Podsumowanie

Do naszej redakcji trafił tablet Wacom Cintiq Companion 2, który może być używany zarówno z komputerem jak i jako autonomiczna platforma do edycji obrazu z systemem Windows 8.1 opartym na procesorze Intel Core. Tablet wyposażono w czułe piórko z 2048 stopniami nacisku i funkcje multi-touch pozwalające na wygodną pracę z użyciem rąk.

Autor: Maciej Luśtyk

10 Kwiecień 2015
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

4. Podsumowanie

Wacom Cintiq Companion 2 to bardzo ciekawe urządzenie, które może znacznie ułatwić obróbkę zdjęć. Przypadnie do gustu przede wszystkim retuszerom i wszystkim fotografom którzy podczas obróbki zdjęć potrzebują narzędzie pozwalające na szybką i precyzyjną kontrolę. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza podczas obróbki fotografii wnętrz, architektury i fotografii modowej. Możliwość patrzenia na to, co dzieje się pod naszymi rękoma bardzo pozytywnie wpływa na komfort pracy. Wysoka wydajność urządzenia pozwala na bezproblemową pracę z większością programów do profesjonalnej obróbki obrazu.

Na pochwałę zasługuje 13,3-calowy ekran w technologii a-Si Active Matrix TFT LCD (IPS), o rozdzielczości QHD 2560 x 1440, który wyświetla ostry i szczegółowy obraz, a także bardzo wiernie odwzorowuje kolory. Ekran jest równo podświetlony, oferuje duże kąty patrzenia a jego powierzchnia jest matowa, co zapobiega odbijaniu się światła. Bardzo pozytywnie pod względem komfortu pracy wypadają również funkcje dotykowe ekranu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Tablet oferuje szerokie możliwości dostosowania przycisków funkcyjnych do własnych potrzeb. Własne ustawienia i skróty klawiaturowe możemy przypisać do 6 przycisków ExpressKeys, 5 przycisków tarczy Touch Ring, a także do wirtualnego Radial Menu. Poza tym możemy dodatkowe funkcje możemy przypisać do gestów wykonywanych rękoma na ekranie dotykowym i do przycisków na piórku. Co więcej własne ustawienia możemy przypisywać do każdego programu z osobna.

Bardzo dobrze spisuje się piórko z 2048 poziomami nacisku, które precyzyjnie odwzorowuje ruchy naszej ręki i pozytywnie wpływa na prędkość i dokładność procesu edycji. Razem z piórkiem otrzymujemy aż 9 zapasowych końcówek, dzięki czemu przez długi czas nie będziemy musieli martwić się o ich dokupywanie.

Pochwalić należy też regulowaną podstawkę umożliwiająca usytuowanie urządzenia w jednej z czterech pozycji: płasko, pod kątem 22, 35 i 50 stopni. Dodatkowo podstawkę możemy przymocować na płasko do tabletu, co ułatwi transport urządzenia. Dodatkowo możemy zablokować położenie obrazu, co zapobiegnie jego obracaniu przy przechylaniu urządzenia.

Na komfort pracy pozytywnie wpływa również tryb Precision Mode, który pozwala na powiększenie obszaru roboczego i dokładną edycję szczegółów obrazu.

Nieznaczne wady, na które natknęliśmy się podczas pracy z urządzeniem to wirtualna klawiatura, która nie posiada wszystkich przycisków oferowanych przez klawiatury zewnętrzne, brak możliwości (lub dobrze ukryta możliwość) wyłączenia automatycznego dostosowania jasności ekranu, pewne problemy z wcelowaniem w niektóre elementy podczas pracy w rozdzielczości QHD 2560 x 1440 i dosyć szybko rozładowująca się bateria podczas gdy urządzenia pozostaje w trybie uśpienia.

Poza tym brakuje nam możliwości używania pokrowca jako torby na ramię. Cechą, która może też odstraszać potencjalnych nabywców jest cena urządzenia, która wynosi ponad 6 tys. złotych. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że jest o narzędzie profesjonalne i w takich zastosowaniach sprawuje się nad wyraz dobrze.

Podsumowanie zalet i wad z poprzednich części:

+ elegancka obudowa

+ design

+ gumowe nóżki

+ jasny i duży matowy ekran o rozdzielczości QHD 2560 x 1440

+ blokada orientacji ekranu

+ wygodne piórko z 2048 poziomami nacisku

+ 9 zapasowych końcówek

+ kolorowe znaczniki na piórko

+ wygodna, regulowana podstawka z możliwością podpięcia do obudowy

+ elegancki pokrowiec

+ możliwość używania tabletu jako autonomicznej jednostki

+ tryb Precision Mode

+ funkcje multitouch

+ 6 przycisków definiowalnych ExpressKeys

+ definiowalny pierścień TouchRing

+ wirtualne Radial Menu

+ duże możliwości dostosowania tabletu do własnych potrzeb

+ wydajność

- waga

- brak możliwości wyłączenia automatycznej jasności ekranu

- obudowa podatna na zarysowania

- brak możliwości noszenia torby na ramieniu

- kieszonka torby zapinana wyłącznie na guzik

- wirtualna klawiatura nie pozwala na przypisanie wszystkich skrótów klawiaturowych przyciskom definiowalnym

- problemy z wcelowaniem w piórkiem podczas pracy z rozdzielczością QHD 2560 x 1440

- szybkość rozładowywania baterii w trybie uśpienia

{GAL|23232
Spis treści

Następna

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Wygodnie z aparatem podczas górskich wędrówek? Test uchwytu Peak Design Capture V3
Wygodnie z aparatem podczas górskich wędrówek? Test uchwytu Peak Design Capture V3
W góry jeżdżę kilka razy w roku, ale przyznam się, że aparat nie zawsze mi towarzyszy. Mój plecak, mimo posiadania komory na aparat, nie zachęca mnie do sięgania po sprzęt w trakcie wędrówki....
44
Wandrd Rogue Sling 6L - test torby fotograficznej
Wandrd Rogue Sling 6L - test torby fotograficznej
Wandrd Sling to rozbudowana i wytrzymała „nerka” przystosowana do przenoszenia również cięższego zestawu fotograficznego lub filmowego. Sprawdzamy jak taki koncept radzi sobie w praktyce.
39
Hobolite - testujemy nowe uniwersalne lampy LED
Hobolite - testujemy nowe uniwersalne lampy LED
Hobolite to nowa, plasująca się w segmencie premium marka oświetleniowa, która za cel stawia sobie wszechstronność zastosowań. Możliwości nowych lamp przetestowaliśmy...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (13)