Temat miesiąca

Backup i archiwizacja

Backup w chmurze - lista serwisów

Autor: Maciej Luśtyk

26 Styczeń 2018
Artykuł na: 29-37 minut

W przypadku pracy zawodowej, archiwizowane zdjęcia w zastraszającym tempie zapełniają dyski naszych komputerów. Większości osób zależy też na możliwości błyskawicznego dostępu do materiału niezależnie od miejsca. Warto więc zastanowić się nad coraz bardziej popularną ostatnio opcją archiwizacji materiału w chmurze.

Spis treści

Google Drive

Google Drive to jeden z czołowych serwisów oferujących magazynowanie danych w chmurze. Wywodzący się z usługi Google Docs, serwis stawia na wygodny obieg plików między różnymi urządzeniami, a funkcjonalnością przypomina popularną platformę Dropbox. Udogodnieniem dla osób posiadających konto w serwisach związanych z Google będzie fakt, że Google Drive synchronizuje pliki ze wszystkich posiadanych kont, także z aplikacji Google Photos, która pozwala na nielimitowany backup zdjęć zmniejszonych do rozmiaru 12 Mp (w przypadku chęci archiwizacji plików źródłowych ich rozmiar zostanie odjęty od pozostałej wolnej przestrzeni na dysku Google).

Na start otrzymujemy 15 GB darmowej przestrzeni dyskowej, a serwis pozwala na wygodne wykonywanie kopii zapasowych z dowolnego folderu na komputerze, aparacie lub karcie SD i oferuje dostęp do materiału z poziomu komputera, tabletu lub smartfona. Umożliwia także podgląd RAW-ów, wygodne udostępnianie plików i folderów oraz wspólną, zdalną pracę nad nimi. Firmy mogą dodatkowo skorzystać z funkcji strumieniowania materiałów z wirtualnego dysku i pracę z plikami bez konieczności pobierania ich na fizyczny dysk. Największym atutem Google Drive jest fakt, że jest to usługa oferowana przez jedną z największych firm na świecie, co daje nam pewność, że nie zniknie z dnia na dzień wraz z naszymi zdjęciami.

Przestrzeń dyskowa: 15 GB / 100 GB / 1 TB / 10 TB / 20 TB / 30 TB

Opłaty: 0 zł / 9 zł miesięcznie / 47 zł miesięcznie / 470 zł miesięcznie / 940 zł miesięcznie / 1400 zł miesięcznie

Dropbox

Jeden z najbardziej popularnych serwisów oferujących składowanie plików w chmurze. Usługa oferuje bezpieczny i wygodny backup danych, dostępny z każdego miejsca  za pomocą komputera lub urządzeń mobilnych. Dzięki bogatym funkcjom udostępniania, zarówno użytkownikom dropbox jak i osobom trzecim i możliwości logowania się do konta z wielu urządzeń, Dropbox stanowi doskonałe miejsce do składowania zdjęć robionych przez kilka osób (kolektyw, rodzina). Dodatkowo używając smartfona możemy ustawić automatyczne przesyłanie zrobionych zdjęć do konta w Dropbox, a nasze dane zabezpieczyć szyfrowaniem AES. Wspiera też pliki RAW.

Serwis wyróżnia wygoda i prostota użytkowania, nie przypadnie on jednak do gustu osobom szukającym darmowego sposobu zdalnej archiwizacji. Nieodpłatne otrzymamy tylko 2 GB przestrzeni dyskowej. Może jednak stać się wyjątkowo ciekawą opcją dla osób, które nie obawiają się dzielenia dysku z innymi użytkownikami. Decydując się na pakiet biznesowy, w którym dostęp do usługi dzieli ze sobą co najmniej 3 użytkowników, otrzymamy nielimitowaną przestrzeń dyskową już od 15 euro miesięcznie za osobę.

