Hasselblad H4D-40 - test

Hasselblad to marka, która jest jedną z ikon fotografii i zawsze była utożsamiana z najwyższą jakością zdjęć. Hasselblad H4D-40 to średnioformatowa lustrzanka systemu H wyposażona w 40-megapikselowy sensor CCD. W ramach przybliżania naszym czytelnikom aparatów średnioformatowych zapraszamy do lektury testu tego nietuzinkowego aparatu.
0
Marcin Falana
10 Grudzień 2010
Artykuł na: 29-37 minut

6. Podsumowanie

Hasselblad H4D-40 to propozycja z najwyższej półki. Aparat został wykonany z dużą starannością z najlepszych materiałów. Oferuje bardzo dobrą ergonomię, która umożliwia wygodne fotografowanie mimo, że mamy do czynienia z ciężkim aparatem średnioformatowym. Możemy go spokojnie zabrać w plener dzięki możliwości pracy bez kabla i zapisywaniu zdjęć na karcie CF.

Na plus można także zaliczyć szybkość działania H4D-40, która umożliwia sprawne fotografowanie. Składa się na to przyzwoite działanie bufora i szybki pomiar ostrości wspomagany przez świetnie działającą lampę wspomagającą.

Jeżeli chodzi o jakość zdjęć to H4D-40 wypada bardzo dobrze. Zaczynając od szumu, którego poziom jest do przyjęcia przez cały zdefiniowany zakres czułości ISO. Poprzez szczegółowość, z którą mogą się jedynie równać inne aparaty średnioformatowe. Kończąc na kolorystce zdjęć, której trudno cokolwiek zarzucić.

Jeżeli potrzebujemy ogromną odbitkę w dobrej jakości to właśnie H4D-40 jest aparatem, który umożliwi wykonanie takiego zdjęcia.

Warto także wspomnieć o szerokiej gamie obiektywów, pierścieniach makro i przejściówce Tilt/Shift. Dzięki tym akcesoriom system H4D jest najlepiej rozwiniętym systemem średnioformatowym na rynku, który pozwala na wykonanie szerokiej gamy zamówień fotograficznych. Od fotografii mody do bardzo wyrafinowanego przedmiotu.

Jedynym "ale" jest cena, która wynosi około 20 000 dolarów za H4D-40 z jednym obiektywem. Na szczęście producent wprowadził na rynek model H4D-31, którego cena z podstawowym obiektywem nie przekracza 14 000 dolarów.

+ lampa wspomagająca autofokus

+ prędkość pomiaru ostrości

+ pomiar światła

+ niski poziom szumu

+ wysoki poziom reprodukcji szczegółów

+ reprodukcja kolorów

+ materiały użyte do produkcji

+ rozmieszczenie elementów sterujących

+ szerokie możliwości programowania przycisków

+ możliwość fotografowania bez kabla

+ 40-megapikselowa matryca CCD

+ solidne mocowanie obiektywów

+ wizjer

+ ergonomia

- ekran LCD o rozdzielczości 230 000 punktów

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon D780 - zdjęcia przykładowe
Nikon D780 - zdjęcia przykładowe
Najnowszego Nikona D780 można by nazwać lustrzankowym wcieleniem modelu Z6. W końcu dzieli z nim lwią część specyfikacji, także matrycę. Czy jednak możemy oczekiwać po nim takiej samej jakości...
20
5
Canon EOS-1D X Mark III - pierwsze wrażenia
Canon EOS-1D X Mark III - pierwsze wrażenia
Najnowszy korpus Canona to zarazem najbardziej zaawansowana lustrzanka w historii. Czy to jednak wystarczy, żeby choć na pewien czas zdystansować konkurencję ze świata...
24
5
Nikon Z50 - zdjęcia przykładowe
Nikon Z50 - zdjęcia przykładowe
W nasze ręce wpadł już produkcyjny model najnowszego bezlusterkowca APS-C Nikona. Zobaczcie jak radzi sobie w praktyce.
8
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)