Sony NEX-5 - test

Sony NEX-5 to flagowy korpus dosyć młodego systemu NEX. Aparat wyróżnia się niezwykle małymi rozmiarami, magnezową obudową oraz nowoczesną 14,2-megapikselową matrycą w rozmiarze APS-C. Uniwersalność aparatu zwiększa możliwość wymiany obiektywów oraz nagrywanie filmów HD 1080i. Rzadko spotykaną, ale ciekawą funkcją jest rejestracja panoram 3D.
System Sony NEX zadebiutował w maju 2010 roku. Zaprezentowane wtedy zostały dwa modele: niedawno testowany przez nas NEX-3 oraz przedmiot dzisiejszego testu, nieco bardziej zaawansowany NEX-5. Różnic między nimi nie ma zbyt wiele, o czym świadczy identyczny sensor (14,2 MP Exmor APS HD CMOS). Inny jest kształt obudowy oraz rodzaj wykorzystanych materiałów. NEX-5 również potrafi nagrywać filmy w wyższej rozdzielczości (HD 1080i) oraz kompresować materiał kodekiem AVCHD. Tak jak wspominaliśmy w poprzednich artykułach, system NEX w udany sposób łączy zalety lustrzanek oraz wymiary aparatów kompaktowych. Czy odniesie on sukces? Przyznajemy, że poprzeczka została podniesiona dosyć wysoko przez takie konstrukcje jak Panasonic serii G i GF oraz Olympusy PEN.
set11


Przypominamy, że niedawno producent udostępnił nową wersję firmware'u (02), dzięki którym możemy między innymi tworzyć panoramy 3D. Oprogramowanie warto również uaktualnić również ze względu na inne poprawki, np. oszczędniejsze zarządzanie energią oraz poprawę "zwykłych" panoram.

Test został podzielony na następujące części:

Komentarze
Polecane artykuły
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0
Obiektyw do zadań specjalnych, czyli Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro i powiększenie 5:1 w praktyce
20 Mar 2019
Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro to jedno z niewielu specjalistycznych szkieł kierowanych do miłośników ekstremalnych powiększeń na rynku. Jest przy tym konstrukcją znacznie nowszą i tańszą od swojego konkurenta. Zobaczcie, na co je stać.
6
Galeria zdjęć w twoim salonie? Oto przyjazne dla portfela wydruki, dzięki którym stworzysz prywatną wystawę
6 Mar 2019
Dostępność usług drukowania takich jak MojObraz.pl pozwala nam stworzyć z salony własną salę wystawową. Przyjazne portfelowi, szybkie i łatwe z punktu widzenia klienta - nie ma powodu, dla którego nie warto by było spróbować.
0