Przestrzeń dyskowa: 2 GB / 2 TB / nielimitowana

Opłaty: 0 zł / od 10 euro miesięcznie za osobę / od 15 euro miesięcznie za osobę

iCloud

Najprostszy wybór dla użytkowników pracujących w środowisku urządzeń Apple. Platforma synchronizuje wszystkie dokumenty z posiadanych urządzeń i automatycznie tworzy ich kopie zapasowe w chmurze, dzięki czemu możemy być pewni, że w przypadku zgubienia lub kradzieży sprzętu, będziemy w stanie je odzyskać. Aplikacja posiada przejrzysty interfejs i w wygodny sposób wyświetla biblioteki zdjęć.

Otrzymujemy także możliwość udostępniania wybranych plików określonym osobom, a także dzielenia usługi z rodziną, lub przyjaciółmi, co umożliwi przechowywanie wszystkich zdjęć wykonywanych przez użytkowników w jednym miejscu.

Przestrzeń dyskowa: 5 GB / 50 GB / 200 GB / 2 TB

Opłaty: 0 zł / 1 euro miesięcznie / 3 euro miesięcznie / 10 euro miesięcznie

Amazon Drive / Prime Photos

Amazon ma w swojej ofercie dwie usługi przechowywania plików w chmurze. Prime Photos oferuje nielimitowaną przestrzeń dyskową na zdjęcia dla użytkowników usługi Amazon Prime, co może zaciekawić osoby szukające łatwego sposobu archiwizacji zdjęć rodzinnych i dzielenia się z nimi z przyjaciółmi. Minusy? Usługi nie można stosować jako wsparcie dla pracy komercyjnej, a subskrypcja Prime kosztuje 12 dolarów miesięcznie. Dodatkowo w przypadku rezygnacji z usługi cały przechowywany materiał zostanie wliczony w limit przestrzeni standardowej usługi Amazon Drive, co przy dużej liczbie zdjęć może wygenerować spore koszty.

W przypadku podstawowej usługi Amazon Drive, otrzymujemy 5 GB darmowej przestrzeni na start, które za jedyne 12 dolarów rocznie rozbudujemy do 100 GB i łatwy dostęp ze wszystkich urządzeń. Otrzymujemy także plan dla osób chcących przechowywać w chmurze większe ilości materiału. Za 1 TB przestrzeni ( i każdy kolejny) zapłacimy 60 dolarów rocznie. Minusem jest jednak fakt, że Amazon nie oferuje wsparcia dla wielu formatów plików RAW.

Przestrzeń dyskowa: 5 GB / 100 GB / 1 TB +

Opłaty: 0 zł / 12 dolarów rocznie / 60 dolarów rocznie

One Drive

Chmura firmy Microsoft. Usługa oferuje wszystkie te same funkcje co Dropbox i Google Drive, czyli synchronizacja z urządzeniami mobilnymi, łatwe katalogowanie i udostępnianie plików. Dodatkowo, podobnie jak w przypadku usługi Google, One Drive oferuje wsparcie dla wszelkich plików dokumentowych wspieranych przez pakiet MS Office. Ciekawą opcją jest także możliwość dostępu do dysków na komputerze w poziomu chmury, co pozwoli zdalnie załadować do sieci pożądany materiał, a także dostęp do określonych plików w trybie offline.

Aby jednak cieszyć się pełną funkcjonalnością, musimy wykupić pakiet Premium w cenie 30 zł za miesiąc (lub 300 zł rocznie). Za darmo standardowo otrzymamy 5 GB przestrzeni jednak bez rozbudowanych opcji udostępniania.

