Czy karty pamięci i dyski przestaną być potrzebne? Frame.io zawiązuje współpracę z Fujifilm i RED

Autor: Maciej Luśtyk

18 Październik 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Czy już niebawem zamiast zapisywać zdjęcia i filmy na kartach pamięci będziemy je wysyłać bezpośrednio z aparatu do chmury? To już możliwe, a firma, która dopracowała tę technologię właśnie zyskała dwóch ważnych sojuszników na rynku.

Słyszeliście już o Frame.io? Niebawem na pewno będziecie słyszeć tę nazwę częściej. To technologiczny startup, który stawia sobie za cel zrewolucjonizowanie produkcji wideo poprzez ominięcie jednego z najbardziej żmudnych procesów, jakim jest zgrywanie i transport materiału. W dużym skrócie usługa pozwala podejrzeć obraz z kamery w każdym miejscu na świecie, a także błyskawicznie przesłać go ekipie od postprodukcji tak, by montaż mógł rozpocząć się prawie równolegle z rejestracją.

W zeszłym roku firmę wykupiło Adobe, co spowodowało, że rozwiązania oferowane przez Frame.io zostały zintegrowane z aplikacjami Premiere Pro i After Effects. Ambicje twórców są jednak znacznie większe.

Bezpośrednie przesyłanie materiału z kamer RED i aparatów Fujifilm do chmury Adobe

Podczas tegorocznej konferencji Adobe Max, twórcy Frame.io ogłosili zawiązanie współpracy z firmami RED i Fujifilm. Dzięki niej, już niebawem sprzęt obydwu producentów będzie w stanie bezpośrednio wysyłać filmy i zdjęcia do chmury w ramach funkcji Camera to Cloud. Co więcej wygląda na to, że jedynym ograniczeniem będzie w tym wypadku szybkość transferu jakim dysponujemy. Według zapewnień, w przypadku kamer RED V-Raptor i V-Raptor XL możliwe będzie nawet przesyłanie plików 8K w formacie Redcode RAW.

Skorzystają na tym nie tylko filmowcy. Pierwszym aparatem fotograficznym obsługującym usługę Camera to Cloud będzie Fujifilm X-H2S. W zamyśle tu także chodzi o pliki wideo, ale serwis oferuje też wsparcie dla zdjęć RAW, pozwalając na ich podgląd i zapisywanie adnotacji i prawdopodobnie niebawem jego działanie zostanie zintegrowane z Photoshopem i Lightroomem.

Technologia z Hollywood w twojej jednoosobowej działalności

Oczywiście jest to rozwiązanie nakierowane na duże produkcje wideo i wysokobudżetowe sesje fotograficzne, gdzie edycja i postprodukcja zlecana jest zewnętrznym twórcom, lub też sytuacje gdy produkcja odbywa się zdalnie, z czasem jednak może zdobyć popularność także wsród mniejszych zespołów i różnego rodzaju duetów. Nie mówiąc już o lepszej organizacji pracy agencyjnej.

Wraz z tym jak internet mobilny będzie stawał się szybszy, tańszy i bardziej dostępny, usługi Frame.io mogą stać się ciekawym sposobem na optymalizację pracy i szybsze oddawanie gotowego materiałów klientom, a tym samym szybsze na nich zarabianie. Będą też wygodnym rozwiązaniem na backup materiału ze zlecenia, lub zupełne pozbycie się procesu zgrywania materiału z kart pamięci i konieczności noszenia ze sobą przenośnych dysków.

Frame.io już teraz zintegrowane jest z usługami Adobe

fot. Adobe / RED

Tym bardziej, że jest to usługa już wbudowana w nasze konta Adobe CC i w swojej podstawowej wersji, oferującej 100 GB przestrzeni w chmurze, spokojnie pozwalająca na obsługę jednego dużego zlecenia. Plany indywidualne, oferujące dostęp dla 10 twórców oraz 250 GB przestrzeni bieżącej i 500 GB na backup zaczynają się od 15 dolarów miesięcznie za użytkownika. Z pewnością niebawem funkcje Frame.io zawitają także do Planu Fotograficznego CC.

Chętni na skorzystanie z nowych funkcjonalności nie będą musieli długo czekać. Aktualizacja kamer RED, pozwalające na obsługę usługi Camera to Cloud pojawić ma się na przestrzeni najbliższych tygodni. Stosowna aktualizacja modelu Fujifilm X-H2S pojawić ma się z kolei w marcu 2023 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Frame.io.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Calibrite Profiler v1.1 - szybsza i wygodniejsza kalibracja monitorów
Calibrite Profiler v1.1 - szybsza i wygodniejsza kalibracja monitorów
Calibrate wprowadza istotną aktualizację oprogramowania Profiler. Wprowadzono funkcję profilowania projektorów i wyświetlaczy wielkoformatowych. Nowa wersja posiada także pierwsze w...
0
DraGAN - kolejne narzędzie AI pokazuje jak będzie wyglądać przyszłość obróbki zdjęć
DraGAN - kolejne narzędzie AI pokazuje jak będzie wyglądać przyszłość obróbki zdjęć
Technologie AI na dobre wkraczają na rynek pracy komercyjnej. Naukowcy z Instytutu Maxa Placka, MIT i Google prezentują system, który już niedługo może rozbudować...
11
Final Cut Pro wreszcie trafia na iPada
Final Cut Pro wreszcie trafia na iPada
Profesjonalna obróbka wideo na tablecie? Apple zapowiedziało wypuszczenie popularnych aplikacji do montażu wideo i edycji dźwięku Final Cut Pro oraz Logic Pro w wersji...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)