SmugMug Source - nowa chmura z pełnym wsparciem plików RAW

Autor: Krzysztof Mularczyk

14 Lipiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Podgląd plików RAW, wyszukiwanie na bazie sztucznej inteligencji i rozliczanie za wykorzystaną pamięć. Nowa usługa Source na platformie SmugMug ma szansę być jedną z najlepszych chmur dla fotografów.

Na platformie SmugMug pojawiła się nowa usługa o nazwie Source. To kompletne rozwiązanie do przechowywania i zarządzania plikami RAW w chmurze, umożliwiające fotografom dostęp do całej biblioteki zdjęć z dowolnego urządzenia w dowolnym miejscu na świecie. Teraz, po wprowadzeniu Source, SmugMug daje fotografom pełny zestaw narzędzi do zarządzania i sprzedaży zdjęć.

Czy SmugMug Source będzie idealną chmurą dla fotografów?

SmugMug Source ma być czymś więcej niż tylko chmurą do przechowywania zdjęć. Zbudowany z myślą o fotografach, Source zawiera pomocne funkcje, takie jak podgląd plików i narzędzia wyszukiwania oparte na sztucznej inteligencji. Można również przechowywać pliki pomocnicze programów Adobe, Capture One i DxO (np. XMP). Lista obsługiwanych formatów RAW przez SmugMug Source jest długa: ARW, BMP, CR2, CR3, CRW, DCR, DNG, IIQ, MRW, NEF, NRW, ORF, PEF, RAF, RAW, RW2, RWL, SRF, SRW, TIFF, TIF, X3F.

“Source integruje się z aplikacjami SmugMug na każdej platformie, w tym desktopowej, mobilnej, webowej i Adobe Lightroom” - mówi Scott Kinzie, wiceprezes ds. marketingu i rozwoju biznesu w firmie SmugMug. “Klienci SmugMug mogą przesyłać pliki RAW z dowolnego miejsca, dostosowywać ustawienia zabezpieczeń i uprawnień dostępu, a także porządkować pliki, aby zawsze były łatwe do znalezienia. Można również zaplanować wysyłanie plików i ustawić obserwowane foldery, aby umożliwić zautomatyzowany przepływ pracy”.

SmugMug Source nie jest za darmo. Ile kosztuje?

Możliwość korzystanie ze SmugMug Source wiąże się z dodatkowymi kosztami, wykraczającymi poza typowe opłaty abonamentowe. Opłata jest zależna od ilości danych.

Do 512 GB kosztuje 3 dolarów miesięcznie. Od 512 GB do 1 TB, cena wzrasta do 5 dolarów. Za każdy kolejny TB danych, opłata wzrasta o 5 dolarów. Zatem opłata miesięczna za wykorzystanie 4 terabajtów pamięci wyniesie 20 dolarów, czyli około 80 zł.

Rachunek ma być jednak wystawiany za rzeczywiste wykorzystanie miejsca na serwerze. "Na koniec każdego miesięcznego cyklu rozliczeniowego sprawdzimy stan Twojej pamięci masowej i wystawimy Ci rachunek za odpowiedni poziom" - czytamy na SmugMug.

Do korzystania z usługi SmugMug Source wymagana jest aktywna subskrypcja SmugMug. Source jest rozliczana niezależnie.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Masz Plan Fotograficzny Adobe CC? Programy Premiere Rush i Photoshop Express dostaniesz za darmo
Masz Plan Fotograficzny Adobe CC? Programy Premiere Rush i Photoshop Express dostaniesz za darmo
Adobe robi ukłon w stronę współczesnych twórców i udostępnia subskrybentom Planu Fotograficznego dwie ważne aplikacje, które pozwolą na jeszcze szybszą pracę w...
6
DxO Photolab 5 i FilmPack 6 - wsparcie dla aparatów Fujifilm, nowe symulacje filmów i lepsza optymalizacja
DxO Photolab 5 i FilmPack 6 - wsparcie dla aparatów Fujifilm, nowe symulacje filmów i lepsza...
DxO aktualizuje swoje dwa sztandarowe programy do edycji. Ucieszą się zwłaszcza użytkownicy aparatów Fujifilm z matrycami X-Trans, którzy właśnie otrzymali ciekawą...
7
Adobe Photoshop Elements i Premiere Elements 2022 - proste programy do obróbki zdjęć i filmów
Adobe Photoshop Elements i Premiere Elements 2022 - proste programy do obróbki zdjęć i filmów
Nowe wersje programów Photoshop i Premiere Elements wprowadzają jeszcze więcej wygodnych funkcji, które ułatwić mają edycję zdjęć oraz filmów osobom nie znającym się...
8