Atomos Edit - zaawansowana edycja filmów w chmurze

Autor: Maciej Luśtyk

30 Czerwiec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Na fali zyskujących popularność aplikacji webowych, Atomos prezentuje platformę Edit, która pozwoli na błyskawiczny, zdalny montaż filmów w chmurze.

W ostatnim czasie coraz więcej programów do edycji rozwija wachlarz swoich możliwości o rozwiązania bazujące na przetwarzaniu chmurowym. Już od pewnego czasu z natywną chmurą płynnie łączą się aplikacje Adobe, a w zeszłym roku sporo szumu narobiła platforma Frame.io, pozwalająca na bezpośrednie przesyłanie materiałów z kamer do chmury. Na współpracę w chmurze pozwala też m.in. DaVinci Resolve. Teraz do stawki dołącza firma Atomos, która jednak podchodzi do problemu od nieco innej strony. Do chmury chce bowiem przenieść cały proces edycji wideo.

Szybka i wygodna edycja wideo na dowolnym komputerze, niezależnie od miejsca

Atomos Edit, to nic innego jak program do nieliniowej edycji wideo, tyle że działający w chmurze. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim moc obliczenia. W ten sposób, niezależnie od komputera na którym aktualnie pracujemy, będziemy mogli swobodnie edytować nawet najbardziej wymagające materiały.

To także sposób na przyspieszenie całego obiegu pracy. Zamiast tracić czas na importowanie i przygotowywanie materiału, możemy po prostu wysłać go do chmury, zlecając edycję naszym współpracownikom, będąc jeszcze na zleceniu. Nie mówiąc już o swobodzie pracy w rozproszonym zespole - nad danym filmem jednocześnie swobodnie mogą współpracować osoby znajdujące się w różnych częściach świata.

Aplikacja Atomos Edit w praktyce

Na chwilę obecną trudno ocenić, na ile zaawansowane są narzędzia edycji oferowane przez Atomos Edit, twórcy jednak zapewniają, że program ma wszystko, co niezbędne do profesjonalnego montażu materiałów wideo na wielu ścieżkach. Aplikacja współpracować ma też z plikami Proxy, obsługiwać wszystkie współczesne kodeki, oferować pokaźną bibliotekę materiałów stóckowych do wykorzystania i pozwalać na bezpośrednią publikację (bez konieczności renderowania, pobierania i uploadowania) w serwisach typu YouTube i Vimeo.

Brzmi świetnie, czas jednak pokaże na ile nowe rozwiązanie okaże się przydatne i praktyczne. O tym zapewne zadecyduje cennik, który na chwilę obecną nie jest jeszcze znany. Prawdopodobnie aplikacja wejdzie w skład subskrypcji chmurowej Atom Cloud Studio, ale i w tym wypadku cena będzie zapewne zależeć od pojemności dysku chmurowego, który mamy zamiar wykorzystywać do naszych projektów.

Aplikacja Atomos Edit w praktyce

Cena i dostępność

Aktualnie program Atomos Edit możemy bezpłatnie przetestować w ramach otwartej bety, która umożliwia nieograniczoną współpracę na dowolnej liczbie projektów, ale ogranicza nas przestrzenią 10 GB.

Więcej informacji znajdziecie na stronie cloud.atomos.com/edit.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Luminar NEO wprowadza generatywną AI do swoich funkcji. Limitem w edycji będzie już tylko wyobraźnia
Luminar NEO wprowadza generatywną AI do swoich funkcji. Limitem w edycji będzie już tylko wyobraźnia
Twórcy programu Luminar informują o wprowadzeniu nowej funkcji o nazwie GenSwap. Tym samym program dołącza do rosnącego grona aplikacji, które w procesie edycji wykorzystują możliwości...
5
Canon Multi-Camera Control - produkcje wielokamerowe na wyciągnięcie palca
Canon Multi-Camera Control - produkcje wielokamerowe na wyciągnięcie palca
Canon przedstawia nową bezpłatną aplikację na smartfony, która znacznie ułatwić ma pracę w środowisku wielokamerowym. Pozwala obsłużyć do 4 kamer jednocześnie, umożliwiając na szeroką...
5
Project Stardust - Adobe szykuje rewolucję w edycji grafiki
Project Stardust - Adobe szykuje rewolucję w edycji grafiki
„Wszystko będzie warstwą”, tak w skrócie można opisać nową technologię, która według słów producenta ma kompletnie odmienić to, jak pracujemy z produktami Adobe.
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)