Przestrzeń dyskowa: 5 GB / 50 GB / 1 TB / 5 TB

Opłaty: 0 zł / 8 zł miesięcznie / 30 zł miesięcznie / 43 zł miesięcznie

Box

Box to chmura nie ustępująca swoją funkcjonalnością serwisom Google Drive czy Dropbox. Serwis skupia się głównie na bezpieczeństwie i szerokich możliwościach udostępniania plików - możemy osobno ustanawiać poziomy dostępu dla wszystkich użytkowników naszego konta. Ponadto usługa współpracuje z dokumentami Office 365. Za darmo otrzymamy 10 GB miejsca na dysku, a wielkość pojedynczego pliku nie będzie mogła być większa niż 250 MB. Możemy także wykupić 100 GB przestrzeni za 50 zł miesięcznie. Znaczcie ciekawiej prezentują się jednak plany biznesowe, przy których już za 70 zł miesięcznie za osobę otrzymamy nielimitowaną przestrzeń dyskową i wszystkie zaawansowane usługi serwisu. Podobnie jak w przypadku Dropboxa, konieczne jest jednak dzielenie usługi z minimum 3 użytkownikami. Nie otrzymujemy też wsparcia dla plików RAW.

Przestrzeń dyskowa: 10 GB / 100 GB / nielimitowana

Opłaty: 0 zł / 50 zł miesięcznie / 70 zł miesięcznie za użytkownika

Mega

Mega to nowozelandzki serwis oferujący usługi w chmurze, której twórcą jest niesławny Kim Dotcom - założyciel zlikwidowanego parę lat temu serwisu Megaupload. Oferując aż 50 GB darmowej przestrzeni dyskowej, usługa ta jest wyjątkowo atrakcyjną propozycją dla osób, które chciałyby zarchiwizować cenny materiał na zewnętrznych serwerach, ale nie chcą przy tym ponosić kosztów.

Dużym plusem serwisu jest bezpieczeństwo plików jakie oferuje. Pliki są szyfrowane i chronione hasłami, a usługodawca chwali się, że nawet on nie ma do nich dostępu. Z serwisu możemy również wygodnie korzystać za pomocą tabletów, smartfonów i z poziomu pulpitu komputera, oraz podobnie jak w przypadku innych chmur wygodnie dzielić się materiałem przez internet. Pojemność dysku możemy powiększyć do 200 GB za 5 euro miesięcznie lub do 1,4 i 8 TB w cenach 10, 20 i 30 euro miesięcznie. Cenowo nie jest to więc najbardziej atrakcyjny z serwisów, ale mało który może mu się równać pod względem użyteczności konta darmowego.

Przestrzeń dyskowa: 50 GB / 200 GB / 1 TB / 4 TB / 8 TB

Opłaty: 0 zł / 5 euro miesięcznie / 10 euro miesięcznie / 20 euro miesięcznie / 30 euro miesięcznie

OpenDrive

Kolejny z serwisów oferujący wygodny backup zdjęć w chmurze, który już za 10 dolarów miesięcznie zaoferuje nam nielimitowaną przestrzeń dyskową i wygodny dostęp z poziomu większości systemów i urządzeń. Inwestując w plan biznesowy otrzymamy dodatkowo możliwość backupu dużych bibliotek plików oraz synchronizację z serwerami NAS. Otrzymujemy także opcję dzielenia usługi z kilkoma użytkownikami.

Przestrzeń dyskowa: 5 GB / nielimitowana

Opłaty: 0 zł / 10 dolarów miesięcznie / 30 dolarów miesięcznie

hubiC

Przyjazna i wyjątkowo atrakcyjnie wyceniona usługa w chmurze, pozwalająca na synchronizację plików z kilku urządzeń, zdalne przeglądane i udostępnianie materiału. Dodatkowo otrzymujemy wsparcie dla rozwiązań oferowanych przez firmę Synology, a rodzimych użytkowników ucieszy fakt, że serwis dostępny jest także w języku polskim.

Przestrzeń dyskowa: 25 GB / 100 GB / 10 TB

Opłaty: 0 zł / 1 euro miesięcznie / 5 euro miesięcznie

SpiderOak ONE

Prosta chmura pozwalająca na zsynchronizowanie dowolnej liczby urządzeń i wygodny dostęp do zdjęć, udostępnianie materiału i odzyskiwanie wcześniejszych wersji plików.

