Szkło Viltrox 85 mm f/1.8 zamienisz w obiektyw f/1.6 aktualizując firmware

Autor: Redakcja Fotopolis

7 Sierpień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

To z pewnością jedna z najciekawszych informacji na temat aktualizacji oprogramowania obiektywów, o jakiej pisaliśmy. Okazuje się, że z pomocą nowego firmware’u możemy zwiększyć jasność popularnego obiektywu Viltrox.

Obiektyw Viltrox 85 mm f/1.8 to budżetowa portretówka do systemów Sony E i Fujifilm X, która powoli staje się coraz bardziej popularna wsród osób, które szukają atrakcyjnej optyki w niskiej cenie. Teraz ma szansę zyskać dodatkowe zainteresowanie. Okazuje się bowiem, że w rzeczywistości jest to obiektyw o jasności f/1.6, którego pełne możliwości możemy „odblokować” za pomocą nowego firmware’u.

Viltrox 85 mm f/1.8 jest w rzeczywistości jaśniejszy niż podają oficjalne dane

O tym, jak tego dokonać opowiada fotograf i youtuber Stefan Malloch. Co ciekawe, nie do końca jasne jest pochodzenie oprogramowania, które pozwala otworzyć listki przysłony poza wartość nominalną, zwiększając jednocześnie jasność szkła o około 1/3 EV. Podczas gdy serwis Sony Addict informował, że jest to oficjalna wersja firmware’u wypuszczona na rynek chiński, w rozmowie ze stroną Fujirumors Viltrox oficjalnie zaprzeczył jakoby wypuścił taką aktualizację.

Teoretycznie więc nowy firmware może nie być stabilny, lub nawet powodować błędy w pracy obiektywu, ale szanse na to, że nie pochodzi on od producenta są raczej nikłe. Najprawdopodobniej po prostu któryś z pracowników nieopatrznie wypuścił go w świat przed premierą. Może być to też firmware techniczny, używany przy kalibracji, który nie był przeznaczony dla masowego odbiorcy.

Jak nowe oprogramowanie wpływa na pracę obiektywu? Cóż różnica w głębi ostrości czy rozmyciu jest marginalna, jednak w niektórych wypadkach ta 1/3 EV może pomóc nam zachować nieco niższą czułość.

Czemu szkło nie jest oficjalnie oferowane jako obiektyw f/1.6?

Dlaczego więc, skoro obiektyw ma takie możliwości, Viltrox nie zdecydował się wypuścić swojego szkła jako obiektyw f/1.6, co przysporzyłoby mu zapewne jeszcze więcej popularności? Prawdopodobnie chodzi tu o optymalizację i minimalizację różnych aberracji. Może się okazać, że na przysłonie f/1.6 szkło zwyczajnie pod pewnymi względami wypada gorzej.

Jeśli chcecie wypróbować możliwości firmware’u na własnej skórze (czy raczej optyce) prześledźcie instrukcję z pierwszego filmiku. Jego instalacja jest bowiem nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku zwykłych aktualizacji. Pamiętajcie tylko, że robicie to na własną odpowiedzialność.

Sam firmware dostępny jest do pobrania tutaj.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
Konstrukcje typu Tilt-Shift to domena wąskiej i kosztownej oferty kierowanej dla profesjonalistów. Chińczycy z 7Artisans chcą pokazać, że można inaczej i prezentują jasną stawkę z...
7
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony prezentuje kolejny po modelu 24-50 mm kompaktowy zoom ze światłem f/2.8, który łączy niewielkie wymiary ze stosunkowo przystępną ceną. Nowy szeroki kąt celuje w twórców, którym...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)