Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Nikon Z7 - Filmowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
10
Ergonomia:
10
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
9
Funkcjonalność:
8
Marka:
Nikon
Nasza ocena:

86%

Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.

19

Autor: Krzysztof Basel

6 Listopad 2018
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Nikon Z7 oferuje podobne możliwości filmowe, co model D850, tyle, że wyróżnia się pracą AF oraz stabilizacją matrycy. Aparat umożliwia rejestrację filmów w rozdzielczości 4K UHD (3840 x 2160 pikseli) z prędkością 30, 25 i 24 kl./s. W przypadku filmów Full HD (1920 x 1080 px) najwyższy dostępny klatkaż to 120 kl./s, a w zapasie mamy jeszcze 100, 60, 50, 30, 25 i 24 kl./s.

Aparat ma także opcję zapisu obrazu w “płaskim” profilu obrazu Nikon N-Log oraz wypuszcza 10-bitowy sygnał na zewnętrzne rejestratory za pomocą złącza HDMI. Obraz o tak wysokiej jakości można zapisywać na karcie pamięci, ale tylko w rozdzielczości Full HD. Nie zabrakło także funkcji focus peaking, obsługi kodów czasowych, a także złącza słuchawkowego i mikrofonowego. Wyświetlacz w Nikonie Z7 jest odchylany, ale niestety tylko do tyłu. A to oznacza, że Z7 nie nadaje się do vlogowania.

Jakość obrazu z Z7 jest bardzo dobra - kolory są naturalne, naświetlenie odpowiednie, a ostrość wysoka. Mocnym punktem trybu filmowego jest autofokus oraz system stabilizacji matrycy. AF pracuje na świetnym poziomie, gwarantując wysoką precyzję i płynne, spokojne, ale dosyć szybkie przeostrzanie. W tej kwestii Z7 radzi sobie równie dobrze, co konkurencyjne aparaty Sony czy Canon.

Świetne wrażenie robi system 5-osiowej stabilizacji obrazu. Pełnoklatkowy sensor jest wydajnie stabilizowany, a różnica pomiędzy obrazem z wyłączoną i włączoną stabilizacją jest wyraźny.

Minusy? Efekt rolling shutter w 4K jest wyraźnie widoczny - przy mocnym przechyleniu latarnie czy drzewa zachowują się jakby były wykonane z gumy. Przy Full HD jest już jednak zdecydowanie lepiej.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, wydawca. Od lat związany z mediami foto. Kocha szczery fotoreportaż, fotografię uliczną, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie. Miłośnik dobrego jedzenia i mocnej kawy, podróży z małymi aparatami, muzyki świata i technologicznych nowości.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon D780 - test aparatu
Nikon D780 - test aparatu
Nikon nie rezygnuje jeszcze ostatecznie z lustrzanek. Sprawdźmy co oferuje długo wyczekiwany następca, jednej z najpopularniejszych pełnych klatek na rynku.
19
2
Leica Q2 Monochrom - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe [RAW]
Leica Q2 Monochrom - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe [RAW]
Jak fotografuje się pełnoklatkowym kompaktem z czarno-białą matrycą 46 Mp? W nasze ręce trafił jeden z pierwszych egzemplarzy nowe Leiki Q2 Monochrome!
34
0
Fujifilm X-S10 - pierwsze wrażenia i wnioski
Fujifilm X-S10 - pierwsze wrażenia i wnioski
Pod względem możliwości to prawie X-T4. Pod względem ergonomii – wygodniejsze X-T30. Czy najnowszy X-S10 to najlepszy amatorski aparat APS-C na rynku? Na papierze...
15
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)