Wacom One - tablet graficzny z ekranem na każdą kieszeń

1

Autor: Maciej Luśtyk

10 Styczeń 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Wacom One to zaadaptowanie idei modeli Cintiq na potrzeby początkujących twórców, którzy nie mogą sobie pozwolić, by na tablet graficzny wydać całą pensję (albo i dwie). Tabletowi nie brakuje przy tym możliwości - może na przykład połączyć się także ze smartfonami.

Tablety wyposażone w ekrany LCD, lub jak nazywa to Wacom - ekrany piórkowe oferują zazwyczaj dużo większy komfort pracy od zwykłych konstrukcji. Z prostego powodu - nasz wzrok skoordynowany jest z naszą ręką, jak przy tradycyjnym rysowaniu. Do tej pory jednak tego typu modele pozostawały poza zasięgiem początkujących twórców, którzy dopiero zaczynają przygodę z digital paintingiem czy obróbką grafiki. Zmieniać to ma nowy Wacom One, czyli tablet, który zapewne stanie się jednym z najbardziej popularnych modeli w ofercie.

Specyfikacja ekranu jest taka, jak mogliśmy się spodziewać po tym pułapie cenowym. Ale nie powinno stanowić to dużego problemu dla początkujących.

Choć to model budżetowy, na pewno nie okaże się bezużyteczny nawet w nieco bardziej wymagającej pracy fotograficznej. Otrzymujemy 13-calowy ekran LCD o kontraście 1000:1 oraz bezprzewodowe, nie wymagające baterii czy ładowania piórko, które rozpoznaje 4096 poziomów nacisku i pozwoli na pracę w przechyle pod maksymalnym kątem 60 stopni. Rozdzielczość piórka wynosząca 0.01 mm/punkt też powinna okazać się w zupełności wystarczająca.

Pewnym minusem będzie fakt, że ekran nie należy do najdoskonalszych pod względem parametrów. Panel wyświetla jedynie 72% palety barw NTSC, a równomierność podświetlenia oscyluje na poziomie 80%. Czy to jednak duża przeszkoda? Finalny obraz i tak zapewne będziemy sprawdzać na zwykłym monitorze, ten w tablecie będzie służył głównie za pomoc w pracy.

Model One potrafi też zaskoczyć. Podepniemy go nie tylko do komputera, ale i do smartfonu lub tabletu

Szkoda też, że tablet nie oferuje żadnych wbudowanych przycisków funkcyjnych, ale i z tym nie powinno być większego problemu, bo oprogramowanie Wacoma pozwala jednym przyciskiem pióra wyświetlić panel w wirtualnymi przyciskami funkcyjnymi, co choć nie jest może tak wygodne , jak ich fizyczne odpowiedniki, to spełnia swoje zadanie.

Do tego nowy Wacom One oferuje ciekawą funkcjonalność. Podłączymy go bowiem również to tabletów i smarfonów z Androidem, co pozwolić ma na kompletne pominięcie komputera w procesie obróbki zdjęć czy filmów. Wacom One będzie więc pełnił rolę rozszerzenia mobilnego workflow niektórych twórców.

Cena i dostępność

Ile przyjdzie nam zapłacić za to cudo? Tablet jest już dostępny w polskiej dystrybucji w cenie 1700 zł. Jest więc widocznie drożej niż w przypadku budżetowych modeli bez ekranu, ale to i tak o 1000 zł mniej niż do tej pory musieliśmy zapłacić za najtańszy z modeli Cintiq.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem wacom.pl.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Nanlite LitoLite 5C - kieszonkowa, wszechstronna lampa LED z dobrym CRI i TLCI
Nanlite LitoLite 5C - kieszonkowa, wszechstronna lampa LED z dobrym CRI i TLCI
Szukasz wysokiej jakości oświetlacza, który zmieścisz w kieszeni? Poznaj lampy Nanlite.
0
0
Jesienna promocja Irix - filtry prostokątnę do 19% taniej i Protector gratis
Jesienna promocja Irix - filtry prostokątnę do 19% taniej i Protector gratis
Jesień to jedna z najlepszych pór na fotografię krajobrazową. W ramach najnowszej promocji Irix, specjalistyczne filtry, które pozwolą wam robić ją lepiej, kupicie ze...
0
0
DJI RS 2 i RSC 2 - gimbale obmyślone od nowa. Jeszcze większy udźwig i doskonalsza stabilizacja
DJI RS 2 i RSC 2 - gimbale obmyślone od nowa. Jeszcze większy udźwig i doskonalsza stabilizacja
Najnowsze gimbale ręczne DJI z serii Ronin idą na wojnę z konkurencją i obiecują jeszcze większy udźwig, bardziej zaawansowaną stabilizację, długi czas pracy i nowe...
9
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)