DaVinci Resolve 18 - darmowy edytor wideo wprowadza opcję współpracy w chmurze i szereg nowych narzędzi

Autor: Maciej Luśtyk

19 Kwiecień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Jeden z najbardziej zaawansowanych programów do edycji filmów na rynku rozszerza funkcjonalność o opcję kolaboracji przez sieć i szereg innych wygodnych nowości. Jak zwykle oferuje też w pełni funkcjonalną bezpłatną wersję.

DaVinci Resolve w krótkim czasie wyrosło na głównego konkurenta Adobe w sferze edycji wideo, a producent robi wszystko, by przyciągnąć do siebie jeszcze więcej użytkowników. Główną zachętą jest tu oczywiście fakt, że w lekko okrojonej wersji program dostępny jest do pobrania zupełnie za darmo i w takiej formie będzie w stanie zaspokoić zapotrzebowania doskonałej większości vlogerów i youtuberów, a nawet obsłużyć mniej wymagające zlecenia zawodowe.

Resolve 18 otwiera się na chmurę

Na rynku właśnie debiutuje najnowsza odsłona programu - DaVinci Resolve 18 - która wprowadza szereg nowości. Główną jest tu opcja współpracy w chmurze, dzięki które Resolve ma szansę zacementować swoją pozycję na rynku.

W tym wypadku wszystko polega na centralnym serwerze i projektach, do których zaproszenia rozsyłane są na adresy e-mail. Serwer synchronizuje edycje wprowadzane z różnych kont, a projekty obsługują wymianę plików poprzez serwisy typu Dropbox. Komunikacja i podgląd odbywa się zaś poprzez współpracę ze wszystkimi najważniejszymi aplikacjami do rozmów wideo, jak Microsoft Teams czy Google Meet. W przyszłości ma to być już jednak możliwe bezpośrednio z poziomu interfejsu DaVinci Resolve.

Usługa DaVinci Cloud wiąże się z opłatą w wysokości 5 dolarów miesięcznie za projekt, ale jeśli do obsługi projektu zespół będzie wykorzystywać własny serwer będzie z niej można korzystać beż żadnych dodatkowych opłat. Z pewnością zainteresuje to wiele studiów zajmujących się postprodukcją.

Nowe inteligentne maski i opcje retuszu

Oprócz tego DaVinci Resolve wprowadza szereg nowych funkcji i narzędzi do poszczególnych modułów oprogramowania. Jednymi z najciekawszych są rozbudowane opcje koloryzacji, w przypadku których doczekaliśmy się inteligentnych masek (Magic Mask Palette oraz Depth Map Tool), dzięki którym jednym kliknięciem wymaskujemy dany obiekt poruszający się w obrębie sceny czy też będziemy mogli dokonać szybkich zmian kolorystyki w oparciu o maskę „przestrzenną” danej sceny, wprowadzając na przykład osobne korekcje dla tła i pierwszego planu. W przypadku dłuższych projektów powinno zaoszczędzić to wiele godzin pracy.

Przykładowa maska retuszu

Przykładowe efekty użycia panelu Ultra Beauty

Mamy też tryb Ultra Beauty Mode pozwalający łatwo dokonać retuszu osób znajdujących się w kadrze a także funkcję Surface Tracker, umożliwiającą „śledzenie powierzchni” i łatwa podmianę znajdujących się na nich grafik. Pojawia się też nowy panel do automatycznego tworzenia plików proxy, a twórcy znacznie uprościli kwestię katalogu i zarządzania multimediami. Otrzymujemy także wygodny panel do realizacji multicam i streamingu, opcję korzystania z akceleracji grafiki w module Fusion czy elastyczny system routingu FlexBux w module Fairlight (edycja dźwięki). Mamy też szereg nowych efektów specjalnych, obejmujących m.in.: dym, mgłę i różnego rodzaju rozbłyski.

Resolve 18 to także lepsza optymalizacja i znaczny skok wydajności. Przynajmniej w przypadku Maców z M1

W DaVinci Resolve mamy także zaobserwować duży skok wydajności. A przynajmniej zaobserwują go użytkownicy komputerów Mac, gdyż nowa wersja oferuje natywne wsparcie dla procesorów M1. Według producenta poszczególne funkcje mają działać do 3 razy szybciej, obejmując korekcję kolorów na materiale 8K czy renderowanie efektów specjalnych w czasie rzeczywistym.

To jednak tylko szybki przegląd nowości dotyczących DaVinci Resolve 18. Szerszy opis nowinek znajdziecie na stronie https://www.blackmagicdesign.com/pl/products/davinciresolve/whatsnew.

Cena i dostępność

Program DaVinci Resolve 18 dostępny jest w dwóch wersjach: darmowej wersji podstawowej, oraz płatnej wersji Studio (1209 zł), która obejmuje m.in. obsługę materiałów 10-bitowych do 120 kl./s i w rozdzielczościach powyżej 8K, inteligentne funkcje związane z DaVinci Neural Engine, dziesiątki efektów specjalnych i przestrzenną redukcję szumów.

Co ważne, także darmowa wersja pozwala na skorzystanie z usług chmurowych i korektę HDR.

Więcej informacji i możliwość pobrania aplikacji znajdziecie na stronie blackmagicdesign.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Adobe wprowadza certyfikaty Content Credentials do swoich usług. Zobacz, jak z nich korzystać
Adobe wprowadza certyfikaty Content Credentials do swoich usług. Zobacz, jak z nich korzystać
Adobe wprowadza do programów Lightroom, Photoshop i Camera RAW możliwość generowania dodatkowych metadanych zawierających tzw. Content Credentials - informacje o historii powstania i...
7
Nikon wprowadza chmurę Imaging Cloud
Nikon wprowadza chmurę Imaging Cloud
Od dziś dostępna jest już nowa bezpłatna usługa chmurowa - Nikon Imaging Cloud. Umożliwia ona przechowywanie zdjęć w chmurze, dostęp do...
10
Sprawdź wszystko, nie płać nic - Affinity wydłuża wersje trial do 6 miesięcy
Sprawdź wszystko, nie płać nic - Affinity wydłuża wersje trial do 6 miesięcy
Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się czy warto spróbować przesiadki z pakietu Adobe na aplikacje Affinity Photo, Designer i Publisher, teraz wreszcie będziecie mogli na dobre to...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)