Najlepsze darmowe programy do edycji wideo - przegląd rynku (2022)

Autor: Maciej Luśtyk

31 Lipiec 2022
Artykuł na: 9-16 minut

Chcesz zacząć przygodę z wideo i szukasz bezpłatnych aplikacji do edycji filmów? Oto 10 darmowych pozycji, które pozwolą ci łatwo rozwinąć kanał na Youtube i tworzyć interesujące materiały na inne platformy.

Dziś filmować chce prawie każdy, a biorąc pod uwagę stale rozwijające się serwisy wideo, takie jak Youtube i TikTok czy zmiany forsowane przez Instagrama, w niedługiej przyszłości umiejętność tworzenia wideo prawdopodobnie stanie się koniecznością dla wszystkich, którzy chcą dalej skutecznie prowadzić swoje kanały w mediach społecznościowych.

Jak zacząć tworzyć filmy?

Dobra wiadomość jest taka, że aby zacząć przygodę z wideo, na początek nie będziemy musieli ponosić żadnych kosztów. Kamerę w pełni wystarczającą do nagrywania filmów na potrzeby internetu każdy z nas ma bowiem w kieszeni - dziś nawet smartfony ze średniej półki są w stanie nagrać niezłej jakości filmy Full HD i 4K. Jedynym naprawdę potrzebnym akcesorium może okazać się tylko zewnętrzny mikrofon. Ten jednak możemy kupić naprawdę tanio.

Problemem może okazać się natomiast kolejny krok, jakim jest edycja nagranego materiału. Edycja i montaż to etap, na którym odpada najwięcej amatorów produkcji wideo. Szybko okazuje się bowiem, że programy i aplikacje do edycji filmów bywają skomplikowane i czasochłonne, a przy tym potrafią sporo kosztować.

Na szczęście i tutaj znajdziemy szereg pozycji, które pozwolą nam zacząć tworzyć filmy zupełnie za darmo, przystosowane do użytkowników na różnym poziomie zaawansowanie. Aby ułatwić Wam zadanie, zebraliśmy je w poniższym zestawieniu. Oto 10 najlepszych darmowych programów i aplikacji do edycji wideo na komputerze, od najprostszych aplikacji na amatorów do rozbudowanych programów dla ambitnych twórców. Aplikacjami na systemy iOS i Android zajmiemy się w osobnym przeglądzie.

Najlepsze darmowe programy do edycji wideo na komputery Mac i Windows

Wybór redakcji
DaVinci Resolve
Platformy:
Windows, Mac
Płatne funkcje:
Tak
Ograniczenia eksportu:
4K 60 kl./s, 8-bit
Poziom trudności:
Zaawansowany

DaVinci Resolve to program, na którym moglibyśmy w zasadzie skończyć ten przegląd. Jest to bowiem jedyne tak zaawansowane oprogramowanie do montażu, które producent udostępnia zupełnie za darmo. Bezpłatna wersja DaVinci Resolve to kompletny kombajn do edycji wideo, audio i tworzenia efektów specjalnych, który otwiera przed twórcami cały ocean możliwości i który pozwoli tworzyć nawet bardzo ambitne projektu. Nie bez powodu DaVinci Resolve (w płatnej wersji Studio) stał się jednym z nowych standardów pracy montażystów pracujących przy wysokobudżetowych produkcjach.

Program może pochwalić się rozbudowanymi narzędziami edycji, ciekawym panelem do szybkiego montażu, świetnymi opcjami kontroli koloru i dosyć intuicyjnym interfejsem. Minusem dla początkujących może być jednak mnogość funkcji, przez którą rozpoczęcie skutecznej pracy będzie wymagało obejrzenia przynajmniej kilku dłuższych tutoriali. W bezpłatnej wersji ograniczeni jesteśmy też do rozdzielczości 4K UHD i 8-bitowej głębi koloru. Oznacza to brak możliwości edycji panoramicznych formatów C4K czy pracy z coraz bardziej popularnymi 10-bitowymi trybami rejestracji. Dla średnio-zaawansowanych użytkowników nie będzie to mieć jednak znaczenia.

