Ninja i Ninja Ultra - nowe rekordery Atomos. Więcej opcji łączności i nowe możliwości

Autor: Maciej Luśtyk

16 Sierpień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Atomos wprowadza następców popularnej serii rekorderów Ninja V. Nowe rejestratory Ninja i Ninja Ultra zachowują większość możliwości poprzedników, ale rozwijają je o nowe opcje rejestracji i przede wszystkim - więcej funkcji łączności.

Popularne rekordery Atomos Ninja V i Ninja V+ idą w odstawkę, zostając zastąpione nowymi urządzeniami, które nazywają się po prostu Ninja i Ninja Ultra. Rejestratory oferują dokładnie te same wymiary, ekrany (5,2” HDR) i porty, co wcześniej, dzięki czemu pozostają kompatybilne z wcześniejszymi akcesoriami, ale oferują nowe wnętrze.

Nowa generacja rekorderów Atomos - lepszy system operacyjny, więcej opcji łączność i nowe możliwości zapisu

Przede wszystkim obydwa rejestratory bazują na nowym systemie AtomOS 11, który zapewnić ma szybszą, płynniejszą i bardziej stabilną współpracę z aparatami i kamerami. Oprócz tego, nowa seria rozwija możliwości rejestracji i łączności, a producent tym razem dość jasno rozdziela  obydwa urządzenia względem potrzeb użytkowników. I tak Atomos Ninja kierowany jest do produkcji średniego szczebla i użytkowników aparatów, a Atomos Ninja Ultra plasowany jest z kolei jako produkt dla profesjonalistów, pracujących z profesjonalnymi kamerami filmowymi na planach większych produkcji.

W przypadku rekordera Atomos Ninja największą nowością jest opcja zapisu wideo do jakości 6K 30 kl./s ProRes RAW w przypadku kompatybilnych aparatów (czyli najnowszych Lumixów), oraz fabrycznie zainstalowane kodeki H.265. Oprócz tego otrzymujemy opcję programowania time-lapsów, wsparcie łączności bezprzewodowej Wi-Fi 6 i możliwości zdalnego dzielenia się podglądem (w przypadku korzystania z akcesorium Atomos Connect.

Model Atomos Ninja Ultra także otrzymuje opcję zapisu 6K 30 kl./s i kodek H.265 (oprócz standardowych opcji zapisu do 8K 30 kl/s i 6K 60 kl./s) oraz łączność Wi-Fi 6 i time-lapsy, ale otrzymuje także rozwinięte funkcje zapisu symultanicznego i bezprzewodowego przesyłania materiału.Tak więc możemy jednocześnie rejestrować materiały do 4K 60 kl./s ProRes RAW z jednoczesnym zapisem proxy w jakości HD do 60 kl./s, lub też wysyłać do chmury materiały 4K zapisane z kodekiem H.265.

Oprócz tego, Ninja Ultra może stać się także elementem streamingowego / transmisyjnego workflow wykorzystującego protokół NDI, pozwalając na przesyłanie wysokiej jakości materiału 4K. W tym celu konieczne będzie jednak korzystanie z modułu Atomos Connect oraz wykupienie płatnej aktualizacji.

Cena i dostępność

Rekordery Atomos Ninja i Atomos Ninja Ultra debiutują w cenach 599 euro i 799 euro, czyli ok. 2670 zł i 3560 zł. Dokładnych polskich cen jeszcze nie znamy.

Więcej informacji o nowych urządzeniach znajdziecie na stronie atomos.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Saramonic Blink500 ProX B2R - wbudowana pamięć, duży zasięg i profesjonalna specyfikacja
Saramonic Blink500 ProX B2R - wbudowana pamięć, duży zasięg i profesjonalna specyfikacja
Na polskim rynku debiutuje najnowszy bezprzewodowy system transmisji dźwięku Saramonic Blink500 ProX B2R, który zaspokoić ma zapotrzebowania zarówno youtuberów, jak i bardziej...
1
DRoom - nowoczesny koreks, który nie wymaga ciemności
DRoom - nowoczesny koreks, który nie wymaga ciemności
Koreksy występują w różnych kształtach i kolorach, ale mają jedną wspólną wadę - wymagają, by ładować do nich film w kompletnej ciemności. Nowy projekt pozbywa się tego problemu i...
9
BenQ PD2706U / PD2706UA - 27-calowy monitor graficzny 4K w dobrej cenie
BenQ PD2706U / PD2706UA - 27-calowy monitor graficzny 4K w dobrej cenie
BenQ prezentuje kolejny niedrogi monitor graficzny 4K, który zaspokoić ma potrzeby mniej wymagających twórców grafiki, fotografii i filmów. Ekran oferują dużą rozdzielczość i przekątną...
6
Powiązane artykuły