Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Viltrox PFU RBMH 85 mm f/1.8 STM - ciekawa portretówka z AF do Sony E za około 1500 zł

3

Autor: Michał Chrzanowski

29 Kwiecień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Optyka gwarantująca wyrazisty obraz o naturalnej kolorystyce, krokowy silnik autofokusa, minimalistyczny design i wytrzymała budowa - oto główne cechy obiektywu Viltrox PFU RBMH 85 mm f/1.8 STM kompatybilnego z pełnoklatkowymi bezlusterkowcami Sony E.

Firma Viltrox ani myśli zwalniać tempa. Po premierach manualnych stałek 20 mm f/1.8 i 85 mm f/1.8 do Sony E oraz modelu 85 mm f/1.8 STM z autofokusem do aparatów Fijifilm przyszła pora na wyczekiwane szkło. Tym razem oferta producenta powiększyła się o ciekawą portretówkę z AF do pełnoklatkowego systemu Sony E.

Na pierwszy rzut oka Viltrox PFU RBMH 85 mm f/1.8 STM przypomina model do systemu Fujifilm. Niemniej jednak budowa optyczna obiektywy jest inna. Układ składa się z 10 soczewek rozmieszczonych w 7 grupach. Wśród nich znalazły się: jeden element o bardzo niskiej dyspersji i cztery specjalne soczewki wykonane z „wysoce przezroczystego szkła”, które, jak zaznacza producent, mają zmniejszać aberracje i poprawiać oddawanie naturalnych barw. Dodatkowo poszczególne elementy zostały pokryte powłoką HD Nano, która ma skutecznie eliminować odbicia światła i powstawanie blików i flar. Poza tym pełnokatkową „85“ można także zamocować na bezlusterkowce Sony z matrycą APS-C. Wtedy obiektyw będzie odznaczał się ogniskową o ekwiwalencie 127.5 mm.

Zaprezentowany model został również wyposażony w silnik krokowy STM, zaś sam autofokus ma charakteryzować się szybkością i precyzją przeostrzania. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 80 cm, czyli tyle samo co wersja do Fujifilm. Poza tym obiektyw ma także zintegrowane styki, dzięki czemu będziemy w stanie zmienić przysłonę za pomocą pokrętła na aparacie (obiektyw nie ma pierścienia przysłony). Co więcej wszelkie dane exif o ogniskowej i przysłonie będą przesyłane do korpusu. Z kolei na przedni element optyki będziemy mogli nakręcić filtr o średnicy 72 mm.

Obiektyw odznacza się minimalistycznym designem (charakterystycznym dla szkieł do systemu Sony E). Jego wymiary wynoszą 80 x 92 mm i 626 g - są więc niemal identyczne, co gabaryty portretówki z AF do Fujifilm. Warto także nadmienić, że w mocowaniu obiektywu producent zdecydował się umieścić zintegrowany port microUSB, dzięki czemu będziemy mogli - po podłączeniu do komputera - zaktualizować oprogramowanie obiektywu. Viltrox PFU RBMH 85 mm f/1.8 STM jest na razie dostępny w przedsprzedaży w cenie 379 dolarów (około 1500 zł). Na półki sklepowe powinien trafić już 6 maja.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Najnowszy manualny obiektyw Irix powinien znaleźć się na celowniku wszystkich zainteresowanych aparatami Fujifilm GFX. To najjaśniejszy odpowiednik obiektywu 35 mm w...
9
0
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Irix wypuścił kolejną zapowiedź swojego pierwszego obiektywu do średnioformatowego systemy GFX. Wygląda na to, że producent chce zawojować ten segment jasnością...
0
0
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Latem producent zaktualizował linię budżetowych obiektywów kinematograficznych VDSLR. Teraz uzupełnia ją model...
2
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)