Canon EOS 70D - Fotografowanie

Canon EOS 70D to nowa lustrzanka z matrycą APS-C dedykowana dla zaawansowanych amatorów. Najważniejszą nowością jest 20,2-megapikselowa matryca "Dual Pixel CMOS AF" oferująca detekcję fazy na 80% powierzchni sensora. Poza tym EOS 70D oferuje dotykowy, odchylany ekran, autofokus znany z modelu 7D i wbudowaną łączność Wi-Fi.

Autor: Marcin Falana

11 Październik 2013
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Szybkość działania

Reakcja aparatu na włącznik on/off jest natychmiastowa więc Canon 70D jest gotowy do wykonania pierwszego zdjęcia momentalnie po włączeniu. Nie można też narzekać na reakcję aparatu na wciśnięcie spustu migawki. Jeżeli już wyostrzymy i czekamy na dogodny moment żeby zamrozić ruch - 70D nas nie zawiedzie.

Dość szybo dostajemy się także do menu aparatu i trybu odtwarzania. Jeżeli chodzi o przewijanie zdjęć to odbywa się ono bardzo płynnie, należy jednak zaznaczyć, że 70D korzysta z miniaturek by po chwili doładować pełny obraz. Nie przeszkadza to w płynnym przejrzeniu animacji, jednak czasem musimy chwilę poczekać na doładowanie RAW-a. Także z przewijaniem powiększeń EOS 70D radzi sobie bardzo dobrze.

Zdjęcia seryjne

Ważnym elementem w zaawansowanych aparatach jest tryb seryjny, który umożliwia uchwycenie dynamicznych scen. Pod tym względem EOS 70D deklaruje szybkość 7 kl/s.

Nasz test wykonaliśmy na karcie pamięci SDHC SanDisk Extreme 10 klasy. Przy zapisie największych JPEG-ów udało nam się osiągnąć prawie 7 kl/s w pierwszej sekundzie. Po 2 s EOS 70D zarejestrował 13 klatek, a po 3 s 20 klatek. Następnie aparat zwolnił.

W formacie RAW w 1 s osiągnęliśmy jak w JPEG-ach prawie 7 klatek. Następnie 70D wykonał 12 klatek w 2 s i drastycznie zwolnił. Przy równoległym zapisie RAW + JPEG EOS 70D wykonał 6 klatek w 1 s, by następnie zwolnić.

Pomiar ostrości

Wyboru punktu AF możemy dokonać na dwa sposoby: manualnie lub automatycznie. Punkt AF wybieramy nawigatorem lub tylną tarczą po wciśnięciu przycisku znajdującego w górnym prawym rogu 70D lub przyciskiem trybu punktów AF przy spuście migawki. Nowością jest wyświetlanie trybu punktów AF w wizjerze do dyspozycji mamy pojedynczy punkt, strefę (punkty sąsiadujące) oraz wybór automatyczny. Szczerze mówiąc wolelibyśmy w wizjerze informację o trybie autofokusa - pojedynczy/ciągły niż o trybie wyboru punktów AF.

Canon EOS 70D oferuje 19 punktów krzyżowych, środkowy f/2.8. Podczas testu EOS 70D nie miał problemów z prawidłowym i szybkim ustawianiem ostrości. W dobrym oświetleniu aparat ostrzy szybko, celnie i pewnie, szczególnie gdy korzystamy z profesjonalnych szkieł. Z obiektywem 35 mm f/1.4 70D ostrzył w dobrym oświetleniu w czasie między 0,064 s gdy płaszczyzna ostrości była blisko do 0,192 s gdy aparat musiał przejść przez cały zakres ostrości. W słabszym oświetleniu np. zdjęcia nocne lub na jednolitych fakturach da się odczuć większą czułość środkowego punktu AF, który przychodzi czasem z pomocą gdy inne punkty AF zawodzą. Długość ostrzenia wydłuża się do 0,3 do nawet ponad 1 s. EOS 70D wspomaga autofokus lampą błyskową wiec musimy mieć ją uniesioną żeby korzystać z tej funkcji.

Pomiar światła

Za pomiar światła w EOS-ie 70D podobnie jak w modelu 60D i 7D odpowiedzialny jest 63-strefowy fotoelement krzemowy. Możemy skorzystać z jednego z czterech sposobów pomiaru:

  • Pomiar wielosegmentowy (połączony ze wszystkimi punktami AF)
  • Pomiar skupiony (około. 7,7% wizjera na środku)
  • Pomiar punktowy (około 3,0% wizjera na środku)
  • Pomiar centralnie ważony uśredniony

Dla osób, które są bardziej przyzwyczajone do pomiaru matrycowego innych producentów skierowany jest pomiar centralnie ważony uśredniony, który jest bardziej przewidywalny podczas zmian punktów AF.

