Canon EOS 5D Mark II - Menu i tryby odtwarzania

Canon EOS 5D Mark II to długo wyczekiwany następca modelu 5D. Najnowsza propozycja Canona oferuje 21-megapikselową, pełnoklatkową matrycę CMOS z systemem czyszczenia, która pozwala na rejestrowanie zdjęć z czułościami od ISO 50 do ISO 25600. Poza tym 5D Mk II wyposażono w 3-calowy monitor LCD o rozdzielczości VGA z możliwością podglądu na żywo i funkcję nagrywania filmów HD o rozdzielczości 1920 x 1080 z dźwiękiem.

Autor: Marcin Falana

7 Styczeń 2009
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Menu

Menu Canona 5D Mark II zostało podzielone na pięć części (różne kolory miniaturek) i dziewięć zakładek. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy przewijać w dół niekończących się zakładek ponieważ na ekranie widoczne są wszystkie pozycje danej zakładki.

Drugą cechą podnoszącą komfort użytkowania menu jest możliwość poruszania się po nim zarówno za pomocą przedniego i tylnego kółka nastaw jak i nawigatora. Górnym kółkiem nastaw zmieniamy zakładki, a tylną tarczą poruszamy się po nich. Takie rozwiązanie nawigacji po menu pozwala na szybkie wyszukanie potrzebnych w danej chwili pozycji oraz szybkie przejrzenie całego menu. Poniżej prezentujemy animowaną ilustrację przedstawiającą zawartość menu Canona 5D Mark II.

menu Canona 5D Mark II

Menu fotografowania

Menu fotografowania jak we wszystkich ostatnich modelach Canona zostało oznaczone ikonką czerwonego aparatu i składa się z dwóch zakładek.

menu fotografowania

Jeżeli druga zakładka zawiera ustawienia rzeczywiście istotne przy fotografowaniu jak korekta ekspozycji, balans bieli tak w pierwszej znalazły się funkcje (Sygnał "bip", Zdj. bez karty, Kontrolne wyświetlanie), które spokojnie mogłyby się znaleźć w zakładce ustawień aparatu.

Funkcje, o których warto wspomnieć szerzej, to jakość zdjęć z możliwością zapisu małych RAW-ów, dostrajanie balansu bieli na graficznym wykresie oraz styl obrazu, który jest także dostępny pod dedykowanym przyciskiem, który znajduje się z lewej strony monitora LCD. Gdy wejdziemy głębiej w zakładkę mamy możliwość zmiany wyostrzenia, kontrastu, nasycenia i tonu koloru.

zakładka jakości zdjęć
zakładka dostrajania balansu bieli
zakładka stylów obrazu

Warto także wspomnieć o funkcji retuszu kurzu, która pozwala na sprawdzenie, gdzie na matrycy znajdują się zanieczyszczenia, z którymi nie poradził sobie system czyszczenia, a następnie na ich programowe usunięcie.

zakładka dane dla retuszu kurzu

Menu odtwarzania

Menu odtwarzania składa się z dwóch zakładek i odpowiada za funkcje związane z wyświetlaniem i zarządzaniem zdjęciami. Poniżej prezentujemy widok obu zakładek menu odtwarzania.

menu odtwarzania

Przydatną pozycją w tej części menu jest zakładka umożliwiająca zaprogramowanie skoku lub sposobu w jakim przewijamy zdjęcia górną tarczą nastaw. Gdy do dyspozycji mamy pojemne karty pamięci takie rozwiązanie może ułatwić przeglądanie i wyszukanie interesujących nas zdjęć.

zakładka sposobu przewijania

Menu ustawień aparatu

Jest to najbardziej rozbudowana część menu Canona 5D Mark II ponieważ składa się z trzech zakładek.

menu ustawień aparatu

Menu funkcji indywidualnych

Kolejną zakładką jest menu ustawień indywidualnych. Jest to charakterystyczne dla Canona menu, które pozwala na zmiany parametrów w czterech grupach: ekspozycja, obraz, autofokus/migawka, operowanie/inne.

menu funkcji indywidualnych

Poniżej przedstawiamy widok pierwszej zakładki - ekspozycja. Pozwala ona między innymi na włączenie dodatkowych czułości ISO, dostosowanie bracketingu czy ustalenie skoku nastaw ekspozycji i czułości ISO.

