Kamera Blackmagic Ursa Mini Pro 12K potaniała o 40% - jest tańsza od niektórych pełnych klatek

Autor: Maciej Luśtyk

23 Sierpień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Podczas gdy bezlusterkowce wgryzają się w segment profesjonalnego wideo, Blackmagic postanowiło wgryźć się w segment aparatów. Profesjonalna kamera Ursa Mini Pro 12K właśnie rekordowo potaniała i kosztuje mniej od niektórych pełnoklatkowych aparatów.

Blackmagic systematycznie i od dawna obniża próg wejścia w świat profesjonalnego wideo, czego przykładem mogą być chociażby kamery z serii Pocket Cinema Camera czy też udostępnianie programu do edycji DaVinci Resolve zupełnie za darmo. Teraz firma robi kolejny ogromny krok na polu demokratyzacji kina i obniża cenę kamery Blackmagic Ursa Mini Pro 12K aż o 40%.

Jest to o tyle ważne, że to nie byle jaka kamera, która w nowej ofercie cenowej sprawia, iż osoby na poważnie zainteresowane profesjonalnym wideo filmowaniem raczej szybko otrząsną się z myśli zakupie zaawansowanego bezlusterkowca.

80-megapikselowa matryca, filmy 12K RAW 60 kl./s, wbudowany filtr ND i wiele więcej - Ursa Mini Pro 12K to profesjonalna kamera filmowa

Kamera Blackmagic Ursa Mini Pro 12K wyposażona jest w 80-megapikselowy sensor Super35 o 14-stopniowej dynamice, który jest w stanie zapisywać wideo w jakości 12K z prędkością do 60 kl./s. W przypadku zejścia do rozdzielczości 8K i 4K otrzymujemy z kolei klatkaże 120 i 240 kl./s.

To wszystko oczywiście w formacie Blackmagic RAW i przy wsparciu wbudowanego filtra ND i większości ergonomicznych udogodnień, których można oczekiwać od profesjonalnej kamery filmowej. Mamy więc m.in. złącza XLR, SDI, możliwość zapisu na dyskach SSD, wygodny uchwyt czy wreszcie duży 4-calowy, dotykowy monitor LCD i wizjer przystosowany do filmowania z ramienia.Ursa Mini Pro 12K oferuje także wymienne mocowanie, które pozwoli nam zamocować obiektywy z bagnetami: PL, EF i F (a przed adaptery jeszcze więcej).

Cena spadła do 28 tys. złotych. Filmujące bezlusterkowce powoli zaczynają tracić argumenty

Po obniżce ceny, kamerę można nabyć za 5995 dolarów (wcześniej kosztowała 9995 dolarów), co na polskim rynku, po uwzględnieniu podatków przełożyło się na wyjściową cenę ok. 28 tys. złotych.

To nadal sporo więcej niż musimy zapłącić za skoncentrowane na pracy wideo aparaty, takie jak Sony A7S III czy Panasonic S1H, ale już mniej niż producenci życzą sobie za najdroższe profesjonalne korpusy typu Canon EOS-1D X Mark III czy Sony A1. Biorąc pod uwagę udogodnienia płynące z filmowej konstrukcji czy wygodnego workflow z materiałem RAW w DaVinci Resolve, konstrukcja Blackmagic staje się jeszcze bardziej atrakcyjną alternatywą dla filmujących bezlusterkowców. 

Czy więc nieoczekiwanym konkurentem dla rosnących w siłę bezlusterkowców, których sprzedaż w dużej mierze napędza właśnie rozwijający się rynek wideo okażą się producenci kojarzeni do tej pory raczej wyłącznie z kamerami? Z pewnością profesjonalne kamery w porównaniu ze zwykłymi aparatami to nadal nisza. Jednak przy kolejnych tego typu ruchach będzie ona coraz silniej eksplorowana przez twórców z mniejszym budżetem, co na pewno jeszcze bardziej zatrze granice pomiędzy obydwoma segmentami. Zwłaszcza, że prawdopodobnie należy spodziewać się także obniżki ceny modelu Ursa 4,6K G2, który w chwili obecnej kosztuje tyle samo co model 12K. A w ślad Blackmagic siłą rzeczy prędzej czy później będą musieli pójść także i inni producenci.

Więcej informacji o kamerze Blackmagic Ursa Mini Pro 12K znajdziecie na stronie blackmagicdesign.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 - matryca 60 Mp, fazowy AF i odchylany ekran. Pełnoklatkowy kompakt staje się jeszcze bardziej uniwersalny
Leica Q3 - matryca 60 Mp, fazowy AF i odchylany ekran. Pełnoklatkowy kompakt staje się jeszcze...
Leica przedstawia 3. generację popularnego pełnoklatkowego kompaktu. Najbardziej zaawansowany kompakt na rynku otrzymuje jeszcze większą matrycę i usprawnienia, dzięki...
8
Fujifilm robi to kolejny raz. X-S20 to najlepszy aparat w tej cenie
Fujifilm robi to kolejny raz. X-S20 to najlepszy aparat w tej cenie
Fujifilm pokazało następcę popularnego modelu X-S10. Nowy korpus zachowuje kompaktową bryłę poprzednika i dodaje większą baterię, lepszą wydajność, usprawniony system...
5
Canon EOS R100 - nowy budżetowy aparat do rodzinnej fotografii
Canon EOS R100 - nowy budżetowy aparat do rodzinnej fotografii
Canon wprowadza na rynek nowy aparat EOS R100. Będzie najtańszym bezlusterkowcem w systemie EOS, skierowanym do amatorów fotografii. Aby zejść z ceną, producent musiał jednak okroić jego...
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)