Canon EOS 70D - Podsumowanie

Canon EOS 70D to nowa lustrzanka z matrycą APS-C dedykowana dla zaawansowanych amatorów. Najważniejszą nowością jest 20,2-megapikselowa matryca "Dual Pixel CMOS AF" oferująca detekcję fazy na 80% powierzchni sensora. Poza tym EOS 70D oferuje dotykowy, odchylany ekran, autofokus znany z modelu 7D i wbudowaną łączność Wi-Fi.

Autor: Marcin Falana

11 Październik 2013
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

 

Canon EOS 70D to dość duża lustrzanka z matrycą APS-C skierowana do zaawansowanych amatorów. EOS 70D jest solidnie wykonany i charakteryzuje się dobrymi materiałami z jakich został wykonany. Aparat oferuje bardzo dobry i bezpieczny uchwyt i dobrą ergonomię. Z plusów warto wspomnieć o szybkim menu podręcznym i dobrym rozmieszczeniu elementów sterujących. Z minusów można wymienić brak wyświetlania w wizjerze parametrów takich jak pomiar światła czy tryb autofokusa. Poza czułością ISO, która jest widoczna zawsze i nowością w postaci trybów wyboru punktów AF, co jest niedużym krokiem w dobrym kierunku.

Canona 70D można pochwalić za 20-megapikselową matrycę CMOS, z którą jest zintegrowany skuteczny system czyszczenia. Dzięki innowacyjnej budowie matryca pozwala na szybkie ostrzenie w trybie live view. Plusem jest też jasny wizjer mimo, że nie nie kryje 100% kadru.

Duży plus należy się za odchylany, obracany i dotykowy ekran LCD o rozdzielczości ponad miliona punktów. Trudno też narzekać na przejrzysty górny wyświetlacz LCD. Do plusów trzeba też dodać obecność złącz HDMI oraz mikrofonu i możliwość sterowania zewnętrznymi lampami błyskowymi za pomocą wbudowanej lampy błyskowej. Cieszy także obecność łączności Wi-Fi z możliwością przesyłania i zdalnego fotografowania za pomocą smartfona. Nowością w 70D jest także mikroregulacja.

Pod względem fotografowania trudno EOS-owi 70D coś zarzucić. Aparat można pochwalić za szybkość działania. Nie można narzekać na działanie autofokusa zarówno w trybie pojedynczym jaki i ciągłym oraz na reakcję aparatu na wciśnięcie spustu migawki. Dzięki nowej matrycy poprawiono także osiągi autofokusa w trybie podglądu na żywo i filmowaniu. Dzięki temu w trybie live view fotografuje się naprawdę wygodnie.

Nie męcząco odbywa się także zgrywanie dużych plików. Funkcje czysto fotograficzne jak pomiar światła i balans bieli także działają bez zarzutu. Oczywiście trzeba się przyzwyczaić do pomiaru matrycowego, który jest powiązany z punktem AF, jednak jest zawsze pomiar centralnie ważony uśredniony.

Niezbyt elegancko, bo przez lampę błyskową, odbywa się wspomaganie autofokusa. Canon mógłby też poprawić kilka niedogodności związanych z wyświetlaniem zdjęć jak np. głęboko umieszczony alarmy prześwietleń, który jak już działa, to miga na wszystkich zakładkach.

Niewątpliwym plusem jest natomiast filmowanie w jakość full HD z możliwością manualnego ustawiania parametrów ekspozycji i szybkim ostrzeniem.

Jeżeli chodzi o osiągi zdjęciowe to spokojnie możemy fotografować do czułości ISO 3200 i nie martwić się o szum, ani utratę szczegółowości naszych zdjęć. Wyższe czułości ISO 6400 nadają się do mniejszych odbitek. Pod względem reprodukcji kolorów też nie mamy zastrzeżeń. Kolorystyka obrazów dostarczanych przez Canona 70D jest na bardzo dobrym poziomie.

Canon EOS 70D to bardzo udany i dojrzały aparat, który zaspokoi nawet najbardziej wyrafinowane potrzeby zaawansowanego fotografa. Pytanie tylko czy taki użytkownik nie zdecyduje się na bezlusterkowca premium, który oferuje podobne osiągi w mniejszym opakowaniu, nie wspominając o poręcznych obiektywach.

+ wysokiej jakości materiały z jakich wykonano aparat

+ bardzo dobry uchwyt

+ szybkie menu podręczne Q

+ wygodna tylna tarcza

+ znakomita ergonomia

+ dobre rozmieszczenie elementów sterujących

+ wyświetlanie czułości ISO w wizjerze

+ wyświetlanie trybów wyboru punktów AF w wizjerze

+ matryca CMOS 20,2 Mp

+ system czyszczenia matrycy

+ jasny wizjer

+ informacja w wizjerze

+ górny wyświetlacz LCD

+ odchylany, dotykowy i obracany ekran LCD o rozdzielczości 1 040 000 punktów

+ złącze HDMI

+ Wi-Fi

+ gniazdo mikrofonu

+ działanie wbudowanej lampy błyskowej

+ sterowanie wbudowaną lampą zewnętrznymi lampami błyskowymi

+ moje menu

+ przewijanie powiększeń

+ alarm prześwietleń

+ wyświetlanie punktu AF

+ histogram, histogram RGB

+ szybkość działania

+ szybkość autofokusa

+ szybkość autofokusa w trybie live view

+ pomiar światła

+ automatyczny balans bieli

+ mikroregulacja autofokusa

+ filmy w jakości HD 1920 x 1080 pikseli

+ niski szum do ISO 3200

+ reprodukcja szczegółów do ISO 3200

+ reprodukcja kolorów

+ nieduże odstępstwa od deklarowanych czułości ISO

- brak wyświetlania w wizjerze parametrów podczas ich zmiany

- brak gniazda X

- wspomaganie autofokusa lampą błyskową

- brak alarmu niedoświetlonych obszarów

- mała liczba miniaturek

- głęboko umieszczony alarm prześwietleń

- alarm prześwietleń działający we wszystkich wersjach wyświetlanej informacji

- zakres tonalny słabszy niż u konkurentów

Canon EOS 70D uzyskał w swojej klasie 78%
Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
24
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
42
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)