Nowy firmware wprowadza wykrywanie oka do modeli Nikon Z6 i Z7. Ale co z zapisem ProRes RAW?

Autor: Maciej Luśtyk

16 Maj 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Użytkownicy pełnoklatkowych bezlusterkowców Nikona wreszcie doczekali się pożądanej funkcji śledzenia oka. Zwiększono także czułość samego systemu AF. Najnowszy firmware nie wprowadza jednak zapowiadanej możliwości zapisu wideo w formacie RAW przy użyciu zewnętrznego rekordera.

O tym, że funkcja śledzenia twarzy i oka miała zawitać do najnowszych bezlusterkowców Nikona wiedzieliśmy już od stycznia. Teraz, wraz z udostępnieniem oprogramowania w wersji 2.0 użytkownicy mogą wreszcie wypróbować jak działa ona w praktyce. Pierwsze wrażenia internautów są obiecujące, choć wygląda na to, że nie jest to tak doskonały system jak w przypadku aparatów Sony.

Wykrywanie oka, bardziej czuły AF i doskonalszy tryb seryjny

 

Funkcja działa zarówno w przypadku pomiaru AF-S, jaki AF-C. W przypadku wykrycia oczu wielu osób, można użyć wybieraka wielofunkcyjnego lub wybieraka dodatkowego i wybrać oko, na które ma zostać ustawiona ostrość. Można to zrobić także patrząc przez wizjer elektroniczny. Po zrobieniu zdjęcia można łatwo sprawdzić, czy obraz jest ostry, naciskając przycisk „OK” w celu powiększenia oka, na które miała zostać ustawiona ostrość.

Oprócz tego producentowi udało się także zwiększyć czułość całego systemu AF. Oprogramowanie rozszerza zakres detekcji AF z wartości -1 EV do wartości -2 EV w aparacie Z7 oraz z wartości -2 EV do wartości -3,5 EV w aparacie Z6. (Kiedy funkcja AF przy małej jasności w modelu Z6 jest włączona, dostępny zakres detekcji AF zostanie rozszerzony z -4 EV do -6 EV).

Kolejną z nowości jest indywidualny pomiar ekspozycji dla każdej klatki wykonywanej w szybkim trybie seryjnym. (Do tej pory ekspozycja była blokowana na pierwszym zdjęciu w serii szybkich zdjęć seryjnych).

Kiedy kolejne zapowiadane funkcje?

Oprócz tego naprawiono pomniejsze błędy, występujące podczas obsługi aparatu. Co jednak z zapowiadaną możliwością zapisu wideo w formacie ProRes RAW przy użyciu rekorderów Atomos oraz wsparciem dla kart CFExpress?

Według wcześniejszych doniesień funkcje te pojawić miały się wraz z obecnym firmwarem, wygląda jednak na to, że będziemy musieli jeszcze na nie nieco poczekać. Oby tylko nie okazało się, że na drodze stanęły jakieś problemy natury technicznej.

Pobierz firmware w wersji 2.0

Nikon Z6 - firmware 2.0

Nikon Z7 - firmware 2.0

Więcej informacji o nowym oprogramowaniu znajdziecie pod adresem downloadcenter.nikonimglib.com.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Flashback ONE35 - cyfrowa „jednorazówka” z oryginalnym twistem
Flashback ONE35 - cyfrowa „jednorazówka” z oryginalnym twistem
Aparaty jednorazowe to interesujący sposób na poznanie fotografii analogowej. A może wcale nie chodzi tu o film tylko o samo doświadczenie? ONE35 to niedrogi, cyfrowy aparat, który...
7
Leica Q3 - matryca 60 Mp, fazowy AF i odchylany ekran. Pełnoklatkowy kompakt staje się jeszcze bardziej uniwersalny
Leica Q3 - matryca 60 Mp, fazowy AF i odchylany ekran. Pełnoklatkowy kompakt staje się jeszcze...
Leica przedstawia 3. generację popularnego pełnoklatkowego kompaktu. Najbardziej zaawansowany kompakt na rynku otrzymuje jeszcze większą matrycę i usprawnienia, dzięki...
8
Fujifilm robi to kolejny raz. X-S20 to najlepszy aparat w tej cenie
Fujifilm robi to kolejny raz. X-S20 to najlepszy aparat w tej cenie
Fujifilm pokazało następcę popularnego modelu X-S10. Nowy korpus zachowuje kompaktową bryłę poprzednika i dodaje większą baterię, lepszą wydajność, usprawniony system...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)