Za czasów aparatów analogowych problemy z przechowywaniem zdjęć ograniczały się głównie do pojemności półki na której ustawialiśmy albumy, a w przypadku większej ilości fotografii, do przejrzystego systemu katalogowania, który umożliwiał szybkie odnalezienie pożądanego zdjęcia.
Gdy w świat fotografii wkroczyły komputery mogło się wydawać, że problem archiwizacji raz na zawsze został rozwiązany. Dyski pozwalały na przechowanie znacznie większej liczby zdjęć niż regał w salonie i pozwalały na wygodne katalogowane. Jednak swoboda cyfrowego fotografowania sprawiła, że i te - nawet mimo stale zwiększającej się pojemności - zaczęły błyskawicznie się zapełniać, a coraz więcej wątpliwości zaczęło budzić bezpieczeństwo tak zarchiwizowanego materiału. Niejeden z nas ma już doświadczenie związane z awarią dysków twardych.
Chmura - dostęp do zdjęć z każdego miejsca na Ziemi
fot. Stormotion / Flickr
Dziś niemal każdy już wie, że aby spać spokojnie, powinniśmy posiadać kilka kopii zapasowych naszego materiały na różnych nośnikach, a coraz większą popularnością cieszą się serwery NAS znacznie ułatwiające dbanie o bezpieczeństwo cyfrowych obrazów. Jednak i w tym wypadku nic nie poradzimy na nieoczekiwane sytuacje, takie jak pożar, powódź czy kradzież. Do tego, aby były w pełni funkcjonalne, muszą być stale podłączone do prądu i sieci. Dla niektórych najciekawszą opcją archiwizacji może okazać się więc przechowywanie ważnego materiału w chmurze - z dala od miejsca pracy i ze swobodnym dostępem z każdego miejsca na Ziemi.
Ten rodzaj archiwizacji ma oczywiście swoje wady - większość serwisów jest płatna, a usługodawcy z dnia na dzień mogą zmienić zasady świadczenia usług w chmurze lub zawiesić działalność platformy. Trzeba jednak pamiętać, że żadna forma archiwizacji nie gwarantuje nam 100-procentowego bezpieczeństwa, a chmura przy stosunkowo niskich kosztach eksploatacji, może okazać się wyjątkowo wygodnym sposobem zarządzania materiałem, zwłaszcza dla osób, które stale pozostają w ruchu.
Na następnej stronie znajdziecie zestawienie 20 najciekawszych naszym zdaniem serwisów oferujących możliwość przechowywania zdjęć w chmurze. Coś dla siebie znajdą tu osoby, dla których liczy się głównie bezpieczeństwo plików jak i ci, dla których głównym kryterium jest ilość darmowej przestrzeni dyskowej. W zestawieniu pominęliśmy serwisy służące głównie prezentacji zdjęć, typu Flickr i 500px.