Wacom Cintiq 27QHD i 27QHD Touch - ekran dla wymagających

Autor: Maciej Luśtyk

9 Styczeń 2015
Artykuł na: 6-9 minut
CES 2015 Firma Wacom zaprezentowała nowy, flagowy model monitora przeznaczony dla osób zajmujących się grafiką i obróbką zdjęć. Ekran oferuje dużą powierzchnię roboczą, szerokie kąty widzenia, a funkcje dotykowe pozwalają na bezpośrednią edycję obrazu na ekranie monitora.

Obydwie wersje monitora zostały wyposażone w 27-calowy ekran o rozdzielczości 2560 x 1440 i szerokich kątach widzenia, który jest w stanie wyświetlić 1,07 miliarda kolorów i pokrywa 97% przestrzeni barwnej Adobe RGB. Nowością jest bezprzewodowy pilot ExpressKey, który pozwala na przypisanie do niego różnych funkcji i skrótów klawiaturowych, co z pewnością pozytywnie wpłynie na komfort i szybkość pracy.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Ponadto model Wacom Cintiq 27QHD Touch oferuje funkcje dotykowe i możliwość sterowania za pomocą piórka Pro Pen, które rozpoznaje aż 2048 stopni nacisku. Opcja multi-touch pozwala na edycję obrazu za pomocą palców bezpośrednio na ekranie monitora. Szeroki wybór podstawek umożliwia ułożenie ekranu w najbardziej komfortowej dla nas pozycji. Wszystko to sprawia, że monitor szczególnie przypadnie do gustu grafikom, projektantom i osobom zajmującym się obróbką zdjęć i materiałów filmowych.

Monitory trafią do sprzedaży pod koniec stycznia w cenach 2199 Euro (27QHD) i 2599 Euro (27QHD Touch). Polskiej ceny na razie nie znamy.

Informacja prasowa:

Firma Wacom zaprezentowała dziś ekrany Cintiq 27QHD oraz Cintiq 27QHD touch, aby sprostać aktualnym oczekiwaniom profesjonalnych twórców kreatywnych. Zapewniający doskonałe wrażenia w pracy piórkiem na ekranie, nowy flagowy ekran Cintiq, urzeka artystów i projektantów dużą, rozciągającą się od krawędzi do krawędzi szklaną powierzchnią roboczą, świetną kolorystyką obrazu oraz dbałością 
o ergonomię. Powierzchnia 27-calowego wyświetlacza sprawia wrażenie nieomal nieskończonej, umożliwiając artystom i projektantom objęcie spojrzeniem większego obrazu. Nowy ExpressKey™ Remote zwiększa naturalność i intuicyjność obsługi urządzenia. Może być umieszczony w dowolnym miejscu ekranu lub biurka, co daje użytkownikom możliwość zdecydowania o tym gdzie, kiedy i jak chcieliby skorzystać ze skrótów klawiaturowych i modyfikatorów. Cintiq 27 ma ponadto różne rodzaje podstawek, które pozwalają na długie godziny wygodnej pracy z ekranem ustawionym pod różnymi kątami.

Realistycznie odwzorowane kolory i doskonałe zarządzanie barwą

Profesjonaliści, dla których kolor ma kluczowe znaczenie w ich pracy, skorzystają 
z wysokiej jakości ekranu Cintiq 27QHD, który jest w stanie wyświetlić 1,07 miliarda kolorów i 97% przestrzeni barwnej Adobe. Cintiq jest narzędziem gwarantującym artystom zgodność kolorystyczną z wydrukiem lub inną formą prezentacji pracy 
w każdym projekcie artystycznym, podczas projektowania, a także edytowania zdjęć lub animacji 3D. To zasługa precyzyjnej kalibracji narzędziem Wacom Colour Manager korzystającym z technologii X-Rite (akcesorium dostępne w Wacom eStore), które umożliwia dokładne ustawienie kolorów w taki sposób, by jak najwierniej odpowiadały rzeczywistości. Animatorzy ze studia Laika, twórcy filmów The Boxtrolls, ParaNorman oraz Coraline, odkrywają "żywą i bogatą" kolorystykę ekranu Cintiq 27QHD na tym filmie.

Kryształowo przejrzysty obraz – wysoka rozdzielczość i duża powierzchnia robocza

Użytkownicy mogą cieszyć się twórczą wolnością, którą daje przestrzeń robocza nie ograniczona żadnymi fizycznymi ani wizualnymi barierami. Chris Tran, grafik 3D i jego koledzy ze studia Laika, dyskutują na temat idealnego rozmiaru ekranu Cintiq 27QHD. Obydwie wersje nowego flagowego ekranu zostały wyposażone w gładki, 27-calowy ekran o rozdzielczości 2560 x 1440. Wyjątkowo szerokie kąty widzenia umożliwiają projektantom, artystom, a także twórcom gier i filmowcom tworzenie szczegółowych prac w dużej skali bezpośrednio na ekranie. Użytkownicy mogą wzmocnić wrażenie pracy na prawdziwym materiale, wybierając różne końcówki piórka, w tym filcową, która realistycznie imituje zachowanie pióra na papierze.

