Nikon Nikkor Z 85 mm f/1.8 S - jasna portretówka, której brakowało w systemie Nikon Z

Autor: Michał Chrzanowski

31 Lipiec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Linia obiektywów do pełnoklatkowego bezlusterkowego systemu Nikona powiększyła się właśnie o nowe portretowe szkło Nikkor Z 85 mm f/1.8 S. Model ten ma odznaczać się wyjątkową rozdzielczością oraz naturalnym efektem bokeh.

Od jakiegoś czasu mogliśmy w sieci natrafić na plotki i przecieki o nowym obiektywie do systemu Nikon Z. Jednak dopiero teraz producent wyłożył wszystkie karty na stół i zaprezentował Nikkora Z 85 mm f/1.8 S - jasną portretówkę, która ma odznaczać się wysoką jakością obrazu i wszechstronnością.

- Od klasycznych ujęć portretowych po portrety kontekstowe, od kameralnego otoczenia po ogromne imprezy. Dzięki zaawansowanym parametrom optycznym ten obiektyw zapewnia niesamowite rezultaty w każdym miejscu. Dostarcza pięknego i naturalnego efektu bokeh, wysokiej rozdzielczości w całym kadrze i pozwala fotografom na przedstawianie obiektów z niesamowitą wyrazistością zarówno na zdjęciach, jak i na filmach - zaznacza producent.

Seria S: nowy wymiar jakości układu optycznego

{$in-article-newsletter}

Najnowsza portretówka Nikona ma nie tylko charakteryzować się wysoką i wyrównaną rozdzielczością na całym planie fotograficznym, lecz także naturalnym, ale efektownym rozmyciem nieostrości. Za to ma odpowiadać układ optyczny, który składa się z 12 elementów rozmieszczonych w 8 grupach i zawiera 2 soczewki specjalne wykonane ze szkła ED. Dodatkowo elementy optyczne zostały pokryte autorskimi powłokami Nano Crystal i Super Integrated Coatings, które mają poprawiać jakość obrazu podczas pracy w trudnych warunkach oświetleniowych. Natomiast za plastykę obrazu odpowiadać ma 9-listkowa przysłona o nominalnym otworze f/1.8, który przymkniemy do f/16. Z kolei maksymalne powiększenie wynosi 0.12x, a minimalna odległość ogniskowania to 80 cm. Na frontowy element będziemy mogli nakręcić filtry o średnicy 67 mm. Natomiast autofokus z silnikiem krokowym i wewnętrznym ogniskowaniem ma być gwarantem szybkości i precyzji ostrzenia.

Oficjalne zdjęcia przykładowe

{$in-article-newsletter}

Cena i dostępność

Obiektyw mierzy 99 x 75 mm i waży 470 g. Tubus, który odznacza się designem podobnym do pozostałych konstrukcji z tej linii, został wykonany z magnezu i uszczelniony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nikkor Z 85 mm f/1.8 S, który wyceniono na 799 dolarów w sprzedaży ma pojawić się we wrześniu. Polska cena jak na razie nie jest jeszcze znana.

Specyfikacja:

Nazwa Nikkor Z 85 mm f/1.8 S
Producent Nikon
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Nikon Z
Ogniskowa 85 mm
Maksymalna jasność 1.8
Maksymalna wartość przysłony 16
Liczba listków przysłony 9
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 12 elementów / 8 grup
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Maksymalne powiększenie 0.12x
Minimalna odległość ogniskowania 80 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 67 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Mechanizm autofokusa krokowy silnik
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Wymiary 99 x 75 mm
Waga 470 g
Akcesoria dwa dekielki
osłona przeciwsłoneczna
Cena w dniu premiery 799 dolarów

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang Lens Station gratis przy zakupie obiektywów do Sony E
Samyang Lens Station gratis przy zakupie obiektywów do Sony E
Samyang rusza z nową promocją, w ramach której do każdego obiektywu Samyang AF z mocowaniem Sony E otrzymamy gratis stacje do kalibracji i aktualizacji firmware’u...
25
Pergear 60 mm f/2.8 Ultra-Macro - dwukrotne powiększenie dla bezlusterkowców APS-C
Pergear 60 mm f/2.8 Ultra-Macro - dwukrotne powiększenie dla bezlusterkowców APS-C
Niedrogi obiektyw makro wprowadziła do sprzedaży firma Pergear. Charakteryzuje się aż 2-krotnym odwzorowaniem obrazu i przeznaczony jest do aparatów z matrycami APS-C i Micro 4/3.
7
Tamron 18-300 mm f/3.5-6.3 Di III-A2 VC VXD - nadchodzi najbardziej uniwersalny zoom do bezlusterkowców APS-C. Po raz pierwszy też do Fujifilm X
Tamron 18-300 mm f/3.5-6.3 Di III-A2 VC VXD - nadchodzi najbardziej uniwersalny zoom do...
Wreszcie się doczekaliśmy. Tamron zapowiada nowy obiektyw APS-C z popularnej serii bezlusterkowych zoomów, który oprócz wariantu do aparatów Sony E, po raz pierwszy...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)