Hasselblad H4D-40 - test

Hasselblad to marka, która jest jedną z ikon fotografii i zawsze była utożsamiana z najwyższą jakością zdjęć. Hasselblad H4D-40 to średnioformatowa lustrzanka systemu H wyposażona w 40-megapikselowy sensor CCD. W ramach przybliżania naszym czytelnikom aparatów średnioformatowych zapraszamy do lektury testu tego nietuzinkowego aparatu.

Autor: Marcin Falana

10 Grudzień 2010
Artykuł na: 29-37 minut

6. Podsumowanie

Hasselblad H4D-40 to propozycja z najwyższej półki. Aparat został wykonany z dużą starannością z najlepszych materiałów. Oferuje bardzo dobrą ergonomię, która umożliwia wygodne fotografowanie mimo, że mamy do czynienia z ciężkim aparatem średnioformatowym. Możemy go spokojnie zabrać w plener dzięki możliwości pracy bez kabla i zapisywaniu zdjęć na karcie CF.

Na plus można także zaliczyć szybkość działania H4D-40, która umożliwia sprawne fotografowanie. Składa się na to przyzwoite działanie bufora i szybki pomiar ostrości wspomagany przez świetnie działającą lampę wspomagającą.

Jeżeli chodzi o jakość zdjęć to H4D-40 wypada bardzo dobrze. Zaczynając od szumu, którego poziom jest do przyjęcia przez cały zdefiniowany zakres czułości ISO. Poprzez szczegółowość, z którą mogą się jedynie równać inne aparaty średnioformatowe. Kończąc na kolorystce zdjęć, której trudno cokolwiek zarzucić.

Jeżeli potrzebujemy ogromną odbitkę w dobrej jakości to właśnie H4D-40 jest aparatem, który umożliwi wykonanie takiego zdjęcia.

Warto także wspomnieć o szerokiej gamie obiektywów, pierścieniach makro i przejściówce Tilt/Shift. Dzięki tym akcesoriom system H4D jest najlepiej rozwiniętym systemem średnioformatowym na rynku, który pozwala na wykonanie szerokiej gamy zamówień fotograficznych. Od fotografii mody do bardzo wyrafinowanego przedmiotu.

Jedynym "ale" jest cena, która wynosi około 20 000 dolarów za H4D-40 z jednym obiektywem. Na szczęście producent wprowadził na rynek model H4D-31, którego cena z podstawowym obiektywem nie przekracza 14 000 dolarów.

+ lampa wspomagająca autofokus

+ prędkość pomiaru ostrości

+ pomiar światła

+ niski poziom szumu

+ wysoki poziom reprodukcji szczegółów

+ reprodukcja kolorów

+ materiały użyte do produkcji

+ rozmieszczenie elementów sterujących

+ szerokie możliwości programowania przycisków

+ możliwość fotografowania bez kabla

+ 40-megapikselowa matryca CCD

+ solidne mocowanie obiektywów

+ wizjer

+ ergonomia

- ekran LCD o rozdzielczości 230 000 punktów

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)