Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

DaVinci Resolve 17 - darmowy kombajn do edycji wideo otrzymuje ponad 100 nowych funkcji

3

Autor: Maciej Luśtyk

10 Listopad 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Program do edycji wideo stworzony przez Blackmagic Design coraz chętniej używany jest jako alternatywa dla Adobe Premiere Pro. Główną zaletą jest oczywiście fakt, że aplikacja udostępniana jest za darmo, ale nie brakuje jej też funkcjonalności. Wraz z najnowszą wersją DaVinci Resolve staje się jeszcze doskonalsze.

W ciągu raptem kilku lat program DaVinci Resolve wyrósł na główną alternatywę dla programów Adobe Premiere Pro czy Final Cut X Pro X. Choć program w podstawowej wersji jest zupełnie darmowy, nie brakuje mu możliwości, a jedną z jego największych zalet, oprócz znakomitego panelu do color gradingu, są także wbudowane moduły do edycji dźwięku (Fairlight) i efektów specjalnych (Fusion FX), przez co staje się on kompletnym kombajnem do pracy nad różnego rodzaju produkcjami.

Pokazana wczoraj najnowsza wersja programu, DaVinci Resolve 17, jak zwykle wprowadza szereg nowości, które obejmują ponad 100 nowych funkcji i 200 ulepszeń. Czujecie się przytłoczeni? Wystarczy wspomnieć, że transmisja wprowadzająca w nowe możliwości programu trwała ponad półtorej godziny.

Nowa wersja aplikacji Resolve wprowadza m.in. maskowanie oparte o sieci neuronowe i jeszcze większą kontrolę nad kolorem

W większości są to oczywiście pomniejsze zmiany, które wpływać mają na wydajność i szybkość pracy - nauczenie się nowych funkcji nie będzie więc oznaczało konieczności uczenia się interfejsu od nowa. Pojawia się też jednak kilka ważnych usprawnień. Przede wszystkim otrzymujemy narzędzia do gradingu materiałów HDR, opcje maskowania oparte o układy AI czy też nowy silnik odpowiadający za edycję Audio.

Pojawiają się też ważne nowości w zakresie ogólnej pracy z kolorem. Panel został nieco przeprojektowany, pozwala na dokładniejszą ingerencję w parametry, a dodatkowo DaVinci wprowadza nowe przestrzenie kolorystyczne, które dzięki dużej rozpiętości mają stać się uniwersalną podstawą do pracy z materiałami z dowolnych kamer, bez obawy o utratę informacji.

Ciekawie zapowiada się tez wspomniana funkcja inteligentnego maskowania, która oprócz łatwiejszego kluczowania pozwoli nam także błyskawicznie przygotować materiały do mediów społecznościowych w różnych formatach, automatycznie centrując kadr na twarzy lub sylwetce filmowanej osoby.

Wspomniany nowy silnik edycji audio przede wszystkim stawia na optymalizację i pozwolić ma z na jednoczesne odtwarzanie nawet 2000 ścieżek z efektami. Pojawia się też funkcja automatycznego wykrywania pojedynczych słów, rytmu czy efektów dźwiękowych, co ułatwić ma szybką edycję dźwięku.

Opcja kolaboracji dostępna w darmowej wersji Da Vinci Resolve

Jedną z najbardziej istotnych nowości dla osób zainteresowanych darmową wersją jest pojawiająca się w niej funkcja kolaboracji, która do tej pory zarezerwowana była wyłącznie dla płatnej wersji Studio. Oznacza to, że ekipy pracujące przy mniejszych produkcjach, mogą teraz bez problemu, wspólnie, zdalnie pracować nad danym projektem.

Wśród innych nowości znajdziemy m.in rozwinięcie funkcjonalności panelu szybkiej edycji Cut, możliwość renderowania dowolnej porcji materiału, łatwiejszy dostęp do efektów i uproszczone opcje synchronizacji materiałów z wielu kamer. Do tego cała garść pomniejszych usprawnień, które przełożą się na wygodniejszą pracę w aplikacji.

DaVinci Resolve - cena i dostępność

Program DaVinci Resolve 17 dostępny jest do pobrania całkowicie za darmo ze strony producenta. Warto jedynie pamiętać, że choć wiele usprawnień otrzymała także podstawowa, darmowa wersja, te najbardziej zaawansowane (m.in. maskowanie AI czy opcje gradingu HDR) dostępne będą jednak wyłącznie z poziomu wersji Studio, za którą przyjdzie nam zapłacić 295 dolarów.

Więcej informacji znajdziecie na stronie blackmagicdesign.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Affinity Photo, Designer i Publisher znów 3 miesiące za darmo - powraca przedłużony trial i rabaty
Affinity Photo, Designer i Publisher znów 3 miesiące za darmo - powraca przedłużony trial i rabaty
Wiosną zeszłego roku, ze względu na epidemię Serif wystartował ze świetną promocją, umożliwiając korzystanie z próbnych wersji aplikacji Affinity przez 90 dni. Teraz...
8
0
Set.a.light 3D od teraz pozwala także na symulację oświetlenia filmowego
Set.a.light 3D od teraz pozwala także na symulację oświetlenia filmowego
Najbardziej zaawansowany symulator oświetlenia studyjnego doczekał się pokaźnej aktualizacji, która pozwoli szczegółowo zaplanować oświetlenie na planie filmowym....
1
0
Capture One podniesie ceny od 11 stycznia - nawet 50% drożej
Capture One podniesie ceny od 11 stycznia - nawet 50% drożej
Oprogramowanie spod szyldu C1 nigdy nie należało do tanich, teraz jednak będzie jeszcze mniej osiągalne. Od poniedziałku1 stycznia ceny poszczególnych pakietów znacznie wzrosną.
2
0
Powiązane artykuły