Czułe na nacisk piórko, multi-touch, sterowanie z poziomu ekranu oraz Radial Menu

Możliwość jednoczesnego skorzystania z piórka, technologii multi-touch (Cintiq 27QHD touch), sterowania z poziomu ekranu, a także funkcji Radial Menu pozwala użytkownikom ekranu Cintiq 27QHD na przyspieszenie ich pracy. Kluczowym elementem wpływającym na proces twórczy pozostaje praca piórka Pro Pen, które działa jak tradycyjny pędzel czy marker. Z piórkiem rozpoznającym 2048 stopni nacisku użytkownicy mogą rysować, malować, projektować i edytować bezpośrednio na ekranie. Holly Webster, grafik komputerowy ze studia Laika, tłumaczy, że “nic nie umożliwia tak precyzyjnej kontroli obrazu" jak piórko ekranu Cintiq 27QHD.

Cintiq 27QHD touch to idealne rozwiązanie dla osób korzystających z systemów operacyjnych oraz aplikacji obsługiwanych dotykiem, które jednocześnie chcą używać piórka. Obsługa ekranu jest jeszcze bardziej intuicyjna, dzięki wiernemu odtworzeniu wrażeń pracy obiema rękami z tradycyjnymi materiałami, takimi jak farby, markery czy glina. Technologia multi-touch umożliwia bezpośrednie sterowanie obrazem za pomocą palców. Manipulowanie modelem 3D albo przesuwanie, powiększanie i obracanie obrazu jedną ręką i jednoczesna edycja drugą, to całkowicie naturalne doświadczenia, które pozwalają artyście skupić się na twórczej pracy.

Uniwersalność – bezprzewodowy ExpressKeyTM Remote i więcej możliwości ustawienia

Dostarczany w zestawie z ekranem Cintiq 27QHD nowy ExpressKeyTM Remote poprawia komfort pracy i jej twórcze efekty. Ten mieszczący się w dłoni zestaw przycisków z zapisanymi pod nimi skrótami oraz pierścieniem Touch Ring pozwala twórcom skupić się na ich pracy. Można go umieścić w najbardziej dogodnym miejscu – na ekranie, na biurku obok klawiatury lub trzymać w dłoni. Równocześnie można podłączyć do pięciu ExpressKeyTM Remote, co, w połączeniu z opcją sterowania z poziomu ekranu, daje użytkownikom dziesiątki możliwości dostosowania przycisków do zadania lub aplikacji. Ean McNamara, ilustrator studia Laika, twierdzi, że nowy Cintiq umożliwia “stworzenie własnej, komfortowej przestrzeni roboczej”.
Cintiq 27, tak jak jego poprzednik, oferuje najlepszą w swojej klasie ergonomię, z której korzystają projektanci i ilustratorzy wymagający dużej precyzji w trakcie wielogodzinnej pracy. Profesjonaliści docenią możliwość wyboru różnych rodzajów podstawek, dzięki którym mogą znaleźć ulubioną, zapewniającą im maksimum komfortu pozycję. Zintegrowana podstawka pozwala na płaskie ułożenie ekranu Cintiq (pod kątem 5 stopni), tak jak płótna lub pod kątem 20 stopni, po rozłożeniu nóżek. Opcjonalna podstawka Cintiq ERGO lub ramiona innych producentów w standardzie VESA dają użytkownikom możliwość dalszego dopasowania pozycji, tak by osiągnąć najwygodniejszy dla nich kąt ustawienia ekranu, bez względu na to czy siedzą, czy stoją.

Wybór ekranu Cintiq

Rodzina ekranów Cintiq składa się ze stacjonarnych modeli o trzech rozmiarach (13HD, 22HD, 27QHD) i mobilnych Cintiq Companion. Wszystkie mają jedną wspólną cechę – zapewniają unikalne wrażenia podczas pracy piórkiem na ekranie. Wszystkie urządzenia można obejrzeć i przetestować na stoisku firmy Wacom na targach CES (#31642, South Hall) od 6 do 10 stycznia.

Dostępność i cena

Cintiq 27QHD (€2199.90 Euro) oraz Cintiq 27QHD touch (€2599.90 Euro) zastępują modele Cintiq 24HD i będą dostępne od połowy stycznia. Podane ceny zawierają VAT.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
„Skanery" Valoi trafiają na polski rynek - łatwy sposób na digitalizację negatywów
„Skanery" Valoi trafiają na polski rynek - łatwy sposób na digitalizację negatywów
Już w sierpniu w ofercie Focus Nordic pojawią się adaptery do digitalizacji negatywów fińskiej marki Valoi. To urządzenia, które pozwolą na wygodniejszą i szybszą digitalizację od...
7
Godox Litemons RGB - głowice LED z pełnym spektrum barw
Godox Litemons RGB - głowice LED z pełnym spektrum barw
Godox wprowadza nową serię lamp Litemons RGB, które łączą dużą moc z możliwością wykorzystania pełnego spektrum barw RGB, oferując jeszcze większą wszechstronność pracy na planie.
1
LomoChrome Color ’92 Sun-kissed - nowy film w wakacyjnym klimacie
LomoChrome Color ’92 Sun-kissed - nowy film w wakacyjnym klimacie
Lomography prezentuje najnowszy analogowy film kolorowy ze swojej oferty. Materiał LomoChrome Color ’92 Sun-kissed zapewniać ma ciepłą kolorystykę i vintage’owy charakter zdjęć.
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)