Poza tym możemy samodzielnie zastosować jedną z trzech dostępnych matówek. W standardzie 5D jest wyposażony w matówkę Matte Eg-A.

wizjer

W wizjerze widzimy dziewięć punktów autofokusa i kółko pomiaru punktowego. Poniżej prezentujemy ilustrację, na której przedstawiono wszystkie informacje dostępne w wizjerze. Niestety podczas zmiany różnych parametrów w wizjerze widoczne są tylko zmiany ekspozycji i czułości ISO.

 1. poziom naładowania baterii
 2. blokada ekspozycji
 3. informacje związane z lampą błyskową
 4. parametry ekspozycji i informacje o karcie pamięci
 5. wskaźnik poziomu ekspozycji
 6. priorytet jasnych partii obrazu
 7. czułość ISO
 8. korekta balansu bieli
 9. zdjęcia czarno białe
 10. maksymalna liczba zdjęć seryjnych
 11. kontrolka ostrości

Podgląd na żywo

EOS 5D Mk II daje możliwość podglądu na żywo na ekranie LCD. Uruchamiamy go przyciskiem, który znajduje się w lewym górnym rogu tylnej ścianki. Do konfiguracji trybu live view służy ostatnia pozycja drugiej zakładki ustawień aparatu. Poniżej prezentujemy widok tej zakładki.

W trybie podglądu na żywo do dyspozycji mamy trzy rodzaje pomiaru ostrości:

 • AF szybki - oparty na detekcji fazowej, aparat na moment opuszcza lustro mierząc ostrość
 • AF Live - oparty na detekcji kontrastu, działanie widzimy na monitorze
 • AF detekcja twarzy - oparty na detekcji kontrastu z detekcją twarzy

Poza tym możemy ustawić czy obraz wyświetlany w trybie live view będzie symulacją ekspozycji i czy będą wyświetlane siatki pomocy.

Poniżej prezentujemy informacje dostępne w trybie podglądu na żywo po wciśnięciu przycisku INFO

Zmiany parametrów takich jak: balans bieli, tryb autofokusa, punkt autofokusa, napęd, korekta ekspozycji i czułość ISO - możemy też dokonywać po bezpośrednim wciśnięciu dedykowanego przycisku.

Monitor i panel LCD

Na tylnej ściance Canon 5D Mk II znajduje się 3-calowy wyświetlacz LCD Clear View TFT o rozdzielczości 920 punktów. W czasie pracy ekran sprawuje się znakomicie, a jakość wyświetlanych na nim obrazów jest bardzo dobra.

zakładka jasności monitora LCD

Jasność monitora możemy dostosować na dwa sposoby: ręcznie lub automatycznie. Ustawienia ręczne pozwalają na wybór jednego z siedmiu poziomów jasności. Automatyczne ustawianie jasności przyciemnia lub rozjaśnia obraz zależnie od otaczających warunków oświetleniowych, korzystając z czujnika, który znajduje się pod ekranem. Jest to bardzo poręczne rozwiązanie ułatwiające pracę w zmiennych warunkach oświetleniowych.

Podczas fotografowania możemy za pomocą przycisku INFO. wyświetlić menu szybkich nastaw - Quick Control System lub ustawienia aparatu. Dodatkowo jeżeli zaprogramujemy przycisk SET na funkcję menu szybkich nastaw będziemy mogli zmieniać wszystkie widoczne parametry za pomocą nawigatora i tarcz nastaw.

Quick Control System
ustawienia aparatu

Jak przystało na lustrzankę z górnej półki Canona 5D wyposażono w czarno-biały wyświetlacz służący do wyświetlania informacji o parametrach ekspozycji i ustawieniach aparatu. Czytelność wyświetlanych informacji jest na wysokim poziomie i nie musimy się domyślać co oznacz konkretny symbol. Tradycyjnie dla Canona jest podświetlany na kolor bursztynowy.