Dowiedz się więcej

 

Avid Media Composer First
Platformy:
Windows, Mac
Płatne funkcje:
Tak
Ograniczenia eksportu:
Full HD 1080p
Poziom trudności:
Zaawansowany

Darmowa wersja jednego z najbardziej uznanych programów do montażu wideo na rynku oddaje w nasze ręce komplet profesjonalnych narzędzi edycji, które pozwolą tworzyć skomplikowane materiały i nauczyć się edycji rodem z Hollywood - Avid to nadal jeden z głównych programów wykorzystywanych do edycji filmów i programów telewizyjnych na rynku profesjonalnym. Oferuje też dużo opcji eksportu i obsługuje wiele formatów plików.

Minusem jest z pewnością stopień trudności, z jakim muszą mierzyć się początkujący. AMC jest zdecydowaniem najbardziej skomplikowanym z programów do montażu. Darmowa wersja ograniczona jest też do rozdzielczości Full HD 1080p oraz 4 ścieżek wideo i 8 ścieżek audio.

Dowiedz się więcej

 

HitFilm (wcześniej HitFilm Express)
Platformy:
Windows, Mac
Płatne funkcje:
Tak
Ograniczenia eksportu:
HD 720p
Poziom trudności:
Średni

Rozbudowany, darmowy program do edycji wideo, który w prostej formie daje nam zestaw niezbędnych narzędzi do skutecznego montażu. Nowa wersja, będąca efektem wykupienia oprogramowania przez serwis Artlist, także nam także wygodny dostęp do muzyki i efektów dźwiękowych.

Pod nowymi skrzydłami program HitFilm otrzymał bardziej dopracowany interfejs, ale jednocześnie producent robi wiele, by skłonić nas do zakupu subskrypcji wersji Creator lub Pro (subskrypcja w wysokości 6 lub 9 dolarów miesięcznie). Działanie niektórych funkcji zostało ograniczone, inne usunięto zupełnie. Darmowa wersja ogranicza nas też do jakości HD. Nadal to jednak skuteczne narzędzie do tworzenia filmów na potrzeby internetu. Jeśli jednak chcecie wyciągnąć z tego darmowego programu jak najwięcej, polecamy poszukać w internecie instalek ostatniej wersji, która nosiła jeszcze nazwę HitFilm Express.

Dowiedz się więcej

 

Wybór redakcji
Openshot
Platformy:
Windows, Mac
Płatne funkcje:
Nie
Ograniczenia eksportu:
Nie
Poziom trudności:
Średni

Jeden z najlepszych darmowych programów do edycji wideo dla początkujących. Dzięki temu, że jest to aplikacja typu open source, nic przed nami nie ukrywa i nie stawia przed nami ograniczeń, które nakłaniałyby nas do zakupi wersji płatnej. Otrzymujemy stosunkowo ładnie wyglądający, prosty w obsłudze, ale całkiem rozbudowany interfejs typu drag & drop, nielimitowaną liczbę ścieżek, sensowną bibliotekę efektów i opcję pracy z materiałami 4K.

Jest to także oprogramowanie stale aktualizowane o nowe funkcje, które w ostatnim czasie objęły m.in. wsparcie dla przyspieszenia sprzętowego, zaawansowane efekty audio, funkcje AI (motion tracking, wykrywanie obiektów, stabilizacja) i coraz bardziej rozbudowane funkcje importu oraz eksportu. Bardziej zauważalnym minusem są jedynie pojawiające się od czasu do czasu bugi , problemy z wydajnością i nieoczekiwane zamknięcia programu.