Przestrzeń dyskowa: 150 GB / 400 GB / 2 TB / 5 TB

Opłaty: 5 dolarów miesięcznie / 9 dolarów miesięcznie / 12 dolarów miesięcznie / 25 dolarów miesięcznie

Keenai (wcześniej EyeFi Cloud)

Chmura stworzona specjalnie z myślą o fotografach, jest jednocześnie jedną z najbardziej atrakcyjnych cenowo usług tego typu na rynku. Za 5 dolarów miesięcznie otrzymamy nielimitowaną przestrzeń dyskową na przechowywanie zdjęć w pełnej rozdzielczości oraz wsparcie dla plików RAW i możliwość synchronizacji biblioteki z Lightroomem. Użytkownicy mogą cieszyć się także wygodnymi funkcjami udostępniania albumów, automatycznym systemem tagowania materiału i wsparciem dla materiałów sferycznych.

Najciekawiej prezentuje się chyba jednak możliwość bezpośredniego ładowania do chmury zdjęć z aparatów wyposażonych w moduł Wi-Fi, lub za pośrednictwem “bezprzewodowych” kart pamięci, takich jak Toshiba FlashAir czy Eyefi Mobi.

Przestrzeń dyskowa: nielimitowana

Opłaty: 5 dolarów miesięcznie

Irista

Chmura stworzona przez firmę Canon. Oprócz możliwości bezpośredniego przesyłania plików z aparatów producenta, otrzymujemy także możliwość zsynchronizowania biblioteki z programem Lightroom za pomocą dedykowanej wtyczki. Podobnie jak w przypadku innych chmur, tu także otrzymamy pełen dostęp z poziomu tabletu i smartfona. Irista nie okaże się jednak najbardziej atrakcyjną propozycją jeśli zależy nam na przechowywaniu większej ilości materiału. Za darmo otrzymujemy 15 GB przestrzeni dyskowej, które za 9 zł miesięcznie rozszerzymy do 100 GB. Plan oferujący 1 TB miejsca na dysku to już kosz rzędu 54 zł miesięcznie.

Przestrzeń dyskowa: 15 GB / 100 GB / 1 TB

Opłaty: 0 zł / 9 zł miesięcznie / 54 zł miesięcznie

Adobe Creative Cloud

Choć przechowywanie plików w chmurze nie jest głównym obszarem działalności usługi Adobe CC, plan fotograficzny dla wielu osób może okazać się wszystkim, czego potrzebują - za jedną opłatą otrzymujemy bowiem aplikacje Lightroom i Photoshop oraz do 1 TB przestrzeni dyskowej i pełną synchronizację między wszystkimi usługami Adobe. Niestety ten wariant dostępny jest jedynie w pakiecie podstawowym z aplikacją Lightroom CC (bez Photoshopa i wersji Classic CC), lub w największym pakiecie, za 25 euro miesięcznie. W przypadku zwykłego planu fotograficznego, otrzymamy jedynie 20 GB przestrzeni w chmurze.

Przestrzeń dyskowa: 20 GB / 1 TB

Opłaty: 12 euro miesięcznie / 12 lub 25 euro miesięcznie (w zależności od pakietu)

Backblaze / Backblaze B2

Oferujący tzw. zimny backup serwis Backblaze ma służyć głównie jako miejsce do przechowywania kopii zapasowych plików. Konto w serwisie oferuje nielimitowaną przestrzeń dyskową i transfer ograniczony jedynie prędkością naszego łącza. Serwis jest zautomatyzowany i dokonuje kopii zapasowych w tle podczas naszej pracy na komputerze. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość tworzenia kopii zapasowych dysków zewnętrznych. Nie mamy jednak możliwości szybkiego dostępu do całości przechowywanego materiału. Na link czekamy tym dłużej im większy jest rozmiar pliku, który chcemy odzyskać. W przypadku pojedynczych zdjęć nie będzie to jednak stanowiło problemu. W razie gdybyśmy chcieli odzyskać na raz większą ilość danych, serwis oferuje przesłanie nam pocztą pen-drive’a (128 GB / $ 99) lub dysku twardego (4 TB / $189), co może być lepszym rozwiązaniem niż próba pobrania kilku terabajtów przez internet.