Lampa błyskowa

Tak jak poprzednik 5D Mk II nie został wyposażony we wbudowaną lampę błyskową. Aparat jest oczywiście wyposażony w gorącą stopkę pozwalającą na zastosowanie zewnętrznej lampy błyskowej. 5D Mk II w pełni współpracuje z zewnętrznymi lampami SpeedLite pracującymi w systemie ETTL II. Gdy mamy do dyspozycji dwie lub więcej lampy błyskowych z serii SpeedLite EX możemy je wyzwalać bezprzewodowo.

Zasilanie

W Canonie 5D Mk II zastosowano nową baterię litowo-jonową LP-E6. Pomimo, że ma ona identyczne wymiary co baterie z serii BP charakteryzuje się większą pojemnością - 1800 mAh i dokładną informacją o poziomie naładowania i stopniu zużycia, która znajduje się w trzeciej zakładce menu ustawień aparatu. Poza tym informacja o poziomie naładowanie baterii jest dostępna w wizjerze i na górnym wyświetlaczu. Pozwala ona na określenie jednego z 6 poziomów naładowania.

Canon EOS 5D Mk II bateria

Jedno ładowanie wystarcza na wykonanie około 700 zdjęć przy niezbyt intensywnym korzystaniu z tryby live view i nagrywania filmów. Średnio podczas pracy z 5D Mk II udawało mi się wykonać około 400-500 zdjęć na jednym ładowaniu.

Warto jeszcze wspomnieć o ładowarce LC-E6E, która za pomocą mrugania diody o różnej częstotliwości pozwala na określenie poziomu naładowania baterii.

Pamięć

Jak wszystkie zaawansowane lustrzanki Canon 5D Mk II korzysta z kart pamięci CompactFlash typu I lub II. Obsługuje oczywiście szybkie karty CF o dużych pojemnościach, które wykorzystują technologię UDMA. Gniazdo karty pamięci znajduje się z prawej strony korpusu i nie różni się od rozwiązania zastosowanego w poprzednich modelach. Zakrywana jest klapką, którą należy wysunąć, aby ją otworzyć. Nie robi ona najlepszego wrażenia zarówno pod względem uszczelnienia jak i solidności wykonania klapki. W tak markowym produkcie można było się trochę bardziej postarać.

Złącza

Gniazdo złącz umieszczono z lewej strony korpusu pod gumowymi zaślepkami, które wygodnie się otwiera i zamyka. W porównaniu z poprzednikiem przybyło złącze HDMI pozwalające podłączyć 5D do telewizora HD i złącze do zewnętrznego mikrofonu. Poza tym do dyspozycji mamy złącze USB 2.0 Hi-Speed, gniazdo synchronizacji ze studyjnymi lampami błyskowymi oraz gniazdo pilota.

złącza

Podsumowanie działu

W tej części testu 5D Mk II zbiera same pochwały. Przede wszystkim za rewelacyjną matrycę o rozdzielczości 21,1 Mp ze zintegrowanym systemem czyszczenia. Następny plus należy się za jasny wizjer z bardzo dobrze opracowaną informacją o parametrach fotografowania. Kolejne plusy trzeba przyznać za monitor z automatycznym dostosowywaniem jasności, informację o stanie naładowania baterii i złącze HDMI.

+ matryca CMOS 21,1 Mp

+ system czyszczenia matrycy

+ jasny wizjer

+ informacja w wizjerze

+ górny wyświetlacz LCD

+ monitor LCD o rozdzielczości 920 tys. punktów

+ informacja o baterii

+ złącze HDMI

+ gniazdo mikrofonu

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Panasonic Lumix S9 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Panasonic Lumix S9 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Lumix S9 to najtańsza z kompaktowych pełnych klatek skierowanych do vlogerów i hobbystów. Czy jednak aparat nie przypłaca tego funkcjonalnością? Oto jak nowy pełnoklatkowy korpus...
19
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
25
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Powiązane artykuły