Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer

Autor: Maciej Luśtyk

16 Kwiecień 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.

„Riguj, jak chcesz” - tak w dużym skrócie można by opisać najnowszą kamerę Blackmagic PYXIS 6K. Wyposażona w ten sam sensor, co zeszłoroczny model Cinema Camera 6K, PYXIS ma do zaoferowania znacznie więcej w zakresie wygodnego budowania zestawu wideo do różnych zadań, stając się jedną z najciekawszych i najbardziej zaawansowanych modułowych kamer „pudełkowych” na rynku.

Zrób z nią, co ci się podoba

Blackmagic PYXIS 6K została pomyślana jak urządzenie, które łatwo będziemy mogli adaptować do różnych stylów pracy. Jest na tyle mała i lekka (tylko 1,5 kg), że umożliwia wygodną pracę z ręki, ale w razie potrzeb możemy ją łatwo obudować wszelkiego typu profesjonalnymi akcesoriami i stworzyć na jej bazie w pełni profesjonalny zestaw do pracy na statywie czy Steadicamie. Lub też odwrotnie - odczepić wszystko, co niepotrzebnie i mocować w trudno dostępnych miejscach, na pojazdach lub zbudować na jej bazie zestaw do transmisji. Granicą jest tu tylko wyobraźnia (i budżet) twórców.

Jeżeli chodzi o same możliwości, otrzymujemy wspomnianą już pełnoklatkowa matrycę z modelu Cinema Camera 6K, która pracuje w trybie Dual Native ISO (bazowe czułości ISO 400 i ISO 3200) i która obiecuje 13-stopniowy zakres dynamiczny. To wszystko oczywiście przy możliwości zapisu wideo Blackmagic RAW i wsparciu dla zapisu anamorficznego 6048 x 4032 px do 36 kl./s. W standardowym trybie DCI 17:9 zapis 6K możemy realizować z prędkością 48 kl/.s lub do 60 kl./s w przypadku formatu 2.4:1.

Jeżeli chodzi o samą budowę otrzymujemy wygodny boczny interfejs z dużą liczbą przycisków, duży, 4-calowy dotykowy panel LCD HDR o maksymalnej jasności 1500 nitów, dwa sloty na karty CFExpress typy B, port słuchawek i mikrofonu, port baterii, złącze 12V do zasilania bezpośredniego, port Ethernet, złącze SDI oraz złącza USB-C do podłączenia zewnętrznych dysków lub wizjera. Do tego cały szereg gwintów do wygodnego podłączania akcesoriów czy mocowania kamery na wysięgnikach. Szkoda jedynie, że producent nie wyposażył kamery w ekran odchylany - opcjonalny wizjer Blackmagic URSA Cine EVF to duży koszt dodatkowy, a zewnętrzny monitor poglądowy znacznie zwiększy rozmiary całego zestawu.

Cena i dostępność

Co chyba najważniejsze, kamera Blackmagic PYXIS 6K debiutuje w bardzo przystępnej cenie 12 945 zł.

Gdyby tylko była wyposażona w solidny system AF i wbudowane filtry ND  z pewnością stałaby się mocną konkurencją dla kamer pokroju Sony FX6, FX3 czy EOS C70. Ale nawet bez tego i tak łatwo znajdzie swoich zwolenników.

Kamera dostępna jest w wersjach z mocowaniami L-Mount, Canon EF i PL.

Więcej informacji znajdziecie na stronie blackmagicdesign.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica zapowiada kolejną generację kompaktu z serii D-Lux. Aparat otrzymał wzornictwo i ergonomię spójną z pełnoklatkowym modelem Leica Q, nadal będzie jednak oparty o matrycę formatu...
7
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic zaprezentował swoją pierwszą kompaktowa pełną klatkę z segmentu amatorskiego. Lumix S9 zamyka możliwości modelu S5 II w niewielkiej konstrukcji kierowanej do twórców...
8
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Pentax zaprezentował pierwszą oficjalną zapowiedź swojego nowego analogowego kompaktu. Teaser potwierdza domysły, że będzie to aparat pozwalający naświetlić dwa zdjęcia na jednej...
8
Powiązane artykuły