Dowiedz się więcej

 

Wybór redakcji
Shotcut
Platformy:
Windows, Mac
Płatne funkcje:
Nie
Ograniczenia eksportu:
Nie
Poziom trudności:
Średni

Kolejny darmowy program open source skierowany do początkujących. Oferuje prostą obsługę z możliwością personalizacji interfejsu i szerokie wsparcie dla wielu rodzajów plików, a do tego całkiem rozbudowane opcje pracy na lini czasu. Może pochwalić się narzędziami do pracy z kolorem i dużą bibliotekę filtrów oraz efektów. Jednym z najwiekszych atutów programu są jednak rozbudowane (jak na darmowy program) opcję edycji i miksowania dźwięku.

Shotcut wspiera edycję 4K, a nawet profesjonalne formaty typu Apple ProRes i Avud DNxHD. Umożliwia też wykorzystanie przyspieszenia sprzętowego karty graficznej. Mimo to nie jest to program, który polecalibyśmy do bardziej skomplikowanej edycji.

Dowiedz się więcej

 

VSDC Free Video Editor
Platformy:
Windows
Płatne funkcje:
Nie
Ograniczenia eksportu:
Nie
Poziom trudności:
Średni

Całkiem rozbudowany edytor wideo, stworzony z myślą o mniej wydajnych komputerach. Interfejs wygląda być może nieco archaicznie, ale przekłada się to na dobrą optymalizację, płynną edycję 4K i brak problemów z wieszaniem się programu. VSDC oferuje zestaw niezbędnych narzędzi, a także kilka bardziej zaawansowanych funkcji jak opcje maskowania, panel korekcji koloru czy funkcję stabilizacji.

VSDC oferuje duży zestaw efektów i rozbudowane opcje importu oraz eksportu. Mamy też wygodne opcje dodawania napisów i grafik. Ze względu na to, że program jest nastawiony nieco bardziej na tworzenie wideoprezentacji, nie będzie najwygodniejszą opcją do edycji bardziej skomplikowanych materiałów.

Dowiedz się więcej

 

Wybór redakcji
Apple iMovie
Platformy:
Mac
Płatne funkcje:
Nie
Ograniczenia eksportu:
4K 60 kl./s
Poziom trudności:
Łatwy

Darmowy program do edycji wideo dla wszystkich użytkowników komputerów Mac. Prosty, wizualny interfejs i łatwy import na zasadzie drag & drop sprawią, że gotowy materiał będziemy w stanie stworzyć w kilka minut. Dodatkowo w najnowszej wersji wprowadzono funkcję Storyboards, która dzięki wbudowanym szablonom i krótkim radom pozwoli stworzyć ciekawe materiały na wiele okazji nawet osobom zupełnie nie obeznanym z edycją wideo.

Na tle innych darmowych podstawowych edytorów wideo, iMovie wyróżnia się dość dużą kolekcją efektów i filtrów oraz gotowej do użycia muzyki. Pozwoli także edytować i eksportować klipy w rozdzielczości do 4K 60 kl./s, stabilizować nagrania i używać funkcji redukcji szumu. Oferuje też opcję automatycznego tworzenia materiałów na podstawie zbioru zdjęć czy filmów, a do tego odpalimy ją także na iPadzie i iPhonie. Jest to jednak nadal podstawowy program, któremu brakuje bardziej zaawansowanych narzędzi edycji.

Dowiedz się więcej

 

Lightworks Free
Platformy:
Windows, Mac
Płatne funkcje:
Tak
Ograniczenia eksportu:
HD 720p
Poziom trudności:
Zaawansowany

Jeden z najbardziej rozbudowanych darmowych programów do edycji filmów na rynku. Oferuje wiele zaawansowanych funkcji oraz interfejs przygotowany do profesjonalnego montażu. Ma do zaoferowania także bibliotekę stockowej muzyki, której możemy użyć w dowolnym projekcie i jest stosunkowo łatwy do nauczenia.