Tryby ekspozycji

Zmiany trybu dokonujemy za pomocą tarczy trybów. W tym celu musimy najpierw wcisnąć przycisk na środku tarczy by zwolnić blokadę i przekręcić tarczę. W przeciwieństwie do EOS-a 60D tarcza w modelu 70D obraca się w kółko. Znajdziemy na niej standardowy zestaw trybów PASM, tryb C, który możemy sami zaprogramować oraz tryb B do zdjęć nocnych. Poza tym do dyspozycji mamy pełną automatykę, błysk wyłączony, twórcze auto i kilka trybów tematycznych jak portret czy krajobraz.

Bracketing

Canon 70D pozwala na bracketing ekspozycji i balansu bieli. Do bracketingu ekspozycji dostajemy się za pomocą menu głównego lub szybkiego menu podręcznego Q. Gdy wejdziemy do zakładki ekspozycji (ilustracja poniżej) przednią tarczą zmieniamy wartość bracketingu, a tylną nadal możemy wprowadzać korektę ekspozcycji. Jest to szybkie i wygodne rozwiązanie zachęcające do korzystania z tej funkcji.

zakładka bracketingu z poziomu menu podręcznego

Balnas bieli

EOS 70D jak przystało na zaawansowana lustrzankę oferuje szerokie możliwości dostosowania balansu bieli. Poza trybem auto do dyspozycji mamy sześć trybów zdefiniowanych, ustawianie według wzorca oraz Kelvinów. Dostajemy się do nich za pomocą szybkiego menu podręcznego - przycisk Q, lub menu aparatu.

zakładka balansu bieli z poziomu menu podręcznego

Filmowanie

EOS 70D oczywiście potrafi filmować w rozdzielczości Full HD. Użytkownik może wybrać prędkość 25 albo 24 kl/s. Aparat ma gniazdo mikrofonu, a filmowanie ułatwia odchylany, dotykowy ekran i wspomniana detekcja fazy na matrycy - wystarczy w trakcie filmowania dotknąć wybrany punkt w kadrze, a aparat powinien sprawnie ustawić na nim ostrość. Film przykładowy wykonaliśmy obiektywem STM 40 mm f/2.8. Podczas filmowania EOS 70D sprawnie i szybko ostrzy.

zakładka filmowania, menu podręczne Q

Podsumowanie

EOS-a 70D można pochwalić za szybkość działania. Nie można narzekać na działanie autofokusa zarówno w trybie pojedynczym jaki i ciągłym oraz na reakcję aparatu na wciśnięcie spustu migawki. Dzięki nowej matrycy poprawiono także osiągi autofokusa w trybie podglądu na żywo.

Nie męcząco odbywa się także zgrywanie dużych plików i obsługa odtwarzania zdjęć. Funkcje czysto fotograficzne jak pomiar światła i balans bieli także działają bez zarzutu.

Nowością w 70D jest mikroregulacja. Niezbyt elegancko, bo przez lampę błyskową, odbywa się wspomaganie autofokusa. Niewątpliwym plusem jest natomiast filmowanie w jakość full HD z możliwością manualnego ustawiania parametrów ekspozycji i szybkim ostrzeniem.

+ szybkość działania

+ szybkość autofokusa

+ szybkość autofokusa w trybie live view

+ pomiar światła

+ automatyczny balans bieli

+ mikroregulacja autofokusa

+ filmy w jakości HD 1920 x 1080 pikseli

- wspomaganie autofokusa lampą błyskową

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A9 III – pierwsze wrażenia
Sony A9 III – pierwsze wrażenia
Na światowej premierze przyjrzeliśmy się bliżej zaprezentowanemu właśnie modelowi Sony A9 III. W trakcie krótkiej sesji testowej w Centrum Olimpijskim sprawdziliśmy na co go stać. Oto szybkie...
31
Sony A9 III i FE 300 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
Sony A9 III i FE 300 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
Sony zaprezentowało przełomowy korpus i jasny obiektyw reporterski. Oto pierwsze zdjęcia wykonane aparatem A9 III i teleobiektywem FE 300 mm f/2.8 GM OSS. 
29
Polaroid I-2 - test aparatu natychmiastowego
Polaroid I-2 - test aparatu natychmiastowego
Jaśniejszy obiektyw, wygodna manualna obsługa, świetny design i solidne wykonanie - nowy I-2 to skok od razu o kilka długości. Aparat nie jest jednak tani, sprawdźmy więc co otrzymujemy za nieco...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)