Usługa jest przy tym atrakcyjna cenowo. Za nielimitowany backup materiały z jednego komputera zapłacimy tylko 5 dolarów miesięcznie. W przypadku chęci stworzenia kopii zapasowej serwera NAS zapłacimy 5 dolarów miesięcznie za każdy terabajt przechowywanych danych (usługa B2).

Backblaze oferuje także usługę B2, w ramach której możemy nie tylko tworzyć backup plików z komputera, ale także kopie zapasowe serwerów NAS, otrzymując przy tym szybki i bezproblemowy dostęp do wszystkich materiałów - tak jak w przypadku standardowej chmury. W ramach programu B2 otrzymamy 10 GB darmowej przestrzeni w każdym miesiącu używania oraz 1GB darmowego transferu na pobieranie plików.

W przypadku chęci stworzenia kopii zapasowej serwera NAS zapłacimy 5 dolarów miesięcznie za każdy terabajt przechowywanych danych (usługa B2). Ważne jest jednak to, że płacimy wyłącznie za wykorzystany transfer, a ceny zaczynają się od 0,005 dolara za gigabajt przesłanego materiału. Dodatkowym atutem jest fakt, że serwis oferuje synchronizację w popularnymi serwerami NAS, typu Synology czy Cloudberry.

Przestrzeń dyskowa: Nielimitowana

Opłaty: 5 dolarów miesięcznie za komputer (usługa Backblaze) / 0,005 dolara za GB (usługa B2)

Zoolz

Kolejna usługa pomyślana jako wirtualny bunkier do przechowywania kopii zapasowych. Serwis nie ogranicza nas co do wielkości pojedynczego pliku, oferuje wsparcie dla podglądu plików RAW i przechowuje kopie dysków zewnętrznych. Chwali się przy tym dożywotnią gwarancją na bezpieczeństwo przesłanego materiału, a to za sprawą przechowywania kopii na wielu serwerach w różnych miejscach na świecie. Serwis jest w przy tym stosunkowo tani. Za 1 TB przestrzeni, dostęp dla 5 użytkowników i możliwość backupu 3 dysków zewnętrznych zapłacimy tylko 40 euro rocznie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że na pobranie zarchiwizowanych plików będziemy musieli poczekać od 3 do 5 godzin.

Zoolz od niedawna oferuje też standardową chmurę Zoolz Intelligent Cloud z bezpośrednim, natychmiastowym dostępem do plików. Tu już jednak nie jest tak tanio. Za darmo otrzymamy 10 GB przestrzeni dyskowej. Za 20 euro rozbudujemy ją do 500 GB i o dostęp dla 10 użytkowników. Możemy także skorzystać z planu biznesowego w ramach, którego możemy dodatkowo rozbudować przestrzeń za w cenie 0,07 euro za gigabajt.

Przestrzeń dyskowa: 1 TB / 4 TB / 10 GB (Intelligent Cloud) / 500 GB (Intelligent Cloud)

Opłaty: 40 euro rocznie / 100 euro rocznie / 0 zł / 20 euro miesięcznie

Crashplan / Carbonite

Funkcjonowanie serwisu przypomina wspomniane wyżej usługi Backblaze i Zoolz. W tym wypadku również otrzymujemy nielimitowane miejsce na dysku i automatyczny backup, a ciekawym rozwiązaniem jest to, że serwery przechowują nawet te pliki, które skasowaliśmy. Przydatne w przypadku, gdy niechcący zdarzy nam się skasować coś ważnego. Tak jak Backblaze, Crashplan umożliwia wysłanie dysku z danymi, a subskrypcja wynosi 10 dolarów miesięcznie za komputer. Niestety Crashplan rezygnuje z najbardziej atrakcyjnego dla zwykłych fotografów planu Home, którego usługi od października 2018 świadczyć będzie serwis Carbonite. Szczegóły na temat opłat nie są jeszcze znane, w standardowej usłudze zapłacimy jednak od 60 dolarów rocznie wzwyż za backup materiału z jednego komputera.

