Viltrox 20 mm f/1.8 teraz także z mocowaniem Nikon Z

Autor: Michał Chrzanowski

24 Lipiec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Viltrox stara się wyraźnie zaznaczyć swoją obecność na rynku szkieł. Po ubiegłorocznym debiucie i premierze trzech obiektywów producent zaprezentował nową wersję modelu 20 mm f/1.8, który teraz jest kompatybilny z pełnoklatkowymi bezlusterkowcami Nikona.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku firma Viltrox zaprezentowała trzy ciekawe szkła, które zostały opracowane z myślą o bezlusterkowcach Sony i Fijifilm. Teraz jednak producent postanowił otworzyć się na kolejny system i światu ukazał szerokokątną stałkę PFU RMBH 20 mm f/1.8 ASPH, która będzie dostępna także z mocowaniem Nikon Z.

Optyka gwarantem jakości

Jak zaznacza producent, w pełni manualny model Viltrox PFU RMBH 20 mm f/1.8 ASPH ma charakteryzować się ponadprzeciętną jakością obrazu z wysoką rozdzielczością na czele. Odpowiadać za to ma układ optyczny skonstruowany na bazie 12 soczewek rozmieszczonych w 9 grupach. Wśród nich znajdziemy kilka elementów specjalnych: 4 soczewki wykonane ze szkła ED, 1 soczewkę asferyczną i 1 odznaczającą się zwiększoną przepuszczalnością światła. Do tego wady takie jak dystorsja czy aberracja chromatyczna mają być odpowiednio minimalizowane.

Poza tym szkło pokryto powłokami HD NANO, co ma zapewnić efektywną pracę w kontrastowym oświetleniu bez występowania na zdjęciach niepożądanych blików i flar. Ponadto na frontowy element nakręcimy filtry o średnicy 82 mm. Za obrazowanie natomiast odpowiada 14-listkowa przysłona o nominalnym otworze f/1.8 (domkniemy do f/16), co w połączeniu z minimalną odległością ostrzenia wynoszącą 25 cm.

Cena i dostępność

Obiektyw, który mierzy 102 mm x 76,8 mm i waży 775 g został wykonany z metalu. Niemniej producent nie zdradza, czy konstrukcja została uszczelniona. Za model Viltrox 20 mm f/1.8, dostępny z mocowaniami Nikon Z, Sony E, przyjdzie nam zapłacić około 400 dolarów.

Nazwa Viltrox PFU RMBH 20 mm f/1.8 ASPH
Producent
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Nikon Z
Sony E
Sony FE
Ogniskowa 20 mm
Maksymalna jasność 1.8
Maksymalna wartość przysłony 16
Liczba listków przysłony 14
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 12 elementów / 9 grup
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Minimalna odległość ogniskowania 25 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 82 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus nie
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny nie
Mocowanie statywowe nie
Wymiary 102 mm x 76,8 mm
Waga 775 g
Akcesoria dwa dekielki
osłona przeciwsłoneczna
Cena w dniu premiery 399 dolarów

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
Konstrukcje typu Tilt-Shift to domena wąskiej i kosztownej oferty kierowanej dla profesjonalistów. Chińczycy z 7Artisans chcą pokazać, że można inaczej i prezentują jasną stawkę z...
7
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony prezentuje kolejny po modelu 24-50 mm kompaktowy zoom ze światłem f/2.8, który łączy niewielkie wymiary ze stosunkowo przystępną ceną. Nowy szeroki kąt celuje w twórców, którym...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)