Temat miesiąca

Backup i archiwizacja

20 najciekawszych dysków w chmurze - przegląd rynku (2018)

32

Autor: Maciej Luśtyk

26 Styczeń 2018
Artykuł na: 29-37 minut

W przypadku pracy zawodowej, archiwizowane zdjęcia w zastraszającym tempie zapełniają dyski naszych komputerów. Większości osób zależy też na możliwości błyskawicznego dostępu do materiału niezależnie od miejsca. Warto więc zastanowić się nad coraz bardziej popularną ostatnio opcją archiwizacji materiału w chmurze.

Spis treści

Za czasów aparatów analogowych problemy z przechowywaniem zdjęć ograniczały się głównie do pojemności półki na której ustawialiśmy albumy, a w przypadku większej ilości fotografii, do przejrzystego systemu katalogowania, który umożliwiał szybkie odnalezienie pożądanego zdjęcia.

Gdy w świat fotografii wkroczyły komputery mogło się wydawać, że problem archiwizacji raz na zawsze został rozwiązany. Dyski pozwalały na przechowanie znacznie większej liczby zdjęć niż regał w salonie i pozwalały na wygodne katalogowane. Jednak swoboda cyfrowego fotografowania sprawiła, że i te - nawet mimo stale zwiększającej się pojemności - zaczęły błyskawicznie się zapełniać, a coraz więcej wątpliwości zaczęło budzić bezpieczeństwo tak zarchiwizowanego materiału. Niejeden z nas ma już doświadczenie związane z awarią dysków twardych.

Chmura - dostęp do zdjęć z każdego miejsca na Ziemi

fot. Stormotion / Flickr

Dziś niemal każdy już wie, że aby spać spokojnie, powinniśmy posiadać kilka kopii zapasowych naszego materiały na różnych nośnikach, a coraz większą popularnością cieszą się serwery NAS znacznie ułatwiające dbanie o bezpieczeństwo cyfrowych obrazów. Jednak i w tym wypadku nic nie poradzimy na nieoczekiwane sytuacje, takie jak pożar, powódź czy kradzież. Do tego, aby były w pełni funkcjonalne, muszą być stale podłączone do prądu i sieci. Dla niektórych najciekawszą opcją archiwizacji może okazać się więc przechowywanie ważnego materiału w chmurze - z dala od miejsca pracy i ze swobodnym dostępem z każdego miejsca na Ziemi.

Ten rodzaj archiwizacji ma oczywiście swoje wady - większość serwisów jest płatna, a usługodawcy z dnia na dzień mogą zmienić zasady świadczenia usług w chmurze lub zawiesić działalność platformy. Trzeba jednak pamiętać, że żadna forma archiwizacji nie gwarantuje nam 100-procentowego bezpieczeństwa, a chmura przy stosunkowo niskich kosztach eksploatacji, może okazać się wyjątkowo wygodnym sposobem zarządzania materiałem, zwłaszcza dla osób, które stale pozostają w ruchu.

Na następnej stronie znajdziecie zestawienie 20 najciekawszych naszym zdaniem serwisów oferujących możliwość przechowywania zdjęć w chmurze. Coś dla siebie znajdą tu osoby, dla których liczy się głównie bezpieczeństwo plików jak i ci, dla których głównym kryterium jest ilość darmowej przestrzeni dyskowej. W zestawieniu pominęliśmy serwisy służące głównie prezentacji zdjęć, typu Flickr i 500px.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)