Przestrzeń dyskowa: nielimitowana

Opłaty: 10 dolarów miesięcznie za komputer (plan Small Business)

iDrive

Serwis łączący tradycyjną chmurę z funkcjami backupu oferowanymi przez wspomnianych wyżej usługodawców. Możemy synchronizować dowolną liczbę urządzeń i uzyskujemy wsparcie dla serwerów NAS wygodny dostęp do plików z dowolnego miejsca w ramach usługi Sync. W razie potrzeby możemy jednak zamówić fizyczny dysk z całością przechowywanego materiału. Co ważne przestrzeń dyskowa jest taka sama dla plików przechowywanych w podręcznej chmurze jak i “zimnego” backupu na serwerach usługodawcy. W wersji biznesowej otrzymamy także możliwość dzielenia usługi między dowolną liczbę użytkowników.

Przestrzeń dyskowa: 5 GB / 2 TB / 5 TB

Opłaty: 0 zł / 52 dolary rocznie / 74 dolary rocznie

Zenfolio

Zenfolio to serwis, którego funkcjonalność znacznie wykracza poza ramy archiwizacji zdjęć w chmurze. Oprócz możliwości przechowywania zdjęć na zewnętrznych serwerach i ich udostępniania otrzymujemy możliwość łatwego zbudowania własnej strony internetowej, sprzedaży prac i rozwiązania ułatwiające zarządzanie zleceniami oraz funkcję integracji z serwisami społecznościowymi. Usługa jest też dość atrakcyjnie wyceniona. Nielimitowaną przestrzeń dyskowa otrzymamy już za 5 dolarów miesięcznie (maksymalny rozmiar jednego pliku 32 MB). W przypadku planów Pro i Advanced rozmiar będziemy mogli ładować pliki o maksymalnym rozmiarze 64 MB a do tego otrzymamy dodatkowe funkcje, takie jak możliwość aplikowania znaków wodnych, projektowania i zamawiania albumów fotograficznych czy rozbudowywania usług sprzedaży prac.

Przestrzeń dyskowa: nielimitowana (maksymalny rozmiar pliku 32 lub 64 MB)

Opłaty: 5 dolarów miesięcznie / 20 dolarów miesięcznie / 30 dolarów miesięcznie

Photoshelter

Usługa przypominająca działaniem wymieniony wyżej serwis Zenfolio. Oprócz funkcji archiwizacji, mamy możliwość łatwego tworzenia stron internetowych z naszym portfolio, otrzymujemy narzędzia ułatwiające kontakt z klientami, opcję sprzedaży prac oraz wgląd w statystyki naszej działalności.

Przestrzeń dyskowa: 4 GB / 100 GB / nielimitowana

Opłaty: 10 dolarów miesięcznie / 25 dolarów miesięcznie / 45 dolarów miesięcznie

SmugMug

Kolejny z serwisów łączących dyski w chmurze z usługami nakierowanymi na fotografów. Podobnie jak pozostałe, pozwala na tworzenie stron internetowych wewnątrz platformy oraz wygodny kontakt i udostępnianie zdjęć klientom. Największym plusem jest fakt, że w każdym z planów subskrypcji otrzymujemy nielimitowaną przestrzeń dyskową na nasze zdjęcia. Wykupując jednak droższe pakiety otrzymamy dodatkowe funkcje, takie jak, możliwość podpięcia własnej domeny, więcej szablonów na stworzenie strony internetowej, bardziej zaawansowane narzędzia promocji, lepsze oferty sprzedaży prac czy możliwość zamawiania wysokiej jakości wydruków.

Przestrzeń dyskowa: nielimitowana

Opłaty: 4 dolary miesięcznie / 6 dolarów miesięcznie / 15 dolarów miesięcznie / 30 dolarów miesięcznie

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)