zakładka ekspozycja

Następna zakładka - obraz składa się tylko z czterech funkcji jednak bardzo ważnych. Znajdziemy w niej redukcję szumu dla długich czasów naświetlania, redukcję szumu dla wysokich czułości ISO, priorytet jasnych partii obrazu oraz optymalizator jasności.

zakładka obraz

Kolejną zakładką menu funkcji indywidualnych jest autofokus/migawka. Jak sama nazwa wskazuje znajdziemy tu ustawienia pozwalające dostosować do swoich potrzeb autofokus i migawkę.

zakładka autofokus/migawka

Ostatnią zakładką menu funkcji indywidualnych jest operowanie/inne. Za pomocą tej części menu możemy dostosować przyciski włącznie z zaprogramowaniem przycisku SET, czy wybrać rodzaj zastosowanej matówki.

zakładka operowanie/inne

Ostatnia pozycja menu funkcji indywidualnych pozwala na reset funkcji indywidualnych.

zakładka resetu funkcji indywidualnych

Moje menu

Ostatnią częścią menu Canona 5D Mark II jest moje menu, które pozwala na utworzenie własnego menu, w którym możemy umieścić najczęściej używane funkcje.

moje menu

Tryby odtwarzania

W trybie odtwarzania do dyspozycji mamy kilka sposobów wyświetlania zdjęć, które zmieniamy przyciskiem INFO. Po pierwsze zdjęcie bez informacji, jedynie nad nim widoczne są parametry ekspozycji i nr pliku. Po drugie na zdjęciu wyświetlane są informacje o jakości i ilość wykonanych zdjęć. W kolejnym trybie na ekranie widoczna jest miniatura zdjęcia, histogram i pełny zestaw informacji. Ostatni tryb wyświetlania oferuje histogram RGB i ograniczone informacje. Oczywiście mamy też możliwość wyświetlenia pokazu slajdów oraz włączenia alarmu prześwietleń, który migając na czarno informuje nas o prześwietlonych obszarach zdjęcia, w których nie ma informacji.

Możliwa jest także prezentacja czterech lub dziewięciu miniaturek. Podczas korzystania z powiększenia zdjęcia w prawym dolnym rogu wyświetlany jest prostokąt symbolizujący obszar zdjęcia z zaznaczonym powiększonym obszarem. Po powiększonym obrazie poruszamy się za pomocą nawigatora.

Podsumowanie

Menu Canona 5D Mk II nie nastręcza wielu problemów w użytkowaniu. Po kilku dniach pracy z 5D Mk II nie miałem problemów ze znalezieniem interesujących mnie parametrów. Podział na zakładki, które są wyświetlane w całości na jednej stronie poprawia komfort pracy i szybkie wyszukiwanie odpowiednich ustawień. Na plus zasługuje też podział menu funkcji indywidualnych na kilka przejrzystych grup.

+ czytelny podział na zakładki

+ dobre tłumaczenie na język polski

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R5 Mark II – pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon EOS R5 Mark II – pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowa warstwowa matryca 45 Mp, wideo 8K 60p, dodatkowy procesor, który „patrzy na scenę” i oczywiście jeszcze więcej AI, które wspiera AF i wprowadza funkcje znane dotychczas tylko z zewnętrznych...
51
Pentax 17 - sprawdziliśmy najnowszy analogowy kompakt [RECENZJA]
Pentax 17 - sprawdziliśmy najnowszy analogowy kompakt [RECENZJA]
Pierwszy od ponad 20 lat zaawansowany analogowy kompakt otwiera nowy rozdział rynku fotografii analogowej. Czy jednak ma do zaoferowania coś więcej niż konstrukcje dostępne powszechnie...
54
Fujifilm GFX100S II – pierwsze wrażenia i więcej zdjęć z GF 55 mm f/1.7 R WR
Fujifilm GFX100S II – pierwsze wrażenia i więcej zdjęć z GF 55 mm f/1.7 R WR
Szybkie, średnioformatowe 100 Mp w kompaktowym body? I to w cenie profesjonalnej pełnej klatki? Fujifilm GFX100S II to zdecydowanie najlepszy wybór dla fotografa w aktualnej ofercie...
32
Powiązane artykuły