Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Canon EOS 70D - Ergonomia i funkcje przycisków

Canon EOS 70D to nowa lustrzanka z matrycą APS-C dedykowana dla zaawansowanych amatorów. Najważniejszą nowością jest 20,2-megapikselowa matryca "Dual Pixel CMOS AF" oferująca detekcję fazy na 80% powierzchni sensora. Poza tym EOS 70D oferuje dotykowy, odchylany ekran, autofokus znany z modelu 7D i wbudowaną łączność Wi-Fi.

0

Autor: Marcin Falana

11 Październik 2013
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

 

Pierwsze wrażenie

Canon EOD 70D to konkretna propozycja wśród lustrzanek z matrycą w rozmiarze APS-C. Pod względem gabarytów 70D bliżej do 7D niż do typowo amatorskiego 700D. Z cięższym obiektywem jest co nosić.

EOS 70D oferuje dotykowy, odchylany i obracany ekran, tradycyjną tarczę trybów ekspozycji, górny wyświetlacz LCD oraz wbudowaną lampę błyskową.

Canon EOS 70D podobnie jak 60D został wykonany z aluminium i żywicy poliwęglanowej z włóknem szklanym. Korpus waży 755 g i robi bardzo solidne wrażenie. Plastiki zostały pokryte matową fakturą, a grip i miejsce pod kciuk chropowatą gumą, która zapewnia bezpieczny uchwyt nawet spoconą dłonią.

Uchwyt jest duży i dobrze wyprofilowany więc powinien przypaść do gustu użytkownikom o większych dłoniach. Nie mamy też problemów z utrzymaniem dużych i ciężkich obiektywów. Jednym słowem konkretna lustrzanka.

Funkcje przycisków

Pod względem funkcji przycisków zmieniło się kilka elementów. Wokół przycisku podglądu na żywo dodano tarczę zmieniającą jego funkcjonalność, przeniesiono przycisk Info i pojawił się nowy przycisk przy spuście migawki. Nowością jest także dotykowy ekran, który obsługuje wiele funkcji zaczynając od menu podręcznego i menu, przez punkt autofokusa w trybie podglądu na żywo, a kończąc na wyzwalaniu migawki dotykiem.

Canon EOS 70D

Zaczynając od górnej ścianki umieszczono tu spust migawki nad którym znajduje się przycisk trybu punktów autofokusa (ręczny, strefowy, automatyczny) oraz tarczę nastaw. Co ciekawe w wizjerze widzimy zmiany trybu wyboru punktów autofokusa co jest nowością. Tarcza nastaw znajduje się w odpowiednim miejscu i działa z właściwym oporem. Za nią znajduje się kolumna przycisków, którą dość wygodnie obsługujemy palcem wskazującym. Podobnie jak w poprzedniku najbliżej krawędzi znajduje się przycisk podświetlający górny wyświetlacz LCD na kolor bursztynowy. Poza tym znajdziemy tu przycisk pomiaru światła, czułości ISO, napędu i trybu AF (One Shot, Ai Focus, Ai Servo). Niestety zmian trybu AF już nie widzimy w wizjerze. Z lewej strony wizjera umieszczono tarczę trybów ekspozycji, która jest blokowana środkowym przyciskiem. Żeby zmienić tryb musimy ją wcisnąć.

Na tylej ściance po prawej stronie wyświetlacza znajduje się kolejne skupisko elementów sterujących. Idąc od góry umieszczono tu przycisk trybu podglądu na żywo, który obsługujemy w wygodny sposób kciukiem. Wokół przycisku znajduje się tarcza, którą decydujemy czy w trybie podglądu na żywo filmujemy, czy robimy zdjęcia - proste i wygodne rozwiązanie.

Canon EOS 70D

W prawym rogu znalazły się przyciski zmiany punktu AF, blokady AF i blokady ekspozycji. W trybie live view i odtwarzania pozwalają one także na powiększanie zdjęć i wyświetlanie miniatur.

Poniżej umieszczono przycisk Q uruchamiający menu podręczne, które daje szybki dostęp do najważniejszych funkcji. Pod nim znalazł się przycisk odtwarzania zdjęć. Poniżej umieszczono nawigator z okalającą go tylną tarczą nastaw, która odpowiada za korektę ekspozycji. Nawigator ogólnie działa dobrze, chociaż kilka razy mieliśmy problemy z szybką zmianą punktu AF. Pod nawigatorem znajduje się przycisk kosza oraz przełącznik blokujący tylną tarczę nastaw.

menu podręczne, przycisk Q

Ostatnie przyciski, o których należy wspomnieć to umieszczone w lewym górnym rogu przycisk MENU oraz INFO. Pierwszy z nich kieruje nas do menu głównego, drugi zmienia wyświetlaną informacje w trybie fotografowania, live view i odtwarzania. Przycisk podglądu głębi ostrości znajduje się tradycyjnie z prawej strony obiektywu. Natomiast z lewej strony umieszczono przycisk zwalniający lampę błyskową.

Podsumowanie

Canon EOS 70D to solidnie wykonany korpus skierowany do zaawansowanych amatorów. Charakteryzuje się dobrymi materiałami i dość konkretną masą. 70D oferuje duży i bezpieczny uchwyt i dobrą ergonomię. Z plusów warto wspomnieć o szybkim menu podręcznym i dobrym rozmieszczeniu elementów sterujących.

Z minusów można wymienić brak wyświetlania w wizjerze parametrów takich jak pomiar światła czy tryb autofokusa. Poza czułością ISO, która jest widoczna zawsze i nowością w postaci trybów wyboru punktów AF co jest niedużym krokiem w dobrym kierunku.

+ wysokiej jakości materiały z jakich wykonano aparat

+ bardzo dobry uchwyt

+ szybkie menu podręczne Q

+ wygodna tylna tarcza

+ znakomita ergonomia

+ dobre rozmieszczenie elementów sterujących

+ wyświetlanie czułości ISO w wizjerze

+ wyświetlanie trybów wyboru punktów AF w wizjerze

- brak wyświetlania w wizjerze parametrów podczas ich zmiany

Spis treści
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Rok po premierze modelu SL2 na rynek trafia jego tańsza i bardziej uniwersalna wersja. Sensor o mniejszej rozdzielczości i dużo wydajniejszy bufor mają tworzyć tandem,...
6
8
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S to szybsza i tańsza wersja zaprezentowanego przed rokiem modelu SL2. Co oferuje 24-milionowy sensor CMOS BSI, który umieszczono w tym pancernym...
9
0
Canon EOS R6 - test aparatu
Canon EOS R6 - test aparatu
Choć to EOS R5 zgarnął całą uwagę fotografów podczas lipcowych premier, dużo ciekawszym i bardziej praktycznym aparatem może okazać się mniej zaawansowany model EOS R6. Czy to wreszcie...
9
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)