Viltrox AF 85 mm f/1.8 FE Mark II - nowa, lżejsza konstrukcja

Autor: Redakcja Fotopolis

1 Czerwiec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Producent niedrogich szkieł do systemów Sony E i Fujifilm X powraca z odświeżoną portretówką.

O portretowym obiektywie Viltrox AF 85 mm f/1.8, przeznaczonym do aparatów z mocowaniem Sony E dowiedzieliśmy się raptem rok temu, a już teraz producent opracował jego kolejną wersję. Jakie więc nowości oferuje konstrukcja?

Ta sama optyka...

Biorąc pod uwagę układ optyczny i ogólne możliwości szkła zmieniło się niewiele, jeśli cokolwiek. Nadal otrzymujemy konstrukcję opartą o 10 soczewek w 7 grupach, z których jedna to soczewka ED o obniżonym współczynniku dyspersji, a kolejne cztery to elementy HR, odpowiadające za refrakcję światła o krótkiej długości fal. W efekcie obiektyw dobrze radzić ma sobie z aberracją chromatyczną.

Układ ten pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 80 cm, wspierany jest 9-listkową przysłoną, oraz - jak zapewnia producent - szybkim i cichym silnikiem autofokusu STM, który współpracować ma ze wszelkimi najnowszymi algorytmami śledzenia aparatów Sony. Wielowarstwowe powłoki Nano HD skutecznie niwelować mają z kolei bliki i flary.

...ale znacznie lżejsza konstrukcja

No dobrze, gdzie są więc te nowości? Sednem drugiej generacji obiektywu jest nowy, lżejszy design. Szkło waży teraz jedyne 484 g (prawie 200 g mniej niż pierwsza wersja).

Cena i dostępność

Producent jak zwykle na zawodzi pod względem ceny. Viltrox AF 85 mm f/1.8 FE Mark II trafi do sprzedaży w cenie 1799 zł.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S - długi teleobiektyw w wersji light
Nikon Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S - długi teleobiektyw w wersji light
Najnowszy teleobiektyw z systemu Nikon Z to lekka, mniejsza i dużo tańsza alternatywą dla modelu ze światłem f/2.8. W sam raz dla aspirujących fotografów sportu i...
20
Stałki Fujinon w rękach czytelników - wyniki konkursu
Stałki Fujinon w rękach czytelników - wyniki konkursu
W kwietniu, wspólnie z firmą Fujifilm ogłosiliśmy konkurs, w ramach którego troje czytelników fotopolis miało okazję testować jasne stałki: Fujinon XF 18 mm f/1.4, Fujinon XF 23 mm f/1.4 R LM WR,...
16
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RXD - uniwersalny zoom wkracza do systemu Fujifilm X
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RXD - uniwersalny zoom wkracza do systemu Fujifilm X
Jeden z najciekawszych obiektywów zoom do aparatów APS-C debiutuje w wersji z mocowaniem Fujifilm X. Ekwiwalent 25-105 mm będzie uniwersalnym narzędziem dla fotografów...
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)