Viltrox 20 mm f/1.8 teraz także z mocowaniem Nikon Z

0
Michał Chrzanowski
24 Lipiec 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Viltrox stara się wyraźnie zaznaczyć swoją obecność na rynku szkieł. Po ubiegłorocznym debiucie i premierze trzech obiektywów producent zaprezentował nową wersję modelu 20 mm f/1.8, który teraz jest kompatybilny z pełnoklatkowymi bezlusterkowcami Nikona.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku firma Viltrox zaprezentowała trzy ciekawe szkła, które zostały opracowane z myślą o bezlusterkowcach Sony i Fijifilm. Teraz jednak producent postanowił otworzyć się na kolejny system i światu ukazał szerokokątną stałkę PFU RMBH 20 mm f/1.8 ASPH, która będzie dostępna także z mocowaniem Nikon Z.

Optyka gwarantem jakości

Jak zaznacza producent, w pełni manualny model Viltrox PFU RMBH 20 mm f/1.8 ASPH ma charakteryzować się ponadprzeciętną jakością obrazu z wysoką rozdzielczością na czele. Odpowiadać za to ma układ optyczny skonstruowany na bazie 12 soczewek rozmieszczonych w 9 grupach. Wśród nich znajdziemy kilka elementów specjalnych: 4 soczewki wykonane ze szkła ED, 1 soczewkę asferyczną i 1 odznaczającą się zwiększoną przepuszczalnością światła. Do tego wady takie jak dystorsja czy aberracja chromatyczna mają być odpowiednio minimalizowane.

Poza tym szkło pokryto powłokami HD NANO, co ma zapewnić efektywną pracę w kontrastowym oświetleniu bez występowania na zdjęciach niepożądanych blików i flar. Ponadto na frontowy element nakręcimy filtry o średnicy 82 mm. Za obrazowanie natomiast odpowiada 14-listkowa przysłona o nominalnym otworze f/1.8 (domkniemy do f/16), co w połączeniu z minimalną odległością ostrzenia wynoszącą 25 cm.

Cena i dostępność

Obiektyw, który mierzy 102 mm x 76,8 mm i waży 775 g został wykonany z metalu. Niemniej producent nie zdradza, czy konstrukcja została uszczelniona. Za model Viltrox 20 mm f/1.8, dostępny z mocowaniami Nikon Z, Sony E, przyjdzie nam zapłacić około 400 dolarów.

Nazwa Viltrox PFU RMBH 20 mm f/1.8 ASPH
Producent
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Nikon Z, Sony E, Sony FE
Ogniskowa 20 mm
Maksymalna jasność 1.8
Maksymalna wartość przysłony 16
Liczba listków przysłony 14
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 12 elementów / 9 grup
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Minimalna odległość ogniskowania 25 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 82 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus nie
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny nie
Mocowanie statywowe nie
Wymiary 102 mm x 76,8 mm
Waga 775 g
Akcesoria dwa dekielki, osłona przeciwsłoneczna
Cena w dniu premiery 399 dolarów

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron wprowadza trzy nowe kompaktowe i niedrogie stałki do Sony E
Tamron wprowadza trzy nowe kompaktowe i niedrogie stałki do Sony E
Tamron 20 mm f/2.8 Di III OSD, 24 mm f/2.8 Di III OSD i 35 mm f/2.8 Di III OSD to trzy nowe obiektywy stałoogniskowe, które sprawić mają, że wasz bezlusterkowy zestaw znów stanie się...
8
0
Tamron dokonuje niemożliwego i zapowiada wyjątkowo kompaktowy zoom 70-180 mm f/2.8 Di III VXD do Sony E
Tamron dokonuje niemożliwego i zapowiada wyjątkowo kompaktowy zoom 70-180 mm f/2.8 Di III VXD do...
Wraz z konstrukcjami do systemu Sony E, Tamron wydaje się przeżywać drugą młodość. Najnowszy obiektyw 70-180 mm f/2.8 ma szansę stać się hitem sprzedaży.
28
1
Irix Cine 45 mm T1.5 - lekki filmowy standard bez zniekształceń
Irix Cine 45 mm T1.5 - lekki filmowy standard bez zniekształceń
Irix rozszerza linię obiektywów filmowych o model 45 mm T1.5, który zapewniać ma wysoką jakość optyczną i wygodnie zaprojektowany tubus.
7
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)