Viltrox AF 85 mm f/1.8 FE Mark II - nowa, lżejsza konstrukcja

Autor: Redakcja Fotopolis

1 Czerwiec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Producent niedrogich szkieł do systemów Sony E i Fujifilm X powraca z odświeżoną portretówką.

O portretowym obiektywie Viltrox AF 85 mm f/1.8, przeznaczonym do aparatów z mocowaniem Sony E dowiedzieliśmy się raptem rok temu, a już teraz producent opracował jego kolejną wersję. Jakie więc nowości oferuje konstrukcja?

Ta sama optyka...

Biorąc pod uwagę układ optyczny i ogólne możliwości szkła zmieniło się niewiele, jeśli cokolwiek. Nadal otrzymujemy konstrukcję opartą o 10 soczewek w 7 grupach, z których jedna to soczewka ED o obniżonym współczynniku dyspersji, a kolejne cztery to elementy HR, odpowiadające za refrakcję światła o krótkiej długości fal. W efekcie obiektyw dobrze radzić ma sobie z aberracją chromatyczną.

Układ ten pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 80 cm, wspierany jest 9-listkową przysłoną, oraz - jak zapewnia producent - szybkim i cichym silnikiem autofokusu STM, który współpracować ma ze wszelkimi najnowszymi algorytmami śledzenia aparatów Sony. Wielowarstwowe powłoki Nano HD skutecznie niwelować mają z kolei bliki i flary.

...ale znacznie lżejsza konstrukcja

No dobrze, gdzie są więc te nowości? Sednem drugiej generacji obiektywu jest nowy, lżejszy design. Szkło waży teraz jedyne 484 g (prawie 200 g mniej niż pierwsza wersja).

Cena i dostępność

Producent jak zwykle na zawodzi pod względem ceny. Viltrox AF 85 mm f/1.8 FE Mark II trafi do sprzedaży w cenie 1799 zł.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike zapowiada drugi po modelu 55 mm f/1.4 jasny obiektyw wyposażony w elektronikę, który może spodobać się amatorom pracującym aparatami APS-C. Tym razem to typowy standard,...
4
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan prezentuje zmodyfikowaną wersje obiektywu makro o powiększeniu 2:1. Nowy model nie pozwala na przesuwanie osi optycznej, ale za to będzie bardziej przystępnie wyceniony.
5
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Cosina zapowiada dwa nowe obiektywy standardowe Voigtlander. Oferują prawie identyczne układy optyczne, ale różnią się wyglądem.
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)