Canon EOS C70 - poręczna kamera z mocowaniem obiektywów RF

0

Autor: Krzysztof Mularczyk

24 Wrzesień 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Canon wprowadza na rynek kamerę EOS C70 – pierwszy model z linii Cinema EOS, w którym zastosowano mocowanie RF. Wraz z nią zaprezentowano speed booster do obiektywów EF

Co musisz wiedzieć:
  • Mocowanie obiektywów RF
  • Matryca 4K Super 35mm DGO z możliwościami nagrywania HDR
  • Rejestrowanie 4K w 120 kl./s z audio i pełnym wsparciem DPAF
  • Dwa sloty kart SD z możliwością symultanicznej rejestracji wideo w różnych rozmiarach
  • Usprawniony system Dual Pixel Auto Focus z funkcją śledzenia i nowym dotykowym interfejsem
  • Zgodność z nowym adapterem EF-EOS R 0.71x do korzystania z obiektywów EF

EOS C70 wypełnia przestrzeń pomiędzy dwiema liniami produktów Canona – kompaktową linią bezlusterkowców i profesjonalnymi kamerami filmowymi Cinema EOS. Dzięki zastosowaniu mocowania RF (mała odległość matrycy od bagnetu) udało się stworzyć konstrukcję bardzo kompaktową. W efekcie EOS C70 to najmniejsza i najlżejsza kamera z linii Cinema EOS.

Mimo to posiada 13 programowalnych przycisków, wielofunkcyjny uchwyt ułatwiający szybką obsługę, profesjonalne złącza wejścia/wyjścia (w tym HDMI i 2x mini XLR audio), a także niezależny system chłodzenia. Ponadto zastosowanie nowego (cieńszego) systemu wewnętrznych filtrów ND, umożliwia redukcję ekspozycji nawet do 10-stopni, zapewniając filmowcom lepszą kontrolę światła i głębi ostrości. Do kadrowania służy 3.5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 2.76 Mp.

Matryca Super 35 mm na pokładzie i wiele nowości

Nowy EOS C70 wyposażono w matrycę Super 35 mm Dual Gain Output (DGO), czyli odpowiednik formatu APS-C. To technologia znana m.in. z modelu EOS C300 Mark III, ma oferować znakomitą jakością obrazu i ponad 16-stopniowy zakrese dynamiczny. Dzięki matrycy DGO i wydajnemu procesorowi DIGIC DV 7, kamera EOS C70 pozwala rejestrować obraz 4K/120p z pełnym wsparciem autofokusa Dual Pixel CMOS AF i nagrywaniem audio, a z myślą o produkcjach wykorzystujących ujęcia w bardzo zwolnionym tempie – pozwala nagrywać wideo w 180 kl./s w trybie Super16. Jest i coś dla instagramerów - wraz z EOS-em C70, pojawia się tryb filmowania w pionie.

Co ważne, wbudowane dwa sloty kart SD pozwalają rejestrować obraz 4K XF-AVC 10-bit 4:2:2 wewnętrznie. Możliwe jest też nagrywanie wideo symultanicznie w różnych formatach, o różnej rozdzielczości i z różnym bitratem niezależnie na każdym nośniku. EOS C70 jest również pierwszą kamerą Cinema EOS wykorzystującą system EOS iTR AF X (Intelligent Tracking and Recognition), zastosowany w niedawno wprowadzonym aparacie EOS R5. To system, który wykorzystuje algorytmy wykrywania twarzy i głowy, wspierany dodatkowo przez technologie głębokiego uczenia. Jako pierwsza kamera z linii Cinema EOS, EOS C70 posiada również funkcję Auto ISO.

Podepnij obiektywy bez cropa

Niestety podpinając do C70 obiektywy z mocowaniem EOS R musimy liczyć się z cropem rzędu 1.5x. Na to Canon nie daje nam rozwiązania, ale razem z kamerą zaprezentowano konwerter EF-EOS R 0,71x, który wykorzystując konwersję optyczną (dla matrycy Super 35mm), pozwala zachować kąt widzenia odpowiedni dla pełnoklatkowych obiektywów EF stosowanych w lustrzankach. Elementy optyczne wykorzystane w adapterze zwiększają przy tym ilość światła padającego na matrycę, zwiększając poziom ekspozycji o około 1 EV.Adapter EF-EOS R 0,71x daje pełną zgodność body z obiektywami EF, zapewniając m.in. wsparcie systemu autofokusa, korygowanie winietowania i aberracji chromatycznej, jak również przesyłanie metadanych.

Producent podkreśla, że EOS C70 wykorzystuje kombinację stabilizacji optycznej obiektywów RF i technologii elektronicznej stabilizacji (IS) w korpusie aparatu, co ma zapewniać nieporuszone ujęcia nawet podczas kręcenia z ręki.

Cena i dostępność

Canon EOS C70 ma być dostępny w sprzedaży od listopada w cenie 5499 dolarów (ok. 22000 zł). Konwerter EF-EOS R 0.71x pojawi się w grudniu i będzie kosztował 599 dolarów, czyli zapewne w okolicach 2500 zł w Polsce.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 One X2, czyli ekipa filmowa w twojej kieszeni. Popularna kamera sferyczna jeszcze doskonalsza
Insta360 One X2, czyli ekipa filmowa w twojej kieszeni. Popularna kamera sferyczna jeszcze...
Poprzednia generacja sferycznej kamerki Insta360 była jednym z najbardziej popularnych rozwiązań tego typu na rynku. Insta360 One X2 robi wszystko jeszcze lepiej, choć...
3
0
Z nowym firmwarem 4.0 Fujifilm X-T3 znacznie przyspieszy
Z nowym firmwarem 4.0 Fujifilm X-T3 znacznie przyspieszy
Firma Fujifilm udostępniła aktualizację oprogramowania wewnętrznego do modelu X-T3. Wersja 4.0 aż 3-krotnie przyspiesza autofokus, ale to nie jedyne usprawnienia…
0
0
Pentax K-3 III - lustrzanka wiecznie żywa
Pentax K-3 III - lustrzanka wiecznie żywa
Podczas gdy większość producentów wygasza systemy lustrzankowe, Pentax szykuje się na premierę kolejnej odsłony ich popularnej serii. Czy w 2020 roku lustro i to...
61
12