RED V-Raptor ST - kompaktowa kamera filmowa nagrywająca 8K 120 kl./s w 16-bitowych RAW-ach

Autor: Maciej Luśtyk

3 Wrzesień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Red prezentuje kolejny model z serii swoich kompaktowych, modułowych kamer. Tym razem jest to nagrywający w 8K do 120 kl./s model RED V-Raptor ST, który, jak na swoje możliwości, jest całkiem przystępnie wyceniony.

Czy ktokolwiek potrzebuje rozdzielczości 8K? Biorąc pod uwagę, że rynek konsumencki dopiero teraz adaptuje się do rozdzielczości 4K, na tę chwile na pewno nie. Nie przeszkadza to jednak producentom walczyć między sobą na coraz to lepsze specyfikacje. Na rynku właśnie debiutuje kamera RED V-Raptor ST, która ma szansę nieco namieszać na rynku profesjonalnego wideo.

RED V-Raptor ST zamyka świetną specyfikacje w kompaktowej obudowie. A wszystko to w bardzo atrakcyjnej (dla rynku wideo) cenie

Kamera RED V-Raptor ST wyposażona została w 35-megapikselowy (8192 x 4320 px) sensor CMOS w rozmiarze 40,96 mm x 21,60 mm (Vista Vision), który oferować ma 17-stopniową dynamikę i zapis 8K do 120 kl./s w 16-bitowym formacie REDCODE RAW. A jeśli lubicie zwolnione tempo, w rozdzielczości 4K nagracie nią materiały z prędkością do 240 kl/.s, a w 2K aż do 600 kl./s.

Ciekawie prezentuje się możliwość zapisu materiału na kartach CFExpress, a także mocowanie Canon RF, które da dostęp do szerokiego wyboru optyki.  Otrzymujemy także dwa wyjścia 4K 12G SDI, interfejs audio ze złączami XLR i zasilaniem Phantom oraz możliwość sterowania bezprzewodowego z poziomu aplikacji na iOS i Android. Kamera wyśle też na bieżąco podgląd w rozdzielczości Full HD przez Wi-Fi.

Co chyba najciekawsze, dzięki aluminiowej konstrukcji całość waży raptem 1,8 kg, a do tego zasilania jest kompaktowymi bateriami Micro V-Lock (lub z sieci).

Cena i dostępność

Całość oferowana jest w cenie zaczynającej się od 24 500 dolarów, czyli ok. 100 tys. złotych. Może wydawać się to sumą astronomiczną, ale jeśli weźmiemy pod uwagę np. ceny kamer Alexa, wydaje się, że kamera RED oferowana jest niemal za darmo.

Więcej informacji znajdziecie na stronie red.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Miłośnicy APS-C zapnijcie pasy - Fujifilm X-H2 ma mieć 40-megapikselową matrycę
Miłośnicy APS-C zapnijcie pasy - Fujifilm X-H2 ma mieć 40-megapikselową matrycę
Przyszły rok zapowiada się fascynująco. Według plotek Fujifilm ma szansę na dobre odmienić to, jak postrzegamy aparaty z segmentu APS-C i jeszcze bardziej zatrzeć...
6
GoPro HERO 10 Black - więcej, mocniej, lepiej
GoPro HERO 10 Black - więcej, mocniej, lepiej
Najnowsza kamera sportowa GoPro wprowadza wachlarz istotnych aktualizacji. Nowy procesor pozwolił na zwiększenie rozdzielczości, lepszą pracę w słabym świetle, a także...
8
Canon EOS R3 - nowy bezlusterkowy król wkracza na rynek
Canon EOS R3 - nowy bezlusterkowy król wkracza na rynek
Canon zaprezentował pierwszy typowo reporterski korpus bezlusterkowy. Aparat ma ma być nowoczesną alternatywą dla lustrzankowej serii EOS-1D X i pretenduje do miana...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)