DaVinci Resolve już niebawem w wersji na iPada

Autor: Maciej Luśtyk

19 Październik 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Apple zaprezentowało nowe tablety iPad, zdradzając jednocześnie, że niebawem będziemy mogli na nich korzystać z popularnego oprogramowania do obróbki wideo DaVinci Resolve.

DaVinci Resolve szturmem wzięło branże edycji wideo, w ciągu kilku lat wyrastając na najpoważniejszego konkurenta dla Adobe Premiere. Głównie dlatego, że podstawowa wersja programu dostępna jest zupełnie za darmo. Teraz twórcy zamierzają dokonać ekspansji na system iOS, dzięki czemu otrzymamy najdoskonalszy edytor wideo w świecie aplikacji mobilnych.

Resolve trafi na iPada jeszcze w 2022 roku

O tym, że DaVinci Resolve trafi na na iPada dowiadujemy się z filmiku promującego nowego iPada Pro. Na chwilę obecną ani producent tabletów ani oprogramowania nie zdradzają szczegółów na temat nowej aplikacji, ale wygląda na to, że oferować będzie ona większość możliwości wersji desktopowej. Widzimy też, że interfejs będzie lepiej przystosowany do obsługi dotykowej. Dostępne szczegóły dobrze rozpracowuje youtuber Michael Tobin.

Co ważne, żeby przekonać się o skuteczności DaVinci Resolve w wersji na iPada nie będziemy musieli długo czekać. Oprogramowanie ma mieć swoją premierę jeszcze w 2022 roku. Prawdopodobnie jednak wsparcie będzie ograniczone wyłącznie do urządzeń z chipami M1 i M2.

Co dalej z Final Cutem?

Prezentacja najnowszych iPadów i zawarta w nim reklama DaVinci Resolve niesie ze sobą jednak także smutny wniosek. Może bowiem wskazywać na to, że Apple traci zainteresowanie dalszym rozwijaniem programu Final Cut Pro X. Byłoby szkoda, bo choć FCPX nie jest tak popularny jak Adobe Premiere czy Resolve, to program wyjątkowo wygodny i prawdopodobnie najlepiej z całej trójki zoptymalizowany pod względem wydajności.

O taki obrocie spraw mogłoby świadczyć także to, że jeszcze nie tak dawno w sieci pojawiały się plotki na temat rozwijaniu iPadowej wersji Final Cuta. Gdyby producent rzeczywiście miał co do niej istotne plany, raczej nie reklamowałby konkurencji w spocie swojego produktu.

Biorąc pod uwagę historię produktu i stopień jego zaawansowania, porzucenie FCXP może wydawać się mało prawdopodobne. Nie zapominajmy jednak, że ten sam los przed laty spotkał popularny i ceniony program do edycji zdjęć Aperture. Dodatkowo w ostatnim czasie Apple wydaje się skupiać wszystkie swoje siły na systemie iOS i systemach subskrypcji, a informacje o profesjonalnych aplikacjach typu FCPX czy Logic Pro trudno w ogóle znaleźć na stronie producenta. 

Obyśmy się mylili, ale niestety to podejście do powolnego wygaszania produktów znamy już zbyt dobrze. Niereklamowany i słabo prowadzony produkt traci na popularności i przestaje na siebie zarabiać, a producent zyskuje mocny argument przemawiający za wycofaniem go ze swojej oferty. Miejmy jednak nadzieję, że tak się nie stanie, a producent znajdzie uzasadnienie, by dalej konkurować na rynku profesjonalnych aplikacji do edycji wideo.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Oppo Find N2 Flip - ma aparat z flagowca, ekran do selfie i robi flip. Czy to najlepszy składak na rynku?
Oppo Find N2 Flip - ma aparat z flagowca, ekran do selfie i robi flip. Czy to najlepszy składak na...
Wyposażony w topowe podzespoły takie jak moduł fotograficzny Hasselblad z matrycą Sony IMX890, układ MediaTek Dimensity 9000+, łączność 5G dual SIM oraz najlepsze w swoim segmencie szybkie...
16
Oppo Find N2 Flip - nadchodzi składak, który ma wyznaczać standardy
Oppo Find N2 Flip - nadchodzi składak, który ma wyznaczać standardy
Najnowszy smartfon Oppo N2 Flip ma pokazać, że technologia składanych ekranów w pełni dojrzała. Będzie miał też mocną specyfikację i aparat Hasselblada. Premiera już...
9
Vivo X90 i X90 Pro - 1-calowa matryca i lepsze rezultaty w słabym świetle
Vivo X90 i X90 Pro - 1-calowa matryca i lepsze rezultaty w słabym świetle
Vivo zaprezentowało najnowszą serię flagowych smartfonów. Modele X90 i X90 Pro otrzymują zaawansowany układ aparatów opracowany we współpracy z Zeissem, który bazuje...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)