Wacom One - tablet graficzny z ekranem na każdą kieszeń

Autor: Maciej Luśtyk

10 Styczeń 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Tani Wacom One to tablet graficzny z wyświetlaczem, jak u modeli Cintiq, skierowany do początkujących twórców, którzy nie mogą sobie pozwolić, by na tablet ekranowy wydać całą pensję (albo i dwie).

Tablety graficzne wyposażone w ekrany LCD, lub jak nazywa to Wacom - ekrany piórkowe oferują zazwyczaj dużo większy komfort pracy od zwykłych konstrukcji. Z prostego powodu - nasz wzrok skoordynowany jest z naszą ręką, jak przy tradycyjnym rysowaniu.

Do tej pory jednak tego typu modele pozostawały poza zasięgiem początkujących twórców, którzy dopiero zaczynają przygodę z digital paintingiem czy obróbką grafiki. Zmieniać to ma nowy Wacom One, czyli tablet graficzny z ekranem dotykowym, który zapewne stanie się jednym z najbardziej popularnych modeli w ofercie.

Tablet Wacom One - niska cena i specyfikacja dla początkujących

Choć to model budżetowy, na pewno nie okaże się bezużyteczny nawet w nieco bardziej wymagającej pracy fotograficznej. Otrzymujemy 13-calowy ekran LCD o kontraście 1000:1 oraz bezprzewodowe, nie wymagające baterii czy ładowania piórko, które rozpoznaje 4096 poziomów nacisku i pozwoli na pracę w przechyle pod maksymalnym kątem 60 stopni. Rozdzielczość piórka wynosząca 0.01 mm/punkt też powinna okazać się w zupełności wystarczająca.

Pewnym minusem będzie fakt, że ekran tabletu nie należy do najdoskonalszych pod względem parametrów. Panel wyświetla jedynie 72% palety barw NTSC, a równomierność podświetlenia oscyluje na poziomie 80%. Czy to jednak duża przeszkoda? Finalny obraz i tak zapewne będziemy sprawdzać na zwykłym monitorze, ten w tablecie będzie służył głównie za pomoc w pracy.

Wacom One podłączysz do komputera, smartfona lub tabletu

Tablet graficzny Wacom One podłączysz do komputera, smartfona lub tabletu

Szkoda też, że tablet nie oferuje żadnych wbudowanych przycisków funkcyjnych, ale i z tym nie powinno być większego problemu, bo oprogramowanie Wacom pozwala jednym przyciskiem pióra wyświetlić panel w wirtualnymi przyciskami funkcyjnymi, co choć nie jest może tak wygodne , jak ich fizyczne odpowiedniki, to spełnia swoje zadanie.

Do tego nowy Wacom One oferuje ciekawą funkcjonalność. Podłączymy go bowiem również to tabletów i smarfonów z Androidem, co pozwolić ma na kompletne pominięcie komputera w procesie obróbki zdjęć czy filmów. Wacom One będzie więc pełnił rolę rozszerzenia mobilnego workflow niektórych twórców.

Tani Wacom One do rysowania i obróbki zdjęć

Wacom One do rysowania i nie tylko - jaka cena?

Ile przyjdzie nam zapłacić za to cudo? Tablet Wacom One jest już dostępny w polskiej dystrybucji w cenie 1700 zł. Jest więc widocznie drożej niż w przypadku budżetowych tabletów Wacom bez ekranu, ale to i tak o 1000 zł mniej niż do tej pory musieliśmy zapłacić za najtańszy z modeli Wacom Cintiq.

Więcej informacji o tablecie graficznym Wacom One znajdziecie pod adresem wacom.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Film Ferrania P33 - nowy czarno-biały film na bazie powojennej formuły
Film Ferrania P33 - nowy czarno-biały film na bazie powojennej formuły
Film Ferrania przywraca na rynek kolejny klasyczny materiał światłoczuły. Tym razem to film P33 - unowocześniony negatyw bazujący na formule z I połowy XX wieku.
1
Dzień otwarty z marką Quadralite w sklepie Fotoforma
Dzień otwarty z marką Quadralite w sklepie Fotoforma
Next77, wyłączny dystrybutor marki Quadralite zaprasza do wzięcia udziału w wydarzeniu, które odbędzie się w Warszawie 29 lutego w sklepie Fotoforma!
6
Na rynek wchodzą saszetki na ramię Wandrd X1
Na rynek wchodzą saszetki na ramię Wandrd X1
Seria "crossbody" od producenta toreb i plecaków dla fotografów to nowoczesne rozwiązanie dla tych, którzy szukają mobilnego centrum organizacji rzeczy osobistych. Saszetki Wandrd X1 to...
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)