Niestety w najnowszych wersjach, darmowa edycja programu Lightworks ogranicza opcje eksportu do rozdzielczości HD 720p i nie wspiera kilku popularnych formatów wideo. Podobnie jak w innych przypadkach możemy jednak próbować szukać instalek wcześniejszych wersji.

Dowiedz się więcej

 

Windows Video Editor
Platformy:
Windows
Płatne funkcje:
Tak
Ograniczenia eksportu:
Duże
Poziom trudności:
Łatwy

Darmowy edytor wideo, który jest stałym elementem system Windows, to też posiada go każdy pracujący na komputerze PC. Prawdopodobnie najłatwiejszy program do edycji wideo dla początkujących, którego prostych zasad działania jesteśmy w stanie nauczyć się w kilka chwil. Niestety to też największa wada programu.

Windows Video Editor w niewielkim stopniu różni się od sięgającego jeszcze czasów Windowsa XP programu Windows Movie Maker, którego jest duchowym spadkobiercą. WVE to wysoce uproszczone oprogramowanie, które umożliwi nam dokonywanie jedynie podstawowych edycji wideo i które może mieć problem z niektórymi formatami plików. Pozwoli nam jednak wzbogacić filmy o proste efekty, napisy oraz muzykę i tworzyć proste prezentacje

Dowiedz się więcej

 

Adobe Express
Platformy:
Windows, Mac
Płatne funkcje:
Tak
Ograniczenia eksportu:
Nie
Poziom trudności:
Łatwy

Aplikacja skoncentrowana na tworzeniu atrakcyjnych wizualnie, animowanych prezentacji do mediów społecznościowych, które pomogą nam uatrakcyjnić m.in. Instagramowe Stories. Funkcje edycji wideo są tutaj dość ograniczone, jednak aplikacja wynagradza nam to rozbudowaną biblioteką szablonów, czcionek i materiałów graficznych, którymi możemy rozmaicić nasze materiały i może być dokładnie tym, czego będziemy potrzebować do naszych celów.

Aplikacja oferuje bardzo prosty, intuicyjny interfejs i z łatwością obsłużą ją nawet osoby, które mają z nią styczność po raz pierwszy. Minusem będzie z pewnością brak bardziej zaawansowanych narzędzi edycji oraz fakt, że darmowa wersja jest widocznie ograniczona pod względem dostępnych szablonów, efektów i grafik. Do tworzenia prostych postów wideo i pokazów slajdów na początek jednak w zupełności wystarczy. Pełną wersję Premium kupimy w cenie 10 dolarów miesięcznie.

Dowiedz się więcej

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Świetne lampy i akcesoria w dobrej cenie - sprawdź z nami ofertę GlareOne
Świetne lampy i akcesoria w dobrej cenie - sprawdź z nami ofertę GlareOne
Marzeniem każdego fotografa i filmowca są trwałe i niedrogie akcesoria oświetleniowe. I wygląda na to, że to marzenie jest w stanie spełnić GlareOne. Przeglądamy ofertę polskiej...
12
Wakacyjny niezbędnik, czyli fotograficzne gadżety na letnie wyjazdy - część 2
Wakacyjny niezbędnik, czyli fotograficzne gadżety na letnie wyjazdy - część 2
Oto 2 część naszej corocznej check-listy sprzętu, dzięki której przywieziesz z wakacyjnych wypraw wspaniałe zdjęcia i odkryjesz nowe możliwości. Bo wypełnione wolnym czasem i wydarzeniami...
17
Nie trać czasu i pieniędzy na kitowy zoom. Oto najlepsze propozycje na pierwszy obiektyw
Nie trać czasu i pieniędzy na kitowy zoom. Oto najlepsze propozycje na pierwszy obiektyw
Kupiłeś aparat i z przerażeniem stwierdzasz, że lepsze zdjęcia nadal robi twój smartfon? Jeśli nadal korzystasz z dołączonego do zestawu zoomu, jak najszybciej wymień go na stałkę i...
24
Powiązane artykuły