Nadchodzi Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct. Zobacz czego można się spodziewać po „królu systemu Z“

5
Michał Chrzanowski
20 Grudzień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Na początku 2019 roku pojawić ma się Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct, który będzie symbolem i ukoronowaniem systemu Nikon Z. Od premiery dzielą nas miesiące, a może już jedynie tygodnie. Dlatego też zebraliśmy dla Was garść informacji o tym czego możemy się spodziewać po zapowiedzianej najjaśniejszej bestii producenta.

W dniu premiery nowego bezlusterkowego systemu z Nikonami Z6 i Z7 na czele producent zaprezentował także trzy obiektywy: Nikkor Z 24-70 mm f/4 S, 50 mm f/1.8 S i 35 mm f/1.8. Jednak wśród informacji o najnowszych rozwiązaniach mogła umknąć jedna z najciekawszych wiadomości. Nikon zapowiedział bowiem trwające prace nad flagowym obiektywem serii S, modelem Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct. Niestety w sierpniu nie dowiedzieliśmy się żadnych szczegółów dotyczących konstrukcji, która ma być symbolem i prawdziwym królem całej serii S. Dziś wiemy już znacznie więcej.

Konstrukcja inspirowana legendą

Koncepcję tego modelu zaczerpnięto z oryginalnego obiektywu stałoogniskowego AI Noct-Nikkor 58mm f/1.2, który trafił na rynek w 1977 roku. Zyskał on miano „nokturn” - nazwa pochodziła od określenia formy muzycznej inspirowanej nocą. Natomiast popularność zapewniła mu możliwość szczegółowego odwzorowania na zdjęciach punktowych źródeł światła.

- Aktualnie opracowywany nowy obiektyw Noct wykorzysta ogromną elastyczność konstrukcyjną mocowania Z, by uzyskać najwyższe osiągi optyczne. Celem konstruktorów jest osiągnięcie niezwykle dużego otworu względnego f/0.95, a także zaoferowanie najdoskonalszego odwzorowania szczegółów dostępnego w obiektywach Nikkor w połączeniu z ogromną szczegółowością i ostrością zdjęć. Równie istotne jest uzyskiwanie pięknego oraz płynnego efektu rozmycia, a także umożliwienie tworzenia doskonałych zdjęć, ciekawszych i bardziej trójwymiarowych - zaznacza producent.

Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct ma być nie tylko flagowcem, ale prawdziwym potworem i najjaśniejszym obiektywem jaki kiedykolwiek wyprodukował Nikon. Ta w pełni manualna konstrukcja ma odzwierciedlać pełnię możliwości nowego systemu i mocowania Z. Ma dostarczać najwyższą jakość odwzorowania ze szczegółowością, ostrością, pięknym bokeh oraz wyjątkową możliwość reprodukcji obrazu, jako najmocniejszymi punktami całej konstrukcji.

- Konstrukcja obiektywu Noct jest przykładem misji firmy Nikon w dążeniu do uzyskania najwyższej wydajności optycznej. W rezultacie Noct będzie symbolizować nowy wymiar systemu mocowania Nikon Z w tym zakresie - dodaje producent.

Na razie wciąż nie znamy specyfiki układu optycznego oraz dokładnej liczby wykorzystanych elementów. Jednak Nikon uchylił nieco rąbka tajemnicy. Po raz pierwszy w historii firmy soczewka będzie powlekana dwiema różnymi powłokami przeciwodblaskowymi: warstwą „Arneo“ oraz znanym rozwiązaniem Nano Crystal Coat. Zostały zaprojektowane do zwalczania wielokierunkowych flar i rozbłysków: „Arneo“ ma redukować pionowe światła, a nanokrystaliczne powłoki diagonalne światła. Nie zabraknie też powłoki fluorowej która zapewnić ma jeszcze lepszą ochronę przed kurzem, wodą i zatłuszczeniem. Do tego producent ma skorzystać również ze specjalnych soczewek asferycznych eliminujących aberracje.

Obiektyw, przed którym czuć respekt

Jak już pewnie zauważyliście nowy Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct będzie ogromną konstrukcją. Ale czy mogliśmy spodziewać się czegoś innego po stałce z rekordowym światłem f/0.95. Niemniej jednak fotografie samego obiektywu nie oddają w pełni jego monstrualnego rozmiaru. Znacznie lepiej jego gabaryty widać na zdjęciach, które wykonał Indyjski fotograf Yusuf Kathawala. Miał on możliwość obcowania z prototypowym egzemplarzem Nikkora Z 58 mm f/0.95 S Noct. Jego wielkość porównał z Nikonem 105 mm f/1.4, który przecież sam w sobie nie należy do najmniejszych szkieł. Miło to, przy modelu Noct, wygląda jak „kitowa stałka“.

Na zdjęciach - poza rozmiarem - możemy zobaczyć też kilka ciekawych rozwiązań. Na tubusie znajduje się niewielki ekran, na których mają być wyświetlane najważniejsze informacje dotyczące fotografowania. Z podobnym podejściem mogliśmy już się spotkać w obiektywach Zeiss Batis. Poza tym otrzymamy dwa pierścienie: jeden ogromny do ręcznego ustawienia ostrości oraz znacznie mniejszy pierścień, do którego będziemy w stanie przypisać na przykład zmianę przysłony lub ekspozycji. Do tego jest jeszcze jeden przycisk funkcyjny, który spersonalizujemy w ustawieniach aparatu.

Premiera Nikona Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct jest planowana na początek 2019 roku, jednak dokładna data nie została jeszcze ujawniona. Podobnie zresztą jak cena, choć nieoficjalnie ma ona sięgnąć nawet 6 tys. dolarów.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Laowa 65 mm f/2.8 2x Macro APO - niedrogie makro do bezlusterkowców APS-C
Laowa 65 mm f/2.8 2x Macro APO - niedrogie makro do bezlusterkowców APS-C
Obiektywy makro tworzone specjalnie z myślą o użytkownikach aparatów z matrycami formatu APS-C to raczej rzadkość. Najnowsza Laowa 65 mm f/2.8 2x Macro APO pretenduje...
7
0
Fujifilm Fujinon GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR - najbardziej uniwersalny średnioformatowy zoom na rynku?
Fujifilm Fujinon GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR - najbardziej uniwersalny średnioformatowy zoom na...
Od średnioformatowego debiutu w 2016 roku, Fujifilm stale zmienia obraz tego segmentu. Zaprezentowany dzisiaj obiektyw to jedno z najbardziej wszechstronnych...
0
0
HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM WR - przystępny pełnoklatkowy tele-zoom z mocowaniem Pentax K
HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM WR - przystępny pełnoklatkowy tele-zoom z mocowaniem Pentax K
Marka Pentax wciąż żyje. Ricoh wprowadza do oferty jeden z ciekawszych obiektywów, jakie w ostatnim czasie pojawiły się w systemie. HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM...
9
4
Powiązane artykuły