Budowa i obsługa

Panasonic Lumix G3 to kolejny model bezlusterkowca w systemie Mikro Cztery Trzecie. Zastępuje Lumiksa G2, który zdobył sobie rzesze fanów nie tylko dzięki możliwościom fotograficznym, ale także opcji filmowania w rozdzielczości Full HD. Co takiego oferuje nowy Lumix G? Zapraszamy do lektury testu.

Autor: Patryk Wiśniewski

15 Lipiec 2011
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści


Optyka i sensor

Lumix G3 należy do systemu Mikro Cztery Trzecie. Oprócz Panasonica znajduje się w nim także Olympus, dzięki czemu użytkownik ma największe spektrum wyboru obiektywów. Bagnet jest metalowy, dobrze oznaczony i zapewnia wygodne mocowanie obiektywów.

W stosunku do poprzednich modeli zmieniono matrycę. W nowym modelu sensor Live MOS ma 15,8 mln megapikseli o rozmiarze 17.3 x 13.0mm. Panasonic chwali się, że nowy sensor zdecydowanie lepiej tłumi szumy.



Monitor
W G3 zastosowano ten sam dotykowy ekran LCD co w poprzedniku. Ekran sprawuje się bardzo dobrze. Daje jasny, klarowny obraz i bez problemu umożliwia ocenę zdjęcia.

W menu można dostosować kolorystykę i jasność ekranu.



Lampa błyskowa
Wielką zaletą lampy jest to, że jest uruchamiana manualnie przez użytkownika. W związku z tym nawet jeżeli wykonujemy zdjęcia w trybie automatycznym lampa zostanie użyta tylko wtedy kiedy użytkownik będzie sobie tego życzył. Lampa pozwala skutecznie oświetlić grupę ludzi czy niewielkie pomieszczenie dając dobry wizualnie efekt.


zdjęcie z lampą błyskową auto


Zasilanie i pamięć
Aparat został wyposażony w baterię DMW-BLD10E o pojemności 1010 mAh. Umożliwia ona wykonanie około 250 - 300 zdjęć, a jej ładowanie trwa poniżej 2 godzin.

Standard kart nie uległ zmianie. Aparat korzysta z kart SD, obsługuje także ich szybsze i pojemniejsze wersje SDHC i SDXC.

Złącza
Gniazdo złącz zostało schowane pod plastikową klapką, która dzięki dwóm zatrzaskom bardzo dobrze trzyma się korpusu. Złącza w stosunku do poprzedniej konstrukcji zostały przesunięte na przeciwległą ściankę. Pod klapką znajdziemy złącza miniHDMI, złącze USB połączone z wyjściem wideo oraz złącze pilota. Temu ostatniemu odjęto dodatkową funkcję jaką posiadało - do Lumiksa G3 nie można już niestety podłączyć zewnętrznego mikrofonu. W zamian zaoferowano mikrofon stereofoniczny umiejscowiony na górnym panelu aparatu.


Podsumowanie
Panasonic Lumix G3 jako przedstawiciel systemu Mikro Cztery Trzecie umożliwia dostęp do szerokiej gamy obiektywów. Komponenty, które składają się na body są starannie wykonane z dobrej klasy materiałów. Ekran umożliwia wygodne fotografowanie oraz ocenę zdjęć. Niezbędne złączą umożliwiają podłączenie aparatu nie tylko do komputera, ale także do telewizora.

+ bogaty system Mikro Cztery Trzecie
+ nowa 16 - megapikselowa matryca Live MOS
+ dotykowy ekran

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)